Naozaj nezvyčajné ubytovania možno na Slovensku spočítať na prstoch jednej ruky. Jedno z tých nemnohých sa nachádza na východe Slovenska, v historickej Levoči a je ako inak  v historickej stavbe – v niekoľkostoročnej bašte, ktorá slúžila voľakedy aj ako mlyn na pušný prach a jeho skladisko. Odtiaľ sa zachoval jej terajší názov Pracháreň. Keď v roku 1984 zničil jej strechu požiar, zmenila sa v podstate na ruinu, než ju od mesta Levoča nekúpila rodina Strmeňovcov a postupne ju zrekonštruovala. Dnes je v bašte neďaleko historického centra Levoče výborná reštaurácia a naozaj štýlové ubytovanie v šiestich izbách. Každá má iný pôdorys a je ináč zariadená starožitným nábytkom. Ten majitelia zbierali a dávali opravovať postupne 15 rokov a dnes tvorí vybavenie hotela, reštaurácie a konferenčných priestorov.

Pobyt v Prachárni sme objednávali cez ich webovú stránku, odpoveď nám prišla rýchlo. Na ceste k nej je niekoľko smerových tabúľ, takže by návštevník nemal zablúdiť, aj keď sem ide prvý krát. Dostali sme izbu č. 4 s dvoma oddelenými posteľami, zariadená bola tmavým masívnym vyrezávaným nábytkom  - od postelí, cez komody, nočné stolíky, k tomu štýlové tepané nočné lampy, naozaj všetko skvosty umeleckej remeselníckej práce.

Modernu zastupoval televízny prijímač s množstvom programov a bezchybne fungujúce wifi, čo vždy v historickým budovách s hrubými stenami nie je samozrejmosť. V izbe, v ktorej sme bývali, nebola veľká skriňa, ale bolo tu dostatok ramienok na stojanovom vešiaku, takže to nebol handicap, inak bolo odkladacích priestorov dosť.

Keďže väčšina našincov potrebuje byť aj na dovolenkách stále v blízkosti elektrických zástrčiek kvôli smartfónom, aj na to je tu myslené, sú hneď pri posteliach. Tie sú v Prachárni naozaj kvalitné, rovnako ako vankúše a paplóny – tie sú doslova 5-hviezdičkové, poteší aj naozaj kvalitná kozmetika u nás málo vídanej značky v kúpeľni. Z okna sme mali výhľad na Levoču a bočný výhľad na slávne pútnické miesto, Mariánsku horu. K zariadeniu izby patrí aj minibar, trezor, v kúpeľni je fén.

Informácie potrebné k pobytu sme dostali pri príchode, ako recepcia slúži reštaurácia, ale sú stručne spracované aj v hotelovej izbe, rovnako ako dejiny bašty. Tak isto sme tu našli heslo k wifi. Informačné materiály o Levoči a okolí, mapku mesta, tipy, čo sa tu dá robiť si možno preštudovať, alebo zobrať z pultov v reštaurácii. Praktické tipy, čo a ako treba v Levoči vidieť, nám rada dala aj majiteľka Prachárne. 

Keďže hotelík je malý, raňajky vedia naservírovať v hodinu, ktorú si hosť želá, raňajkový sortiment je bohatý a na želanie pripravia vaječné jedlá a tiež aj inú, ako klasickú „raňajkovú“ kávu.

Keďže hotel je v historickej budove, navyše veľmi netradičnej, niečo ako wellness tu netreba hľadať. Zato má Pracháreň výbornú reštauráciu, v lete aj s peknou terasou. Check out je o desiatej.

Zhrnutie:

Plus: štýlové ubytovanie v naozaj netradičnom prostredí, pritom so všetkým komfortom.

Mínus: počas našej návštevy sme nezaznamenali. Treba mať ale na mysli, že to nie je hotel pre tých, ktorí si nevedia svoj pobyt predstaviť bez welllness.