Ľahučké a na dotyk príjemné ako hodváb. Také má byť tričko vyrobené zo skazeného mlieka. Nápad skrsol v hlave talianskej návrhárky Antonelly Bellina, keď si pripravovala rannú kávu. Otvorila chladničku a zistila, že mlieko už skyslo. Zamyslela sa. V Taliansku podľa hospodárskej asociácie končí ročne v stoke približne 30 miliónov ton mlieka. Čo s ním?

Mala určitú predstavu, ktorú čoskoro aj uskutočnila. Zrodilo sa na prvý pohľad obyčajné tričko s neobyčajným príbehom. Na každé spotrebuje približne dva litre mlieka, ktoré sa najprv zahreje na 50 stupňov Celzia. Potom sa pridáva kyselina citrónová, ktorá oddelí srvátku od bielkoviny (kaseínu). Tá sa potom precedí, vysuší a namelie na prášok. V ďalšom kroku príde na rad stroj, ktorý z prášku vyšľahá vlákna.

A. Bellina zbiera pokazené mlieko z lokálnych toskánskych fariem. V Taliansku je na trhu prvá, ktorá podobný ekoprodukt ponúka. Problémom však je, že aj keď jej odevná firma Duedilatte rastie, stále nemá dostatočný zisk, aby ju uživila. Podnikateľka a návrhárka má plány rozšíriť sortiment o posteľnú bielizeň a zdravotné pomôcky, napríklad obväzy. Chce sa tiež dostať za hranice Talianska a nájsť si miesto na európskom až globálnom odevnom trhu.

Profesorka Kate Fletcherová, špecialistka na udržateľnosť, ktorá pôsobí na Londýnskom módnom inštitúte, opísala kaseínové vlákno ako dôležitý krok k premene módneho priemyslu. Ako však podotýka portál Z6 Mag, nejde o žiadnu novinku.

Používalo sa už v tridsiatych rokoch ako náhrada vlny. Vtedy však na spevnenie používali jedovatý formaldehyd, ktorý sa vďaka technologickému pokroku podarilo úplne odstrániť. A. Bellina uvádza, že jej výsledné tričká sú stopercentne bez chemikálií.

Zbohom a donevidenia jednorazovým plastom

Poslanci Európskeho parlamentu schválili v stredu na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu veľkou väčšinou hlasov smernicu, na základe ktorej má byť v celej Únii zavedený zákaz používania jednorazových plastových výrobkov.

Čo a dokedy musia štáty Únie odstrániť? Na pultoch by nemali byť už začiatkom roka 2021 plastové tašky, obaly na jedlo, taniere, príbory, slamky, miešadlá do nápojov, tyčinky na čistenie uší, či paličky na balóny. Tieto produkty tvoria viac ako 70 percent odpadu v moriach. Do roku 2025 by zároveň malo byť recyklovaných 90 percent plastových fliaš.

Prečo o tom musíme hovoriť? Oceán produkuje viac než polovicu kyslíka, ktorý dýchame a je v ňom uschované 50-krát väčšie množstvo oxidu uhličitého, než v atmosfére. Napriek tomu sa globálna výroba plastov neustále zvyšuje a v roku 2017 dosiahla 348 miliónov ton. Podiel Európy na tejto výrobe predstavoval 18,5 percenta, teda vyše 64 miliónov ton, čo je zvýšenie o 3,4 percenta v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Ak nič nezmeníme, v roku 2050 budú oceány obsahovať viac plastu než rýb – ak porovnáme ich hmotnosť. Staré indické príslovie hovorí, sadni si na breh rieky a čakaj. Onedlo mŕtvola tvojho nepriateľa popláva po prúde okolo teba. V tomto prípade však skôr môže dôjsť k tomu, že keď nepohneme zadkom, tou mŕtvolou budeme my. A okolo nás bude plávať použitý kondóm s cigaretovým ohorkom a obalom zo včerajšej večere.

Keď HIV nie je konečná pre darcovstvo orgánov

Americkí lekári ako prví na svete tento týždeň úspešne transplantovali pacientovi s HIV obličku od darcu takisto nakazeného vírusom HIV. Operácia sa uskutočnila v Nemocnici Johnsa Hopkinsa v meste Baltimore, štát Maryland. Obom pacientom sa darí dobre, informovala v piatok stanica BBC.

„Toto je vôbec po prvý raz na svete, čo niekto s HIV mohol darovať obličku,“ povedal Dorry Segev, chirurg, ktorý operáciu vykonal.

Predtým sa predpokladalo, že obličky môže poškodiť samotný vírus a že lieky, ktoré udržujú HIV pod kontrolou, sú pre obličky toxické. Avšak nové druhy antiretrovírusových liekov sa považujú pre obličky za bezpečné.

„Museli sme dokázať, že istí ľudia s HIV môžu byť na darcovstvo orgánu dostatočne zdraví a žiť len s jednou obličkou,“ povedal D. Segev.

Operáciu vykonali v pondelok. Darkyňa Nina Martinezová (35) z Atlanty pred novinármi povedala, že sa cíti dobre. Príjemca (či príjemkyňa) sa rozhodol zostať v anonymite, ale podľa lekárky sa mu darí „skvele a oblička funguje výborne“.

Podľa lekárov ide o ďalší významný prelom vo vývoji liečby HIV. Na začiatku marca oznámili v Spojenom kráľovstve prípad druhého pacienta, u ktorého nezaznamenávajú už prítomnosť vírusu HIV po tom, čo v rámci liečby rakoviny absolvoval transplantáciu kmeňových buniek.

V roku 2017 žilo na svete približne 37 miliónov ľudí nakazených vírusom HIV. Svetová zdravotnícka organizácia naďalej považuje HIV za „jednu z najzávažnejších výziev“ v oblasti verejného zdravia.

Letušky bez mejkapu

Predstavte si letušku. Čo vidíte? Pravdepodobne sa vám vynorí obraz usmievavej upravenej slečny v kostýme, ktorá vás víta na palube, alebo ukazuje bezpečnostné pokyny. Letecká spoločnosť Virgin Air rozhodla, že ich letušky môžu byť trochu viac ľuďmi a trochu menej figurínami vo výklade.

Po novom nemusia nosiť mejkap a do základnej výbavy im okrem sukne pribalia aj nohavice. Tie doteraz dostali zamestnankyne len na požiadanie. Mnohé tento prístup iste ocenia. Treba ale povedať, že vzťah Virgin skupiny k ženám je trochu rozpačitý.

Na jednej strane majú na firemnom blogu celú sekciu venovanú ženám v biznise. Na druhej strane majiteľ, sir Richard Branson miluje sexistické vtipy a nešikovne ukázal už aj nohavičky Pamely Anderson. V reklamách preferuje sporo odeté, mladé a krásne ženy. Každopádne tentoraz vedľa nešliapol.

Deti potrebujú zeleň

Nová štúdia preukázala, že argument o sťahovaní na vidiek, aby deti vyrastali v prírodnom prostredí, vôbec nie je blbosť. Ak majú podľa jej výsledkov do desiatich rokov dobrý prístup k zeleným plochám, v dospelosti sa u nich znižuje pravdepodobnosť vyvinutia duševnej poruchy až o 55 percent.

Výskumníci z univerzity v Aarhuse si zvolili nasledujúcu metodológiu. Skúmali satelitné dáta a údaje o Dánoch, ktorí sa narodili medzi rokmi 1985 a 2003 a žili v Dánsku vo veku desať rokov. Pozreli sa na koreláciu medzi blízkosťou detí k zeleným plochám a na ich diagnózy porúch správania a mentálneho zdravia. Pracovali so záznamami Dánskeho psychiatrického centrálneho výskumného registra. Pri väčšine zo šestnástich skúmaných diagnóz sa korelácia potvrdila.

Na vývin duševnej choroby vplývajú aj iné faktory ako znečistenie, socioekonomický status či hluk. Výsledky štúdie však určite sú prinajmenšom zaujímavé a opäť poukazujú na to, že zeleň je v našich životoch nezastupiteľná.

Omamy pre lepšie zajtrajšky

A potom sú tu deti, ktorých najväčší problém nie je to, že nežijú blízko parku. Pochádzajú z chudobných rodín a ich podmienky na dobrý štart do života sú značne limitované. Do prvého ročníka prichádzajú s oneskorením a tento sklz nikdy nedobehnú. Vyrastajú v biede a píšu len ďalší smutný príbeh. Aby tomu tak nakoniec nebolo, vznikol projekt omama.

Sú to ženy z prostredia, ktoré deti dobre poznajú, z chudobných osád. Omamy sa snažia rozvíjať u drobcov do troch rokov základné zručnosti, učia ich poznávať tvary, farby. Rozširujú ich slovnú zásobu a čítajú s nimi. Zároveň radia rodičom, ako dieťa čo najlepšie pripraviť do školy.

„Pre mamy a otcov v chudobných komunitách sa naše omamy stávajú poradcami v ich rodičovstve podobne ako v strednej vrstve získavajú mladí rodičia rady od svojich rodičov a okolia. V generačnej chudobe však chýba generácia, ktorá by tým mladším odovzdávala rady a návyky pre úspešný život, keďže starší ho sami nikdy nezažili. Naše omamy túto chýbajúcu generáciu nahrádzajú a zrozumiteľným jazykom odovzdávajú ľuďom žijúcim v biede dôležité rodičovské skúsenosti,“ píšu organizátori projektu. Pozrite sa, ako omamy trénujú.

PS: Pri voľbe hlasu asistentov Siri, Google, či Amazon, si môžete vybrať z ponuky mužských a ženských hlasov. Teraz však vznikol nový virtuálny hlas asistenta, ktorý má byť neutrálny. Vznikol nahrávkou hlasov ľudí, ktorí sa neidentifikujú ako žiadne pohlavie a jeho tvorcovia výsledok upravili na frekvenciu medzi 145 a 175 Hz. Možno vám to znie ako zbytočný výstrelok, ale priznajte sa, že ste zvedaví, ako znie. Nahrávku nájdete tu.