Toto mesto v severozápadnom Poľsku je zahalené rúškom tajomstva. Po celé desaťročia sa neobjavovalo na žiadnych mapách a na vrchole studenej vojny pravdepodobne ukrývalo smrtiaci arzenál jadrových zbraní. Dnes Borne Sulinowo láka rôznych dobrodruhov svojou scenériou aj sovietskou základňou s temnou minulosťou, uvádza portál cnn.com.
Nacisti aj Sovieti
Pred druhou svetovou vojnou bol región súčasťou Nemecka a známy ako Gross Born. Miesto fungovalo ako vojenská základňa a cvičisko. Navštívil ho aj Adolf Hitler, ktorého vyfotografovali pri návšteve v roku 1938. V septembri 1939 tam z kasární a ďalších budov vznikol tábor pre vojnových zajtacov, kde okrem Poliakov trpeli aj Rusi, Francúzi či Juhoslovania. 30-tisíc z nich nacisti zavraždili.
Po roku 1945 sa ho zmocnili Sovieti a komplex sa stal súčasťou vojenských plánov Varšavskej zmluvy. Podľa Wiesława Bartoszeka, majiteľa miestneho múzea, tam viedla iba jedna cesta. Jedna železničná trať končiaca v tajomnom meste za elektrickými plotmi. Väčšinu infraštruktúry, ktorú Rusi využívali, vybudovali práve Nemci. Nachádzali sa tam kasárne pre vojakov, železnica a obrovský vojenský nemocničný komplex.
Pred rozpadom Sovietskeho zväzu v roku 1991 bolo územie prístupné iba pre tých, ktorí mali špeciálny preukaz. Všetci ostatní sa radšej držali ďalej a tvárili sa, že o ničom nevedia. Vo vojenskom komplexe Borne Sulinowo bolo na vrchole studenej vojny umiestnených takmer 12-tisíc (niektoré zdroje uvádzajú dokonca 15-tisíc) sovietskych vojakov. Tí boli súčasťou Severnej skupiny síl prítomných v Poľsku v rámci Varšavskej zmluvy, priblížil portál.
Späť na mape
V októbri 1992 mesto opustili posledné ruské jednotky a Borne bolo odovzdané Poliakom. Spočiatku bolo ešte pod kontrolou armády, nakoniec ho 5. júna 1993 oficiálne otvorili pre verejnosť. Borne Sulinowo získalo štatút mesta v septembri toho roka, informoval poľský portál podroze.se.pl. V tomto roku sa teda opäť vrátilo na mapy, pretože od konca druhej svetovej vojny na tomto mieste nebolo na mapách absolútne nič. Po odchode Rusov sa kasárne zmenili na byty. „Ľudia prišli do Borne z iných častí Poľska, pretože byty boli veľmi lacné,“ uviedol W. Bartoszek. V súčasnosti žije v meste asi 5-tisíc ľudí.
Záhady tohto mesta poznačeného temnou históriou však nie sú jedinými, čo je na ňom lákavé. V oblasti sa nachádzajú borovicové a dubové lesy plné jazier a potokov, ideálne pre cyklo či pešiu turistiku a obyvatelia dúfajú, že sa im podarí prilákať investorov.
W. Bartoszek hovorí, že turisti k nim zavítajú najmä v lete. Rád im rozpráva príbeh tajomného tunela, ktorý vedie popod nemocnicu a spája miestnosť slúžiacu na pitvu ľudských tiel so železnicou. Doteraz totižto nie je známe, na čo sa tunel využíval.
Príbehy o jadrových hlaviciach
Fascinujúce sú tiež príbehy o jadrových hlaviciach, ktoré boli kedysi ukryté v mohutných silách. Sovietsky zväz výslovne odmietol skladovanie jadrových rakiet u našich severných susedov, ale archeológovia, ktorí preskúmali archívy satelitných snímok, si myslia opak.
Podľa W. Bartoszeka sa niektoré mohutné silá pre tieto hlavice nachádzajú neďaleko Borne Sulinowo v dedine Brzezńica - Kolonia. „Počas komunistickej éry bola zóna jedným z najlepšie strážených tajných miest v Európe.“
Stavba síl pre rakety bola dokončená v roku 1969 a financovaná komunistickou vládou. „Na miesto mali prístup iba sovietske jednotky,“ hovorí W. Bartoszek. „Celá oblasť bola vylúčená z poľskej jurisdikcie. Bolo to de facto sovietske územie.“
Portál cnn.com priblížil, že približne 70 metrov dlhé a 10 metrov vysoké skladovacie komory sú zakopané pod hrubou vrstvou pôdy a pokryté trávou. V Podborsku, severne od Borne Sulinowo, sa nachádza ďalší jadrový sklad, z ktorého vzniklo múzeum. Podľa W. Bartoszeka sa rakety plánovali použiť ako taktická zbraň zameraná na mestá ako Amsterdam a Paríž. Každopádne, informácie o jadrových hlaviciach nebudú nikdy na sto percent potvrdené, pretože všetky mapy dokumentujúce tieto miesta boli po rozpade Sovietskeho zväzu a zániku Varšavskej zmluvy zničené.
Mesto, ktoré má za sebou tajomnú minulosť, chce pozoruhodnými príbehmi o jadrových hlaviciach a vojenskej základni vystupňovať turistický potenciál. Pandémia koronavírusu momentálne tieto snahy stopla, no miestni obyvatelia dúfajú, že neskôr začne záujem o toto zaujímavé miesto znovu rásť.