Niektoré dovolenkové destinácie sa považujú za neobvyklé, pretože sú príliš ďaleko alebo ťažko dostupné, iné majú drsné podnebie, a o ďalšie jednoducho ľudia nejavia záujem.

Či už je to nedotknutá príroda, úplná samota alebo autentická kultúra, menej známe destinácie môžu byť dobrým tipom na alternatívnu dovolenku.

Riga – hlavné mesto secesie

Lotyšsko je domovom histórie, prekvitajúcej umeleckej scény pričom rozľahlá krajina je posiatej hradmi. Zároveň je jedným z najviac podceňovaných miest na mape svetového turizmu.

Historické centrum metropoly Riga patrí medzi kultúrne pamiatky UNESCO a odrážajú sa v ňom vplyvy rôznych kultúr a národov. Ak ste milovníkom secesie, prídete si tu určite na svoje. V Rige sa totiž nachádza najvyššia koncentrácia secesných budov na svete.

Na svoje si prídu aj milovníci piva. V tamojšej pivnej štvrti sa nachádza niekoľko miestnych pivovarov, ponúkajúcich remeselné pivá. Krajina láka aj svojou kuchyňou, pre ktorú sú typické heringy, cibuľa v octe či rôzne variácie zemiakov.

Okrem hlavného mesta môžete navštíviť množstvo stredovekých hradov a opevnení. Tí, ktorí chcú stráviť nejaký čas v prírode, môžu sa vydať na lotyšské pláže pozdĺž baltského pobrežia alebo do národných parkov.

Lichtenštajnsko – malá krajina s veľkým srdcom

Úžasnou destináciou v Európe, ktorá zatiaľ neláka veľa turistov, je mikroštát Lichtenštajnsko. Jedným z dôvodov, prečo je táto krajinka taká netradičná, je skutočnosť, že je iba 25 kilometrov dlhá.

Aj keď jej môže chýbať rozloha, v Lichtenštajnsku nájdete prekvapujúco veľa pozoruhodností. Navštíviť môžete päť hradov, z ktorých dva boli úplne zreštaurované, ďalšie tri sú zrúcaniny. Zaujímavosťou je, že v krajine je na čele kráľovská rodina, ktorá je najbohatšia v Európe a to s veľkým náskokom pred ostatnými monarchami.

V Lichtenštajnsku objavíte tiež nádherné prírodné úkazy. Turistika je jednou z najobľúbenejších aktivít a Eschnerberg Trail je jedna z najnavštevovanejších trás v celom regióne. Výhľady na rieku Rýn a hory sú dostatočným dôvodom na návštevu tohto zaujímavého štátiku.

Krajina je iba 25 kilometrov dlhá
Zdroj: Shutterstock

Podnestersko – neuznaný štát Európy

Podnestersko je netradičná destinácia z dvoch dôvodov. Po prvé – označuje sa ako „krajina, ktorá neexistuje“ aj napriek tomu, že má svoju vlastnú ústavu, armádu, menu a občianstvo. Žiadny zvrchovaný národ ho neuznáva. Podnesterská moldavská republika bola ako samostatný štát vyhlásená začiatkom roka 1992.

Po druhé – Podnestersku akoby uviazlo v čase, a to vďaka sovietskym plagátom, Leninovým sochám a budovám v štýle 60. rokov, ktoré sú rozmiestnené po celom hlavnom meste Tiraspol. Mnoho cestujúcich ho označilo za „komunistický zábavný park“ kvôli tomu, ako dobre je všetko zachované.

Podnestersko je ľahko dostupné z Moldavska alebo Ukrajiny.

Svaneti – odľahlé miesto vrelých privítaní

Gruzínsko je jedna z krajín, kde sú pre domácich cestovatelia stále atrakciou. Nedotknutá príroda Kaukazu kontrastuje s architektúrou miest, kde starobylú históriu pretkávajú stopy socialistického realizmu.

Región Svaneti v kaukazských horách na severozápade Gruzínska sa nachádza v tieni vrcholov s výškou 4 500 metrov nad morom. V oblasti sú postavené stredoveké kamenné veže, svedok čias, keď rodiny bojovali, aby uchránili svoje domovy a preto stavali malé osady. Jedinečným dôkazom je skupina štyroch dedín Ušguli. Niektoré budovy v týchto dedinách sú ako súčasť Horného Svaneti zapísané na zozname

svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ušguli je tiež jednou z najvyššie obývaných európskych komunít v nadmorskej výške až 2 200 metrov.

Vďaka svojej odľahlosti sa svanetská kultúra vyvíjala v priebehu stáročí izolovane od zvyšku Gruzínska, rozvíjala svoj jedinečný jazyk a tradície, ako napríklad rituálne rezanie fúzov či krvavé pomsty. Tento región, ktorý bol kedysi neslávne známy pre bezprávie, je dnes uznávaný vďaka svojej prívetivej atmosfére.

Okrem histórie malých dediniek a prírody láka aj svojim prívlastkom „krajina vína.“ Gruzínsko je jheden z najstarších vinárskych regióno sveta. V úrodnom údolí južného Kaukazu pestujú vinnú révu viac ako 8-tisíc rokov.

V oblasti sú postavené stredoveké kamenné veže
Zdroj: Shutterstock

Pakistan – raj milovníkov prírody

Pakistan patrí k tým málo krajinám, ktoré nepoznačil západ. Zahraniční turisti túto časť sveta zatiaľ neobjavili. A hoci sa ich počet neustále zvyšuje, cudzinca v Pakistane stretnete len málokedy.

Desiatky takmer najvyšších štítov planéty, svieže zelené údolia, stovky kilometrov pobrežia, bohatá kuchyňa a veľmi priateľskí ľudia – to všetko robí z tejto juhoázijskej destinácie sen cestovateľov.

Prekypujúce mestá juhu ležia neďaleko starobylých mestečiek severnej Indie, kým divokou hranicou ostáva drsný sever. Medzi nimi nájdete roztrúsené zrúcaniny a vyprahnuté púšte. V západnom hrebeni Himalájí sa nachádza aj štít K2 (8 611 m. n. m.), druhý najvyšší na svete. Tých, ktorí sa krajinu plnú kontrastov rozhodnú navštíviť,, čaká pohostinná atmosféra, rozliehajúca sa na pozadí púštnych pevností, sultánov a arabských nocí– až na niekoľko neodporúčaných oblastí.

El Chaltén – srdce Patagónie

Dychberúca cesta Patagóniou väčšinou láka návštevníkov na svoj najznámejší klenot, ktorým je čílsky národný park Torres del Paine. Neďaleko sa však nachádza aj o niečo menej známy sused – argentínska dedinka El Chaltén.

Jej meno je odvodené od bájnej hory či sopky, ktorá by mala vyčnievať niekde v miestach, kde sú takmer vždy oblaky. Starí Tehuelčovia ju považovali za posvätnú, a pomenovbali ju ako Chaltén, čo znamená „Dymiaca hora“.

El Chaltén sa stala populárnym základným táborom dobrodruhov, chystajúcich sa na zdolanie žulových veží v národnom parku Los Glaciares. Výhodou tejto destinácie je, že si malebné turistické chodníky môžu vychutnať aj menej skúsení turisti. Okrem zložitých sa tu totiž nachádzajú aj veľmi nenáročné trasy. Nechýbajú bukové pralesy, lagúny z roztopeného snehu a vrcholce hôr, pokryté ľadovcami.

Výhodou destinácie je, že si malebné turistické chodníky môžu vychutnať aj menej skúsení turisti
Zdroj: Shutterstock

Yellowknife – polárna žiara takmer po celý rok

Yellowknife je hlavné mesto kanadských Severozápadných teritórií. Nachádza sa približne 400 km na juh od polárneho kruhu. 20-tisícové mesto obklopené tajgou, vzniklo v 30. rokoch 20. storočia, keď v tejto oblasti objavili zlato.

Ťažba zlata bola ťahúňom miestneho priemyslu celé desaťročia., Keď bola v roku 2004 zatvorená posledná z miestnych zlatých baní, mesto už malo plné ruky práce s ťažbou diamantov. V roku 1991 tu totiž geológovia našli jedno z najbohatších ložísk diamantov na Zemi.

Yellowknife a jeho okolie sa môže pýšiť aj rôznymi aktivitami. Zažijete tu atmosféru psích záprahov a behu na lyžiach, v lete zas turistiku či pozorovanie vtáctva. Samozrejme, hlavným lákadlom je magická atmosféra polárnej žiary, ktorú si je možné vychutnávať 240 dní v roku.

Alternatíva Bali? Ostrov Sumba

Sumba je relatívne neznámy indonézsky ostrov vzdialený len hodinu a pol letu z Bali. Ostrov je pritom väčší ako jeho slávnejší sused. V minulosti bol však prehliadaný indonézskymi vládcami a možno aj to je dôvod, prečo sa tam zachovala nedotknutá príroda a animistické náboženstvo. Špecifické tradície miestnych ľudí sú práve tým,

čo sem láka dobrodružnejšie duše. Inde na svete sa s ničím podobným nedá stretnúť.

Krajina je plná krásnych fotogenických miest, vrátane opustených pláží, tancujúcich stromov vo vetre, zvlnených kopcov, tradičných dedín, vodopádov a skrytých lagún. Na rozdiel od Bali je pravdepodobné, že na týchto očarujúcich miestach sa nestretnete s davmi turistov.

V porovnaní s Bali ale Sumba zaostáva v prepychu a pohodlí ubytovania. Príbytky a ubytovacie zariadenia sú na ostrove jednoduchšie, o to viac ale poteší nedotknutá príroda a súkromie na plážach.

Na ostrove sa zachovala nedotknutá príroda a animistické náboženstvo
Zdroj: Shutterstock

Papua-Nová Guinea – niečo pre odvážnych

Ostrov Nová Guinea je rozdelený na západnú a východnú časť, pričom západná časť patrí Indonézii. Západná Papua je najmenej osídlená časť Indonézie, pričom to isté platí aj pre jej východného suseda Papuu-Novú Guineu. Vo chvíli keď sa vydáte do odľahlých kútov hôr, akoby ste vstúpili do minulosti. Papuu niekedy nazývajú aj múzeom sveta, pretože ťažko dostupná hornatá krajina tohoto ostrova doslova zakonzervovala tradície a zvyklosti miestnych obyvateľov.

Medzi veľmi špecifické zvyklosti patrí kanibalizmus. Dnes je vládou oficiálne zakázaný, ale prales je neprístupný a vláda nedohliada všade. Medzi najväčších kanibalov patril kmeň Jaliov, ktorý v súčasnosti praktikuje kresťanskú vieru, ale ešte stále žijú pamätníci kanibalizmu.

Ešte donedávna mal ostrov nálepku nebezpečnej krajiny. Hoci v súčasnosti je situácia oveľa priaznivejšia, stále platí, že na ostrov by mali cestovať len tí, čo majú radi dobrodružstvo a nevadia im skromnejšie podmienky.

Ešte donedávna mal ostrov nálepku nebezpečnej krajiny
Zdroj: Shutterstock

Cerrado – Jurský park v Brazílii

Brazília je najväčšia a najľudnatejšia juhoamerická krajina a jedna z najväčších krajín na svete. Môže sa pýšiť jedným z najväčších prírodných bohatstiev na svete– najmä vďaka amazonskému pralesu a jeho bohatej faune.

Pokiaľ máte v sebe kus dobrodruha a láka vás divočina, Cerrado je to pravé miesto na dovolenku. Najväčšia savana v Južnej Amerike pokrýva takmer štvrtinu povrchu Brazílie a je mimoriadne rozmanitá. Oblasť má zhruba rozlohu Anglicka, Francúzska, Nemecka, Talianska a Španielska dokopy.

V Cerrade bolo identifikovaných viac ako 1 600 druhov cicavcov, vtákov a plazov. Rastie tam tiež viac ako 10-tisíc druhov rastlín, z ktorých sa takmer polovica nenachádza nikde inde na svete, uvádza portál wwf.panda.org.

Prirovnávanie oblasti k Jurského parku je vďaka svojej faune a flóre veľmi výstižné. V savane žijú tapíry, vzácne pásavce a môžete tu vidieť aj obrovské termitiská. Pôsobivá je aj obrovská palma zvaná buriti, ktorá je hniezdom pre niektoré z viac ako 850 druhov vtákov a hlavným zdroj potravy pre mnoho ďalších divokých zvierat.