Čo sa aj skutočne stalo, aj keď – nie všetky regióny boli postihnuté rovnako. Ako teda vyzerá vinársky rok vo vinárskych veľmociach Francúzsku a Taliansku? Podľa magazínu Falstaff rôznorodo.

Francúzsko – zlý rok pre Bordeaux

Francúzske vinárske regióny zažili minulý rok suchú zimu s takmer nulovými zrážkami, čo znížilo zásoby podzemnej vody.  Potom prišli mrazy a ľadovec a extrémne sucho v lete, pršalo až na konci leta, resp. začiatkom jesene. Zber sa začal pomerne skoro a ukázalo sa, že hrozno je veľmi kvalitné, žiaľ ho bolo na mnohých miestach málo.

Mrazmi bolo postihnuté najmä Bordeaux, kde sa hovorilo o najväčších škodách od roku 1991. Výnosy boli dokonca najnižšie od roku 1945, celý región zaznamenal mínus až 40 percent oproti priemeru. Zasiahnuté boli najmä regióny Graves, Sauternes a Pravý breh vrátane Entre-deux-mers.

Oproti tomu celkom dobre dopadla vinárska oblasť Médoc, najmä polohy v blízkosti rieky Garonne. V Pauillac, Saint-Julien a Saint-Estèphe to vyzerá na dobrý ročník, viac postihnuté bolo mrazmi Margaux.

Vinice v Chablis Zdroj: Flickr

V Burgundsku mrazy po zničujúcom roku 2016 aj minulý rok zasiahli oblasť Chablis, viac šťastia mali vinári v Côte d’Or, tu sa škody po mrazoch udržali v medziach. Pri Pinot Noir dokonca zaznamenali kvantitatívne nadpriemerné výnosy. Zlé počasie počas kvitnutia znížilo výnosy Chardonnay, napriek tomu patrí Burgundsko k víťazom ročníka 2017.

Z ostatných regiónov postihol mraz najmä vinohrady v Champagne, Jure, Alsasku a tiež juhozápadné časti Languedocu. Celkovo bola úroda vo Francúzsku v roku 2017 o 16 percent nižšia ako je dlhodobý priemer.

Taliansko – mráz škodil na severe aj na juhu

Aj zimu v talianskych vinohradoch charakterizovalo veľké sucho. Teplý marec spôsobil, že vinič začal nahadzovať výhonky skôr, ako je bežné a potom prišla v apríli studená vlna, kedy ich mrazy poškodili po celom Taliansku až po Kampániu a Basilikatu. Po mrazoch nasledovalo zase sucho a horúce leto spôsobilo, že oberačky sa začali veľmi skoro. Vo vinárstve Planeta na Sicílii už 4. augusta, ale aj v Ornellaia v Toskánsku už 7. augusta a dokonca aj na severe v Južnom Tirolsku 25. augusta.

V prvej septembrovej dekáde trochu zapršalo, čo bolo pre modré odrody doslova požehnaním. Aj tak, ale celkovo bola úroda v Taliansku 30 percent pod dlhodobým priemerom, pričom v Toskánsku, Umbrii a Laziu bola úroda nižšia až o 45 percent oproti normálu.

Vinice v Toskánsku Zdroj: Flickr