Nenápadný kaštieľ v obci Mierovo bol v 18. storočí postavený v neskorobarokovom štýle. Prešiel rukami viacerých majiteľov a jeho súčasná klasicistická podoba z neho robí príjemný penzión, umiestnený v tichej ulici uprostred obce, ktorá sa nachádza len niečo vyše 20 kilometrov od Bratislavy.

Penzión je súčasťou asociácie Historické hotely Slovenska a  siete Historic Hotels Europe a na prvý pohľad vás zaujme svojou úzkou, no útulnou vstupnou bráničkou, drevenými vonkajšími okenicami a záhradkou s pekným menším bazénom v zadnej časti. Síce neslúži na plávanie, ale v teplejších mesiacoch je posedenie pri ňom na terase ideálnym miestom pre relax.

Rovnako v zadnej časti je útulne upravená aj parkovacia plocha pre zopár áut. Slovo útulne sme použili naschvál, pretože vôbec nenarúša okolie mierovského kaštielika, práve naopak. Jej dlažba je totiž rovnako ako privádzajúca kľukatá cestička poskladaná z mozaiky svetlých brúsených kameňov a od ďalších častí zadného traktu ju pritom decentne oddeľuje zelená stena zo stromčekov a kríkov.

Parkovať sa dá aj pred penziónom, no tieto miesta sa zväčša využívajú pri svadbách, alebo väčších oslavách, na ktoré sa priestory kaštieľa využívajú najčastejšie. Preto ak by ste si tu chceli oddýchnuť od bratislavského ruchu, skúste predvíkendové dni, alebo dovolenkové obdobie, kedy sa voľná izba nájde určite. Pred víkendom si radšej skúste obsadenosť izieb overiť telefonicky.

Na dvoch podlažiach vyzdobených poľovníckymi trofejami je ich celkovo desať, vrátane dvoch apartmánov. Pôsobia nenútene a priestorne. Keď sme otvorili dvere tej našej s číslom tri, prekvapil nás jej dlhší obdĺžnikový pôdorys a na stolčeku pozornosť v podobe menšej fľaše šumivého vína. Zaujali nás aj veľké odkladacie priestory“ kumbálku“, ako na potvoru sme si tam nevedeli zasvietiť, potom sme sa dozvedeli, že svetlo je ok, občas "hnevá" kontakt. Obzvlášť však kvitujeme veľkú dvojlôžkovú posteľ a rovnako priestrannú kúpeľňu.

Spokojní sme boli aj pri výbere raňajok, ktoré podáva personál v prízemnej reštaurácii sídliacej oproti baru (zároveň slúži ako recepcia). Neponúkajú ich ako bufetové stoly (čo je pri menšom penzióne pochopiteľné), ale do rúk dostanete od obsluhy raňajkové menu. Z neho sme si vybrali chrumkavé a sýte toasty so syrom, šunkou a paradajkami. Okrem nich ešte mierovské raňajky, čo sú volské oká (vajíčka pochádzajú z neďalekej biofarmy) spolu s gazdovskou slaninou. Ich chuť bola skvelá a dobre nás naštartovala do nového dňa.