Jedna z najlepších reštaurácii v historickom centre Banskej Bystrice. Domáci tunajšie malé bistro Smartfood v dvore na Dolnej ulici dobre poznajú. Vedia, že otvorené tu majú len v týždni a to od 11. do 15. hodiny. Cezpoľní, ktorí sme prídu autom, môžu zaparkovať zo zadnej strany budovy.

Ak sem prídete na obed, napríklad o 12. tej hodine tak ako my, zažijete skutočný frmol. Reštauračná časť prevádzky je totiž prepojená s otvorenou kuchyňou. Personál zaradí najväčšiu „rýchlosť a otáčky“ a vy môžete v priamom prenose odsledovať ako vám pred vašimi očami chystá vašu objednávku.

Okolo druhej hodiny zrazu ruch utne a personál si môže konečne vydýchnuť.

Keď sme sa po obede kuchára pýtali, čo budú variť na druhý deň, ešte nám nevedel na otázku odpovedať. Jedálny lístok na ďalší deň totiž pripravujú až po zatváracích hodinách.

Varia každý deň niečo iné a vy tu máte skutočnú záruku čerstvého jedla.

Koncept bistra stojí na dvoch základných ingredienciách – poctivom varení a kvalitných surovinách, z ktorých šikovní kuchári pripravujú overené a obľúbené a pritom moderné recepty zo slovenskej a svetovej kuchyne.

Napriek návalu hostí sme na obsluhu nečakali dlho. A jedlá sme dostali na stôl rýchlo. Pri našej návšteve sme si mohli vybrať z predjedla, dvoch polievok, piatich hlavných jedál v cenovom rozpätí 6,20 do 12,90 eura a dezertu.

V ponuke bolo predjedlo Vitello tonnato s kaparami a rukolou (2,90). Ide o klasický taliansky recept, ktorý pochádza zo severnej časti Talianska. Tenké plátky teľacieho mäsa sa zalejú jemnou tuniakovou omáčkou a dozdobia sa kaparami.

Na jedálnom lístku boli v deň našej návštevy dve polievky – Hríbový krém so zemiakovým tartarom (2,40) a Slepačí vývar s mladým kalerábom, mäsom a cestovinou (2,20). Obom polievkam nebolo čo sa týka chuti čo vytknúť. Hríbová mala efektne naservírovaný zemiakový tartar na okraji taniera.

Vybrať sme si mohli z piatich hlavných jedál. V bistre v ten deň varili tradičné Čevapčiči na zemiakovej pene s červenou cibuľkou a horčicou (6,90), Kúsky lososa na šafranovom rizote s cuketou (8,20), Sushi v tempure s tuniakom, s krabou tyčinkou a uhorkou a šalát z wakame rias (8,50). Štvrtým hlavným jedlom bola mozzarella v prosciutte s grilovanou zeleninou a paradajkovo-bazalkovou salsou (6,20) a piatym bol Hovädzí flank steak s pečenými zemiakmi, glazovaným karfiolom a holandskou omáčkou (12,90).

Z hlavných jedál sme si dali kúsky lososa. Dobre pripravená ryba trónila na chutnom rizote posypanom s restovanou cuketou.

Druhé jedlo bol hovädzí steak. Už sa nám stalo, že aj v dobrej reštaurácii nám dali na tanier mäso, ktoré bolo nevhodne pripravené, alebo bolo z nevhodného mäsa. Keby ale mäsko na tanieri v bistre Smartfood vedelo spievať, určite by spievalo. 

Na záver sme ochutnali dezert – Mrkvový koláč so škoricovou šľahačkou (2,90). Išlo o jednoduchý múčnik, ktorý pripraviť nedá veľa námahy a pritom ľahkosťou poteší chuťové senzory.

Keďže bol 6. december, bistro každého zákazníka potešilo sladkým a chutným mikulášskym balíčkom – grilážovými keksíkmi.

Majiteľom bistra je Peter Kulhány, známy šéfkuchár, ktorý bol niekoľko krát zaradený medzi Top Trend šéfkuchárov na Slovensku. Okrem iného je držiteľom striebornej medaily zo svetovej súťaže The Emirates Salon Culinaire Dubaj 2011.  Sám  hovorí, že za najcennejšiu vo svojej kariére považuje stáž vo Francúzsku u známeho šéfkuchára Damiena Thuriesa v reštaurácii „ LeGrand Ecuyer “ ocenenej Michelin hviezdičkou.

Dnes je už viac manažér ako kuchár. Keď varí, tak doma a so svojimi dvomi ďeťmi. Pripravuje však v Banskej Bystrici neďaleko bistra nový veľký reštauračný projekt – Kulhány Restaurant a Bar. Ako majiteľ a tiež investor rekonštruuje historickú budovu meštianskeho domu, kde by malo fungovať rýchle občerstvenie a raňajky, pizzeria, kaviareň, drink bar, reštaurácia s denným menu a aj Á la carte reštaurácia.

Zhrnutie:

Plus: Chutné jedlo, rýchla a slušná obsluha

Mínus: Počas našej návštevy nijaké