„Veľa ľudí je skeptických k tomu, čo tu robíme, hlavne susedia,“ priznáva riaditeľ vinárstva DeMorgezon Carl van der Merwe. V časti viníc ležiacich neďaleko mesta Stellenbosch, ktoré je metropolou juhoafrických vinárov, hrá z desiatich ampliónov vo dne v noci baroková a klasicistická hudba, píše francúzsky denník Le Monde.
„Hráme len baroko a klasicizmus, pretože táto hudba má matematický rytmus. Je dokázané, že zvukové vlny majú pozitívny vplyv na živé organizmy. Nejde tu ani tak o hudbu, ako hlavne o tieto vlny,“ vysvetľuje van der Merwe.
Vinárstvo DeMorgenzon leží v akomsi amfiteátri tvorenom pahorkami a hudba Johanna Sebastiana Bacha a Wolfganga Amadea Mozarta sa celkovo rozlieha až na 55 hektároch. Zaujímavé je, že rast vína je pomalší a pravidelnejší v experimentálnom bloku rozlohy štyroch hektárov, kde je hudba počuť najviac.
„Napríklad odroda Syrah pochádzajúca z tohto miesta je veľmi odlišná od tej, ktorú pestujeme inde. Má výraznejšiu chuť, jemnejšiu arómu a tiež má tendenciu k mierne nižšiemu percentu alkoholu. Ide skutočne o oveľa vyváženejšie víno,“ hovorí van der Merwe. Toto „hudobné“ víno sa až doteraz miešalo s ostatnou produkciou, ale vinári ju čoskoro chcú uviesť na trh samostatne.
Všetky vína teraz zrejú v ozvučených pivniciach, kde im púšťajú okrem Bacha a Mozarta tiež diela Georga Friedricha Händla, Josepha Haydna, Jeana-Baptistu Lullyho a Jeana-Phillipa Rameaua. Carl van der Merwe pripomína, že víno je „živá bytosť, s mnohými baktériami, a tiež na procese fermentácie sa podieľajú živé baktérie“.
Juhoafrické vína sú strednej až vysokej kvality a predávajú sa tu za 76 až 250 randov (od 5 do 220 Eur) za fľašu. Exportujú sa do Spojených štátov a do Európy, kde stojí fľaša od 10 do 20 Eur.
Vinárstvo DeMorgenzon kúpili juhoafrickí manželia Wendy a Harry Appelbaumovi, ktorí milujú klasickú hudbu. Harry je tiež zakladateľom rádia Classic FM. Hudbu svojej vínnej réve začali vyhrávať v roku 2009. Inšpirovali sa chovateľmi dobytka, ktorí hrajú hudbu kravám, ale tiež princom Charlesom, ktorý priznal, že sa rozpráva so svojimi kvetmi, aby lepšie rástli.
„Niekedy robíme niektoré veci z toho dôvodu, že v ne veríme, a často potom neskôr zistíme, že to funguje preto, že je to dobre vedecké zdôvodnenie,“ konštatuje Carl van der Merwe.
Jeho zamestnancov možno často vidieť, ako sa pohybujú po viniciach so slúchadlami a počúvajú svoju vlastnú hudbu. „Máme tú hudbu radi,“ tvrdí napriek tomu jeden z nich. „Dobre sa tu pracuje, ide nám všetko lepšie od ruky a často máme chuť si od radosti poskočiť,“ dodáva.