Ak potrebujete totálny reset mysle aj tela, spojený s pocitom, že ste vzdialený od civilizácie, drevom voňajúci chata Björnsonka je to pravé miesto. Reálne ste však len pár krokov od centra Jasnej. Z pocitu osamelého horského vlka vás občas vyvedie vytrvalé klopkanie, ktoré nepatrí ďatľovi, ale stavebnému ruchu na vznikajúcom rezorte Damian Jasná. V areáli Björnsonky nájdete okrem hlavnej chaty ďalšie dve ubytovacie zariadenia – Villa a Hostel.

Pri mailovej rezervácii izby sme spôsobili mierny chaos tým, že sme finálne nepotvrdili ubytovanie.  Že izbu vlastne nemáme objednanú, sme sa dozvedeli až na recepcii a mali sme šťastie, že hotel nebol plne obsadený. Vďaka našej chybe sme však mali možnosť zažiť, ako bravúrne túto situáciu vyriešil recepčný. Nielen, že sme dostali izbu a večeru, ale nemali sme ani najmenej pocit, že sme nevítaní či problémoví hostia. Recepčný nás oboznámil s časom večere, raňajok a check-outu a ponúkol nám wellness služby. Cena za našu štandardnú izbu s raňajkami bola v čase medzisezóny 75 eur pre dve osoby, počas top sezóny sa však podľa webovej stránky hotela vyšplhá až na 200 eur.

Interiér hotela zrekonštruovanej Bjornsonovej chaty, plynule nadväzuje na jej vonkajší charakter, oba kráčajú ruka v ruke s dizajnom webovej stránky. Už od zoznámenia chata prehovára k návštevníkom jednotnou rečou, a túto jednotu štýlu si skvele drží po celý čas vo všetkých svojich strediskách. Kúsok Nórska na Slovensku pripomína spolu so sloganom aktuálnych bilboardov Björnsonky všadeprítomný vkusný červeno-biely nórsky vzor, svetlé drevo a meno bojovníka za práva európskych menšín.

Izba v ktorej sme bývali, je vkusne zariadená obsahuje všetko, čo človek potrebuje pre vysokohorský pobyt, ba aj niečo navyše. Okrem dvoch rezervných vankúšov, paplónov a teplých dek je to napríklad aj interiérový teplomer. Ten však kontrolovať nepotrebujete, izbu spoľahlivo vykurujú dva veľké radiátory. Centrálne osvetlenie pri posteliach dopĺňajú lampičky na čítanie, pohodlne dostupné sú aj zásuvky.

Úložné priestory sú dostatočne veľké, vysoké až po strop a v skriniach je nečakane veľký počet vešiakov – až 16. Rozkladací gauč vhodný na prístelku, stoličky, stolík s TV, odkladací stolík na kufor, čo tiež nie je vždy samozrejmosťou, tak isto ako telefónne číslo na recepciu a reštauráciu. Vkusný interiér dopĺňajú vhodné nepriehľadné závesy. Zaujímavým nápadom, zrejme aktuálnejším počas letnej sezóny, sa nám zdala ponuka piknikového koša na izbách.

Významnou súčasťou ponuky sú okrem stravovania a ubytovania aj služby wellness. Exteriérové kade pod hviezdnym nebom sú zážitkom, pre ktorý sa do Bjornsonky oplatí ísť. Výhodou je objednávanie kadí, čiže sa netlačíte s inými hosťami a vychutnáte si polhodinový privátny 38-stupňov teplý kúpeľ.

„Predhriať“ sme sa v studenú októbrovú noc išli do blízkej dobre zrubovej sauny vykúrenej na vyše 100 °C. Tam nám ale chýbala relaxačná zóna s ležadlami. Stoličky vo vstupnej odkladacej chodbičke, ani kreslá na terase pri kadiach nie sú dostačujúce. Tento nedostatok však má byť už čoskoro, ako sme sa dozvedeli, minulosťou, hotel plánuje rozšíriť zrub o odpočinkovú zónu.

Exteriérová časť eco hotela zahŕňa ešte celoročne využívaný altánok s grilom, ihrisko na petanque a detské ihrisko. Pri poslednom zmienenom nás upútal ekologický prístup hotela – ihrisku nepadli „za obeť“ žiadne stromy, tie zostali jeho priznanou súčasťou.

Hovorí sa, že hotel je vždy o pocitoch, no v tomto prípade to platí akosi výraznejšie. Útulný interiér chaty, mimoriadne vkusne hoci jednoducho zariadený, bez gýčov a snahy o folklór podčiarkuje všadeprítomná vôňa dreva. A vy si odnášate pocit, že takto nejako by ste si zariadili aj vlastnú chatu.

Zhrnutie:

Plus: Skvelá atmosféra a príjemný dizajn

Mínus: Zatiaľ chýbajúca relaxačná zóna s lehátkami a šatňa vo wellness