Cestovanie počas pandémie koronavírusu nepripadá v súčasnosti príliš do úvahy. Ale čo tak stať sa svetobežníkom v umení a navštíviť Van Gogha, Klimta, Lautreca. Ešte sa nepoznáte ? Skúste ich pohľadať vo Francúzsku, Spojených štátoch, Taliansku, či v Británií.
21. storočie má isté výhody – disponuje Googlom. Iniciatíva Google Arts and Culture nám v týchto časoch umožňuje prechádzať historickými miestami, vidieť tisíce umeleckých diel, múzeí, galérií a to z pohodlia domova. Jediné čo potrebujete je pripojenie na internet a chuť skúmať, vzdelávať sa, rozšíriť obzory a v neposlednom rade, ušetriť. Google Arts and Culture je bezplatná aplikácia, prostredníctvom ktorej si verejnosť môže prezerať obrázky, videá a 3D prehliadky svojich obľúbených diel, priestorov, stavieb a množstvo iného. Pomocou možnosti priblíženia, si môžete zväčšiť akékoľvek dielo do samotných detailov a tak obdivovať prácu s najväčším možným zážitkom. Google Arts and Culture navrhla tútú funkciu tak znamenite, že ste schopní podrobne skúmať štruktúru a ťahy Picassovho, či Monetovho štetca.
Zaujímavosťou je filtrovanie týchto diel. Stačí zadať farbu a všetky fialkasté, červené, či horčicové maľby máte na monitore. Obrovským a častým mínusom v prípade návštev svetoznámych galérií, sú ďalší milovníci umenia. A že ich teda je. Davy ľudí v Guggenheimovom múzeu pre teraz nie sú problémom. V obývačke, spálni, v kuchyni či na balkóne, žiadna cudzia bytosť nebude híkať nad prácou vášho obľúbenca. Jedine ak vy.
Počas pandémie koronavírusu sa na internete nazbieralo nespočetné množstvo alternatív, ako stráviť čas v rámci povinnej, či odporúčanej karantény. Platforma Youtube napríklad, je plná umeleckých videí, ktoré majú vzdelávací, či inšpiratívny charakter. Newyorské The Metropolitan museum of Art, skrátene MET, najväčšie a najstaršie múzeum v USA, ponúka online kolekcie niektorých svetoznámych diel, ktoré si môžete zadarmo poprezerať. Verejnosti sprístupnené sú práce sochárov či maliarov, so všetkými informáciami, ktorými exponát disponuje aj priamo v múzeu.
Metropolitné múzeum ponúka ešte jednu špecialitu- Projekt 360 stupňov, ktorý návštevníkom umožňuje prechádzať múzeom pomocou tejto novej technológie. Už tak urobilo niekoľko miliónov návštevníkov z celého sveta.
V dnešnej dobre nie je slovo podcast žiadnou neznámou. Odborníci z celého sveta využívajú tento kanál k priblíženiu svojich poznatkov širokej verejnosti. Nie je tomu inak ani v prípade umeleckého sveta. Kurátori z Metropolitného múzea sa zúčastňujú rozhovorov a vyjadrujú sa k rôznorodým témam, ktoré môžu byť inšpiráciou pre nejedného z vás.
🎧 ✨ Grab some headphones and tune into the latest podcast from @hyperallergic as Met curator James Doyle takes you through key moments from "Arte del mar: Artistic Exchange in the Caribbean"—on view through January 2021.https://t.co/KB1w7Z6ikX
— The Metropolitan Museum of Art (@metmuseum) September 17, 2020
Za bežných okolností sa umelci, okrem samotnej tvorby, venujú aj vzdelávaniu nováčikov, či poznania chtivých ľudí v tejto sfére. Formou workshopov posielajú svoje know-how do sveta. Jedným z nich je aj abstraktný maliar Carlos Delgado, ktorý pôsobí čiastočne v Kanade, ako aj v Kolumbii. Diaľka však v dnešnej situácii nie je žiaden problém. Carlos ponúka online kurzy abstraktnej maľby, ktorá vás dostane.
Málokto sa delí o svoju techniku s verejnosťou, veľkým plusom to môže byť pre tých z vás, ktorí nie sú študovaní, alebo sa nikdy o maľbu nezaujímali, či nemali možnosť zaujímať po technickej stránke. Presne pre tieto poznatky sú kurzy maľby skvelou alternatívou. ,,Vždy som veľmi rád maľoval. Už od začiatku, keď som bol malé dieťa, ktoré sa hralo s perami a zvýrazňovačmi, som šiel za hranice zjavného." Carlos Delgado pre Lohme Art Academy.
Ak Vás tieto možnosti trávenia voľných chvíľ počas pandémie koronavírusu zaujali, určite ich preskúmajte. Obsah internetu v dnešnej dobe disponuje veľkým množstvom kvalitnej zábavy, treba len hľadať, skúmať a ak ide o umenie, užívať.
„Snívam o mojej maľbe a potom maľujem svoj sen.“