Aj na Slovensku pribúdajú mestské penzióny, ktoré sme donedávna obdivovali v zahraničí. Také, ktoré poskytujúce ubytovanie na vysokej úrovni a absenciu doplnkové služieb typu wellness bohato nahrádzajú pozornosťou, ktorú hosťom venujú. Ako by sem prišiel nie ako klient, ale ako vzácna rodinná návšteva. Medzi takého určite patrí aj malý a milý rodinný penzión Villa Maura v Banskej Bystrici. Nachádza sa v pokojnej štvrti rodinných domov, ale neďaleko centra mesta. Doň sa dostanete pešo za cca 6-7 minút, ešte bližšie je to k autobusovej stanici.
Keď sme sem prišli, mali úplne plno, a keďže oficiálny check in je o 14.00 a my sme prišli niečo po jedenástej, veľmi sa nám ospravedlňovali, že izba ešte nie je pripravená. Zato nás hneď ponúkli kávou a bábovkou – a ešte predtým pomohli s batožinou. Ak potrebujete, alebo chcete, tiež poradia, kam ísť do mesta a ak sa v tejto časti Slovenska či mesta veľmi neorientujete, pribalia mapku, dajú tipy.

Spoločné priestory na zvýšenom prízemí sú veľmi príjemne zariadené, naozaj sa tu človek cíti ako niekde na návšteve, nie v ubytovacom zariadení. S vkusom sú zariadené aj izby - účelne ale je tu všetko, čo potrebujete – a ešte niečo naviac. To všetko v tomto prípade znamená dostatok odkladacích priestorov, vešiaky aj mimo skriňu, odkladací priestor na batožinu, kvalitné postele, osvetlenie, bez problémov fungujúce wifi pripojenie...

A navyše? Napríklad minibar s cenami, ktoré sú nižšie ako keby ste si tento nápoj kúpili niekde v reštaurácii, kvalitné poháre na víno a dokonca j vývrtka. Tá väčšinou nie je ani v izbách štvorhviezdičkových hotelov... Na druhej strane nečudo – majitelia sú aj vinári, do Banskej Bystrice prišli z Modry.

Za zmienku stoja aj raňajky – ak často voláme po tom, že na raňajky by mohli hotely a penzióny ponúkať aj niečo z vlastnej kuchyne, nielen uvariť párky, alebo urobiť volské oká, tu je to skutočnosťou. Okrem veľmi slušného výberu raňajkového štandardu sme tu jedli vynikajúce miniomelety so šunkou a syrom a lievance s kyslou smotanou a čerstvými jahodami – aj keď väčšina tých, ktoré dostať v obchodoch vo februári za veľa nestojí, tieto chutili výborne, ako práve natrhané. Milá pozornosť čaká hostí aj pri odchode – každý dostane na cestu „penziónové“ oblátky.