Na čo myslieť pred kúpou grilu?

Keď kupujete gril je dobre si najprv premyslieť, ako často budete grilovať a pre koľko osôb. Zvážte aj umiestnenie grilu, aby ste si vedeli vybrať správnu veľkosť a typ zariadenia.

Ak máte menšiu záhradu, balkón či terasu a viete, že budete gril často prenášať, hodiť by sa vám mohol kompaktný skladací gril. Naopak, ak preferujete grilovanie pre viac osôb a k dispozícii máte dostatok priestoru, zvážte zariadenie s viacerými odkladacími plochami, ktoré sa vám zakaždým zídu pri grilovaní väčších porcií jedál.

Dôležitá je aj cena grilu. Premyslite si akú sumu ste ochotný investovať do nového grilu. Lacnejšie grily (do 100 eur) ponúkajú menšiu grilovaciu plochu a môžu mať menej funkcií no sú kompaktné a jednoducho uskladniteľné.

Drahšie grily (od 250 eur) majú väčšiu plochu na grilovanie, množstvo inovatívnych funkcií, dlhšiu životnosť, avšak bývajú robustnejšie a menej skladné.

Ak nechcete do záhradného grilu investovať príliš veľa peňazí, ale radi si pochutnáte na šťavnatom grilovanom mäse, skvelou alternatívou sú elektrické grily stolové, ktoré môžete použiť nielen v exteriéri, ale pokojne aj vo vašej kuchyni. Neprodukujú žiadny dym a vďaka ich kompaktným rozmerom ich jednoducho uskladníte do kuchynskej skrinky k ostatným spotrebičom.

Aký gril si vybrať?

Zabudnite na zdĺhavé ohrievanie grilu a nepríjemný dym a užite si zážitok z grilovania vďaka grilu s modernými funkciami. Moderné grily vás prekvapia skvelými vlastnosťami, vďaka ktorým si môžete grilovanie užiť na akomkoľvek mieste.

Jednotlivé grily sa líšia najmä typom paliva a tiež svojim dizajnom a rozmermi. Na výber sú 3 typy grilov s odlišným typom paliva a ďalšími vlastnosťami. Predstavíme vám všetky ich výhody a nevýhody.

  1. Elektrické grily
  2. Grily na drevené uhlie
  3. Plynové grily

Elektrické grily sú vhodné do exteriéru aj do interiéru

Elektrický gril je ideálny pre grilovanie na miestach, kde nie je povolené používanie otvoreného ohňa, ako sú byty alebo balkóny.

Ak máte menší balkón či terasu, aj vy máte možnosť si vďaka elektrickému grilu užiť grilované jedlo bez toho, aby ste sa museli obávať dymu alebo otvoreného ohňa a rušiť tým svojich susedov. Elektrické grily sa navyše rýchlo ohrejú, vďaka čomu nemusíte na svoje grilované pochúťky dlho čakať a aj údržba grilu je nenáročná, čo vám ušetrí veľa času.

Čo očakávať od elektrických grilov:

  • pohodlné grilovanie bez produkcie dymu a ohňa
  • nie je potrebné dopĺňať palivo, vyžaduje sa iba prístup k elektrickej energii
  • rýchle a jednoduché ohriatie a regulácia teploty
  • bezpečná prevádzka a nenáročná údržba
  • ideálne na balkóny, terasy a do interiéru
  • jedlu dodávajú menej intenzívnu grilovanú chuť
  • ich cena môže byť vyššia v porovnaní s inými typmi grilov
Elektrický gril Sencor.
Zdroj: https://www.planeo.sk/sencor-sbg-106bk

Grily na drevené uhlie ponúkajú nezameniteľný chuťový zážitok

Autentickú chuť grilovaného jedla získate jednoznačne s grilom na drevené uhlie. Okrem intenzívnej chuti vášho obľúbeného grilovaného jedla si môžete spoločne so svojimi priateľmi a rodinou dopriať aj jedinečnú atmosféru, ktorú gril na drevené uhlie ponúka.

Grily na drevené uhlie sa rýchlo zahrievajú a príprava jedla je skutočne rýchla vďaka drevenému uhliu alebo briketám, ktoré sa rýchlo rozpália a sú schopné udržať vysokú teplotu. Práve vďaka tomuto benefitu je gril na drevené uhlie ideálny na prípravu jedla pre väčšie skupiny ľudí.

Ak preferujete grilovanie na balkóne, k dispozícii sú bezdymové modely, ktoré sa neobmedzujú len na grilovanie vo veľkých záhradách. Tieto grily neprodukujú nepríjemný štipľavý dym, čo umožňuje bezstarostné grilovanie aj v menších priestoroch, ako sú balkóny a terasy v bytovkách.

Gril na drevené uhlie má tieto vlastnosti:

  • intenzívna chuť grilovaného jedla s dymovou arómou
  • pravý pôžitok z grilovania
  • veľký výber modelov
  • kompaktné rozmery a nízka hmotnosť
  • jednoduché na prenášanie
  • nevyžadujú si pripojenie k elektrickej energii
  • potrebujete len brikety alebo drevené uhlie
  • prijateľná cena
Gril na drevené uhlie.
Zdroj: https://www.planeo.sk/fieldmann-fzg-1009

Plynové grily sú skvelou voľbou pre veľké rodiny

Plynový gril má nižšie prevádzkové náklady v porovnaní s grilom na drevené uhlie a poskytuje pohodlné a čisté grilovanie bez dymu a popola. Tento typ grilu je ideálny pre tých, ktorí si chcú vychutnať rýchle grilovanie bez námahy a nevadí im, že jedlo nebude mať svoju typickú dymovú chuť.

Plynové grily sú jednoducho ovládateľné, stačí otočiť ventil a môžete začať grilovať. Na ich prevádzku budete potrebovať propán-butánové fľaše.

Plynový gril a jeho vlastnosti:

  • široký výber modelov na trhu
  • grilovanie bez dymu
  • vhodné pre grilovanie na balkóne, terase a záhrade
  • ideálne na grilovanie väčších porcií
  • ponúka veľkú grilovaciu plochu
  • jednoduchá regulácia teploty
  • piezoelektrické zapaľovanie (nie je potrebné použitie zápaliek alebo zapaľovača)
  • nenáročné čistenie
  • dlhá životnosť
  • vyššia cena
Plynový gril Fieldmann.
Zdroj: https://www.planeo.sk/fieldmann-fzg-3005

Myslite aj na príslušenstvo ku grilu

Aby ste si vašu grilovačku vychutnali čo najlepšie uistite sa, že máte pripravené potrebné príslušenstvo.

Gril sa nezaobíde bez náhradných grilovacích roštov, ktoré môžu byť vyrobené z ocele, liatiny alebo z nerezu. Odkladacie plochy zase poskytnú viac odkladacieho priestoru, napríklad na suroviny nevyhnutné na grilovanie.

Medzi užitočné príslušenstvo na grilovanie patria aj grilovacie ihly na grilovanie celého kurčaťa. Ak budete chcieť grilovať ryby, zeleninu či menšie kúsky potravín, zíde sa vám grilovacia panvica. Nezabudnite ani na kliešte či lopatku na grilovanie, ktoré uľahčia otáčanie grilovaných surovín na roštoch. Ideálne sú celé sady náradia určené na grilovanie, v ktorých nájdete napríklad aj nôž a vidličky určené na grilovanie.

Skvelou pomôckou je aj integrovaný teplomer. Uistite sa, že ho váš nový gril obsahuje, poskytne vám totiž presné monitorovanie teploty jedla, čo oceníte najmä keď grilujete steaky.

Okrem potrebného náradia na grilovanie je dobré ak má gril niekoľko praktických prvkov, vďaka ktorý bude manipulácia s ním jednoduchšia. Pre rýchlejšiu prepravu grilu na požadované miesto sú skvelým pomocníkom integrované kolieska prípadne vozík na gril, ktorý rovnako uľahčí prenášanie grilu.

Po každom grilovaní sa odporúča gril vyčistiť, na čo vám poslúži štetka na čistenie roštov či špeciálna špachtľa na odstránenie nečistôt po grilovaní. Nakoniec vyčistený gril nezabudnite zakryť krytom alebo plachtou určenou na gril, ktorá dokonale chráni zariadenie pre poveternostnými vplyvmi.

Veríme, že sme vám pomohli vybrať gril, ktorý vám prinesie maximálnu radosť z grilovania a umožní vám pripraviť tie najchutnejšie grilované špeciality kedykoľvek si budete želať.