Keď prechádzate regiónom Novohradu a ocitnete sa neďaleko jeho centra, Lučenca, tak pri Haliči vás zaujme historická stavba na jednom z pahorkov. Zámok, ktorý z diaľky vyzerá ako z rozprávky. Ako z rozprávky vyzerá ostatne aj  keď prídete k nemu zblízka. Reč je o jednom z najkrajšie zrekonštruovaných kaštieľov u nás, v Haliči, ktorý sa po obnove premenil na zámocký hotel Galicia Nueva.

Ubytovanie tu sme si rezervovali cez hotelovú webovú stránku a zároveň s potvrdením termínu nám prišlo z recepcie aj úctivé upozornenie, že v termíne, ktorý sme si vybrali síce izby voľné majú, ale v zámku bude svadba. Takže nemôžu zabezpečiť náš úplne nerušený pobyt aj keď sa o to budú snažiť. Ak by sme sa rozhodli pre iný termín radi nám s výberom pomôžu. Ocenili sme aj to, že na garanciu rezervácie nebolo treba kreditnú kartu.

Pre iný termín sme sa nakoniec nerozhodli, povedali sme si, že sme zvedaví na to, ako hotel zvládne zároveň svadobných aj nesvadobných hostí. Treba povedať že zvládol. Izbu sme dostali tak situovanú, že sme ruch z dvorany síce počuli, ale nie natoľko, aby bol rušivý, alebo sme pri ňom nemohli spať. A to nešlo o malú svadbu, dozvedeli sme sa, že sa veselilo asi 100 ľudí (ale že sa tu konajú svadby aj s raz takým množstvom hostí). Jediné obmedzenie, ktoré pre nás nesvadobčanov bolo, bola zatvorená hlavná reštaurácia. Hladní sme ale nezostali. Druhý podnik, vináreň aj so stručným jedálnym lístkom fungoval normálne, takže ľahkú večeru sme si mali kde dať.

Už pri vchode do tohto zámockého hotela hosť nadobudne pocit, že všednosť nechal vonku a teraz sa aspoň na chvíľu ocitol v inej dimenzii. Privítali nás pohárom sektu, poskytli všetky potrebné informácie, odprevadili k výťahu. Kto sem príde prvý krát, určite ho očarí noblesná dvorana, popri ktorej sa ide k výťahu.

Hotel má štyri hviezdičky, ale vybavenie izieb by sa dalo charakterizovať ako 4 plus... napríklad v kúpeľni boli živé rezané kvety, pri minibare hneď niekoľko druhov pohárov. Maličkosti, ktoré ale robia rozdiel. Inak mala izba všetko, čo sa od tohto štandardu žiada. My sme bývali v tej základnej kategórii, hotel má niekoľko druhov izieb, sú rozlične zariadené v rôznych historických štýloch a majú aj svoje názvy.

Zámocký areál je rozsiahly, ak ho chce hosť prejsť, pri vchode do zámku aj v areáli, sú ilustrované orientačné mapky. Pýchou hotela je určite wellness v podzemí, dekorované v štýle antických kúpeľov. Je otvorené od ôsmej rána, takže si možno zaplávať už pred raňajkami, alebo pred check-outom, ktorý je o 11.00.

Raňajky sú pestré, komu to deň dovolí, môže ho tu začať napríklad pohárom sektu a komu nie, tak aspoň pohárom čerstvej pomarančovej šťavy, ktorá bola tiež v ponuke. V čase, keď sme na raňajkách boli, tam bol celkom „frmol“, pretože svadobčania v zámku aj bývali, ale obsluha stíhala jedlá priebežne dopĺňať.

Novohrad nepatrí medzi veľmi objavené časti Slovenska, čo je škoda, lebo objavovať tu je čo. Príkladne sa o to snaží aj Galicia Nueva. Okrem klasickej hotelovej knihy s informáciami sme mali v izbe aj ďalšiu, s podrobným popisom atrakcií a aktivít, ktoré sa dajú robiť v okolí. Jednu sme aj vyskúšali – výlet spojený s minitúrou k hradu Šomoška, kamennému vodopádu a kamennému moru pri ňom. Odporúčame.

Zhrnutie:

Plus: Nekaždodenné ubytovanie v krásne zrekonštruovanom kaštieli

Mínus: Pri tomto štandarde by sa zišla na raňajky aj iná, ako raňajková káva z kanvíc. Navyše keď inak boli raňajky pestré a kvalitné.