Obec Batizovce patrí k typickým podtatranským dedinám, no na rozdiel od iných, na jej konci nájdete skvelý penzión, ktorý vznikol zrekonštruovaním starého mlyna. Jeho názov Gašperov mlyn mu dala dcéra majiteľa mlynu, keďže nemá synov, aby jeho meno ostalo v pamäti obyvateľom obce, tak aj návštevníkom.

Aj keď srdcom celej budovy je malebná reštaurácia, v ktorej kraľuje šéfkuchár Michal Škorec, i jej ubytovacia časť má svoje čaro. Síce maličká, no o to s väčším rodinným čarom. Penzión má totiž len tri izby, no pre hostí sa tak domácke čaro ubytovania len umocňuje.

Keď sme vyšli na poschodie točitými schodmi, naša izba bola hneď ako prvá. Zo všetkých najmenšia, no s krásnym výhľadom na Gerlachovský štít a obrovské balvany, ktoré pod snehovou prikrývkou vyzerali ako z rozprávky. Mali sme šťastie aj na počasie a keďže pohľad na modrú oblohu zaliatu slnkom a tatranské vrcholky nikdy neomrzí, pár minút sme v izbe stáli len tak, s pohľadom zapichnutým cez okno na túto scenériu.

Poďme ale späť do interiéru. Každá izba penziónu nesie svoje meno, tá naša sa volala Izba prútikára. Podľa toho bola aj dekorovaná umeleckými dielami akademického maliara Mariána Čižmárika znázorňujúce prútikárstvo (hľadanie zdroja vody/studní pomocou prútika). Vidiecky štýl izby dotvárala zošikmená strecha či použitie masívneho dreva a prírodných textilných materiálov. Okrem toho bola vybavená kúpeľňou so sprchovým kútom, televíziou, fénom, minichladničkou a pripojením na internet.

O čosi väčšia je Izba štyroch ročných období. Je podobne zariadená, no na rozdiel od tej našej mala aj balkón, takže ak si ju objednáte, môžete sa tatranských končiarov nabažiť do sýtosti. Najväčšia je Poľovnícka izba, vhodná pre rodiny s deťmi. Nábytok v nej kopíruje štýl nábytku, ktorým boli vybavené domy roľníkov v podtatranských obciach. Výhľad je však na opačnú stranu, konkrétne na dvor Gašperovho mlyna.

Aj keď je penzión relatívne malý, v jeho podzemí sa nachádza priestranný wellness. Ak si ho objednáte, máte ho len pre seba a plnými dúškami si môžete užiť infra, fínsku, alebo parnú saunu. Využiť sa dá aj priestranná vírivá vaňa. K tomu vás čaká v košíku položená fľaša fľaša slovenského sektu.

Rodinná atmosféra penziónu je neopakovateľná. Stačí, že len čo otvoríte dvere svojej izby a hneď vás objíme príjemná vôňa pripravovaného jedla. V dolnej reštaurácii sa nepripravuje len kvalitná večera, skvelé sú tu aj raňajky. Čo na ne chcete, stačí večer prekonzultovať s príjemným personálom. My sme podľahli maličkým ham & eggs, či skvelej domácej tlačenke. Neodolateľná je aj praženica, či domáce mini klobásky. No, nebude sa vám ľahko po takejto ponuke vstávať od stola.

Ak sa predsa len premôžete, okolie mlyna je vhodné na prechádzky. V zimných mesiacoch je možné aj krátke posedenie v iglu, kde si môžete na zohriatie dať aj „kalíščok“ pálenky. Alebo sa len tak poprechádzať pri potôčiku, ktorý preteká popri mlyne. Z neho je aj využívaná energia na výrobu elektriny, ktorou sa budova zásobuje. Gašperov mlyn je tak ekologickým a hlavne ideálnym miestom na víkendový oddych v bezprostrednej blízkosti Vysokých Tatier.