Avšak ľadové vína z ročníka 2019/2020 zo stredoeurópskeho regiónu budú veľká vzácnosť.

Mierna zima bez silnejších mrazov totiž núti jeden vinársky región po druhom oznamovať, že ľadové víno tento rok produkovať nebudú. Na to, aby sa víno s týmto označením mohlo vyrábať, treba aby vonkajšia teplota dosiahla -7 stupňov Celzia a vtedy ho obrať. To sa prakticky v celom stredoeurópskom túto zimu nestalo.

Včera oznámili napríklad nemeckí vinári, že tento rok budú vôbec prvý krát v histórii bez ľadového vína. Informovali o tom nemecké denníky aj agentúry. V nijakom z 13-tich nemeckých vinárskych regiónov totiž tento rok taká zima nebola.

Už minulý ročník bol z hľadiska výroby ľadového vína v Nemecku problematický. Takže kým ešte pred rokom sa zaregistrovalo v poľnohospodárskej komore na jeho prípadnú výrobu 683 vinárov, ktorí mali v pláne v prípade priaznivých podmienok obrať hrozno z 584 hektárov, v tomto ročníku sa zaregistrovalo len 50 vinárstiev s plochou 42 hektárov. Z ľadového vína však aj tak nič nebolo.

V minulom  ročníku 2018/2019 sa dalo v nemeckých vinárskych oblastiach oberať hrozno na ľadové víno 2x a to 28.11.2018 pri -7 stupňov v Saale Unstrut a 21.januára 2019 bolo -9,5 stupňa v Braunebergu an der Mosel.

Podobne ako nemeckí vinári dopadli tento ročník aj slovenskí. Napríklad známy producent ľadového vína, značka Chateau Topoľčianky pred niekoľkými dňami oznámila, v že 15-ročnej histórii prvý krát tento druh vína robiť nebudú, lebo počasie im sedemstupňový mráz tento rok nedoprialo.

Ľadové víno Vinárstvo Kracher
Zdroj: Kracher

Ľadové víno Vinárstvo Kracher Zdroj: Kracher

Zvyšky hrozna, ktoré na koreňoch nechali na ľadové víno, obrali vo februári a mohol by z neho byť hrozienkový výber. V podobnej situácii sú aj moravskí vinári.

Jediní, ktorým sa v tomto ročníku ľudové víno „pošťastilo“ boli burgenlandskí vinári z Illmiztu. Tu bol potrebný mráz v noci na 7. januára. Napríklad vinárstvo Kracher sa na facebooku pochválilo, že obralo 4000 kilogramov hrozna, vo vinárstvach Angerhof Tschida a Helmut Lang obrali pri -8,5 stupňoch Celzia v ten deň po 3 500 kilogramov.

Produkcia ľadového vína je ale stále väčšia lotéria, okrem nízkej teploty je potrebný aj výborný zdravotný stav hrozna a dostatočná cukornatosť. Problémom je, že hrozno v posledných rokoch skôr dozrieva a naopak mrazy prichádzajú neskôr, v januári-februári. Ak vôbec.