Stredisko Simona Wiesenthala so sídlom v americkom Los Angeles, ktoré vedie kampaň proti popieraniu holokaustu a antisemitizmu, uviedlo, že spomínaná výstava je „odporná“ a zosmiešňuje obete holokaustu. Zároveň žiadalo okamžité odstránenie exponátu.

Nemeckí nacisti zabili vo vyhladzovacích táboroch milióny ľudí, konkrétne v Auschwitzi-Birkenau vyše jedného milióna, pripomenula agentúra AP. „Všetko je na tom zlé. Ťažko sa mi hľadajú slová, také je to zavrhnutiahodné,“ povedal rabín Abraham Cooper zo strediska.

„Pozadie je odporné. Je neúctivé k obetiam, ktoré vošli dnu a už nikdy nevyšli,“ dodal k obrovskej fotografii koncentračného tábora s vchodom, nad ktorým je smutne známy nápis Arbeit macht frei (Práca oslobodzuje).

Zdroj: SITA / AP

Organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch odsúdila výstavu ako „nechutnú“.

Náučno-zábavné múzeum voskových figurín a vizuálnych efektov v Yogyakarte bránilo voskovú figurínu A. Hitlera a uviedlo, že pre tínedžerov je to „zábava“. Vedľa exponátu s koncentračným táborom stojí voskový Darth Vader, postava z kultových filmov Hviezdne vojny. A hneď oproti je zasa súčasný indonézsky prezident Joko Widodo.

Nie je to prvýkrát, čo sú nacizmus a jeho symboly v prevažne moslimskej Indonézii zľahčované alebo dokonca idealizované. Pobúrenie vyvolávala vo svete celé roky kaviareň v nacistickom štýle v meste Bandung, kde mali čašníci na sebe uniformy SS. Nakoniec ju začiatkom tohto roka zatvorili.

Warli, pracovník marketingu v múzeu, povedal, že vie o tom, že A. Hitler má na svedomí masové vraždenie, ale jeho voskovú figurínu, vystavenú od roku 2014, bránil. „U našich návštevníkov je to jedna z najobľúbenejších figurín, pri ktorej si najviac robia selfie,“ dodal.

Warli ešte nepočul o Stredisku Simona Wiesenthala, ale dodal, že o jeho požiadavke odstrániť nacistický exponát bude diskutovať s majiteľom, podnikateľom Petrom Kusumom, a s vedením múzea.

Zdroj: SITA / AP