Zrúcanina Vígľašského zámku bola desaťročia nemým sprievodcom na ceste medzi Zvolenom a Lučencom, Priamo nad hlavnou cestou sa ju nedalo nevšimnúť si. Predstava, že by z nej mohol byť niekedy hotel, patrila medzi tie z ríše fantázie. A fantastickou sa dá nazvať aj samotná rekonštrukcia, najmä keď človek vidí v akom stave zámok zo 14. storočia bol a čo z neho vzniklo, po tom, čo ho kúpila a dala obnoviť (aj s prispením eurofondov) rodina Rekitarovcov.

Už niekoľko rokov tak sídli v niekdajších ruinách štvorhviezdičkový hotel The Grand Vígľaš. Navštívili sme ho v trojkráľový víkend, teda vlastne na konci zimných prázdnin – a mali tu plno. Z príkladne urobenej webovej stránky sme si vybrali izbu v základnom štandarde Classic, ale hostia majú na výber z ôsmych druhov izieb a apartmánov v rôznych cenovách reláciách, všetky sú vyobrazené a popísané na webe hotela. Prišli sme o niečo skôr pred oficiálnym check-inom, hneď nás však ubytovali a recepčná poskytla všetky informácie potrebné k pobytu.

Aj keď išlo o základný typ izby, ktorých je v hoteli najviac, bola naozaj priestranná, zariadená v historizujúcom štýle, ale citlivo a s vkusom. Nielen v nej, ale v celom zámku sme obdivovali kováčske umenie – v izbe konkrétne na čele postele a nočných stolíkoch, v zámku sa s ním stretnete na mnohých miestach ako aj s majstrovskou prácou rezbárov. Okrem toho s mnohými zaujímavými exponátmi a obrazmi na stenách, keď hosť kráča dlhými zámockými chodbami. Poblúdiť tu ale určite nepoblúdite, všetko je dobre značené.

Izba mala všetko, čo pri štvorhviezdičkovom štandarde treba, kvalitné postele, dostatok odkladacích priestorov,  dobré osvetlenie, dostatok televíznych programov, kvalitnú kozmetiku v kúpeľni, dobre vybavený minibar, trezor a bez problémov fungujúce wifi. V starých budovách s hrubými stenami sme sa už pár krát stretli s tým, že fungpvalo s obmedzeniami, tu bolo bez chyby.

Hostia majú k dispozícii aj župan a papučky. Hotel má pekné wellness s bazénom s protiprúdom, saunami, veľkou vírivkou a štýlovými oddychovými miestnosťami. Hoteloví hostia majú dve hodiny pobytu v cene pobytu. Sauny sú v prevádzke vždy poobede, ale bazén s vírivkou cez víkend už od ôsmej rána. Keďže cez víkend je check out až o 12-tej, možno si ísť zaplávať, či „vybublikovať“ sa aj v deň odchodu. 

Vígľaš má veľkoryso riešené kongresové zázemie, konferenčné priestory s rôznou rozlohou a v rôznom štýle a podľa fotografií po chodbách bol už dejiskom rôznych zauimavých podujatí. Raňajky a pre hostí s polopenziou aj večere sa podávajú v priestrannej reštaurácii  Anjou Court na prvom poschodí , ktorá slúži aj ako banketová sála. Rozhodne ale odporúčame aj návštevu a la carte reštaurácie Ava Simone v klenbových priestoroch na prízemí, najedli sme sa tu výborne.

Kto má záujem o históriu a chce vedieť kde vlastne býval, môže sa zúčastniť prehliadky, ktoré vo Vígľaši organizujú cez týždeň dva a cez víkend tri krát denne.

Hotel robí tiež aktívny marketing, páčil sa nám obsah rôznych tématickách pobytových balíčkov, ktoré ponúka, napríklad pri Draculovom pobyte čakajú na hostí vychytávky v podobe fľaše Draculovej krvi v izbe, strašidelnej prehliadky zámku, či úniku z komnaty hrôzy...:)

Zhrnutie:

Plus:  štýlové zámocké prostredie

Mínus: počas našej návštevy sa nevyskytlo