Požiadavky na nosenie topánok s vysokými podpätkami sa v poslednom roku stali terčom protestov žien v niektorých západných krajinách. Zatiaľ čo až doposiaľ mohli zamestnávatelia nariadiť ženám nosenie obuvi podľa svojich predstáv, čo boli v mnohých prípadoch práve vysoké podpätky, nové nariadenie stanovuje, že pracovná obuv musí umožniť zamestnancom „bezpečne vykonávať ich prácu“ a žiadny zamestnávateľ nemôže požadovať obuv, ktorá by mohla ohroziť ich zdravie či bezpečnosť.

„Ako väčšina obyvateľov Britskej Kolumbie si aj naša vlády myslí, že (táto prax) nie je správna. Meníme toto pravidlo, aby sme zastavili túto nebezpečnú a diskriminačnú prax,“ uviedla podľa BBC premiérka Christy Clarková.

Vysoké podpätky sa vlani stali témou napríklad v Británii, kde mladá londýnska recepčná rozbehla kampaň za zmenu povinných pravidiel obliekania v britských firmách. Pre svoju petíciu proti vysokým podpätkom získala viac ako 100-tisíc podpisov, ktoré sú potrebné k tomu, aby sa ňou musel zaoberať parlament.

Protest proti vysokým podpätkom rezonoval aj na vlaňajšom filmovom festivale v Cannes, kde sa americká filmová hviezda Julia Roberts prešla po červenom koberci bosá na protest proti tomu, že o rok skôr usporiadatelia niekoľkým ženám odmietli vstup na premiéru s odôvodnením, že nemajú topánky na vysokom podpätku.