Úroda hrozna by tu mohla byť najnižšia za viac ako desať rokov. Na príčine je katastrofálne sucho, mrazy a v niektorých oblastiach nižšia výsadba viníc, napísala agentúra Reuters.
Sucho úraduje
Podľa odhadov vinárskej organizácie VinPro bude úroda vo viniciach JAR tento rok najnižšia od roku 2005, vtedy pozberali na juhu čierneho kontinentu 1,16 milióna ton hrozna. Juhoafrická republika je siedmy najväčší výrobca vína na svete. Nezisková spoločnosť zameraná na juhoafrický vinársky priemysel SAWIS dodala, že podľa predbežných odhadov tohtoročná úroda, ktorú budú zberať vo februári až marci 2018, by mala byť nižšia ako vlani, keď pozberali 1,43 milióna ton hrozna
Vinice sú na juhu Afriky hlavne v provincii Západná Kapsko. Už v máji 2017 provinciu vyhlásili za ohrozenú oblasť práve kvôli suchu. Vyschli priehrady a museli výrazne obmedziť dodávky vody pre všetkých, vrátane vinohradníkov a vinárov. Rovnako na konci roku 2017 boli priehrady v oblasti plné len na 34,6 percenta. Na porovnanie v roku 2016 o takomto čase mali priehrady vody na polovicu predpokladaného objemu. Voda v nich stabilne klesá od roku 2014, kedy namerali stav vody až 90 percent.
Na obzore rast cien
Úrodu v niektorých vinárskych juhoafrických regiónoch poškodili taktiež mrazy na prelome septembra a októbra 2017. Navyše sa znižuje plocha viníc. Za posledných päť rokov klesla o päť percent. JAR sa na celosvetovej produkcii vína podieľa 3,9 percentami. Krajina ročne vyvezie 440 miliónov litrov vína a na domácom trhu sa predá 400 miliónov litrov. Ak by úroda hrozna výrazne klesla, mohlo by to znamenať rast cien, napísala agentúra Reuters.
Celosvetová produkcia vína sa mala v roku 2017 znížiť na 246,7 milióna hektolitrov. Bude najnižšia od roku 1961. Dôvodom sú hlavne škody v západnej Európe spôsobené nepriaznivým počasím, konštatovala v októbri minulého roka Medzinárodná organizácia pre vinič a víno (OIV).