Za 300 000 jenov sa predáva v Japonsku sada dvoch 720 mililitrových fliaš saké vyrobeného z ekologicky pestovanej ryže bez použitia akýchkoľvek chemikálií a hnojív. Podľa japonského denníka Mainiči šimbún, alkoholický nápoj novej chuti vznikol vďaka spolupráci troch ľudí, ktorí sa rozhodli vytvoriť v čase masovej výroby a konzumácie niečo mimoriadne.
Život zasvätil pestovaniu ryže
Jedným z nich je sedemdesiatročný Hideharu Tobe, ktorý sa po odchode do dôchodku z automobilového priemyslu začal venovať pestovaniu ryže. Na pozemku 6 600 metrov štvorcových v hornatej prefektúre Niigata založil terasové polia, na ktorých neuvidíte žiadnu burinu, aj keď sa tu žiadne herbicídy nepoužívajú. Tobe ho pravidelne odstraňuje vozíčkom na kolesách.
Plocha, ktorú obrába, je podľa neho najväčšia, akú môže jeden človek zvládnuť ručne. V porovnaní s tradičnými poľami sa z nej získa iba 60 percent úrody. Tobe ako hnojivo používa ryžu z minulého roku zmiešanú s pôdou. „Chcem používať jedine prírodné veci," hovorí Tobe, ktorý vodu zo svojich polí neodčerpáva, aby nezničil mikroorganizmy.
Kvalitné a mimoriadne
Do svojho terajšieho domova v Tokamači sa odsťahoval roku 2002 a zasvätil život ryži. Prvý rok bola úroda kvôli plesni nevalná. Tobe ale pokračoval a za päť rokov ho vyzval majiteľ jedného obchodu s potravinami, aby mu posielal ryžu do Tokia. K Tobeho úžasu sa tam kilogram jeho ryže predáva za 3 000 jenov.
Ďalší v reťazci „tvorcov" mimoriadneho saké je novinárka Akane Šibaová, ktorá túžila podieľať sa na vytvorení „niečoho vysoko kvalitného a mimoriadneho, čo sa nedá nájsť nikde inde". Navrhla Tobemu použiť jeho ryžu na výrobu saké.
Lenže druh košihikari, ktorý Tobe pestuje, sa na výrobu normálne nepoužíva. Majiteľ pálenice v Nagane Jošimasa Ono bol preto na začiatku k nápadu Šibaovej skeptický.
Dopyt z cudziny
Tobeho príklad však ťahal, tak sa Ono rozhodol na výrobu saké za normálnej teploty, metódou, ktorá nie je závislá na technológiách, napríklad klimatizácii. Výsledok sa chuťou líši od bežného saké vyrábaného z ryžových odrôd inak používaných. „Má to ľahkú chuť a je to elegantne sladké," povedal Ono. Začínajú mu chodiť dopyty z cudziny a spolu s Tobem a Šibaovou dúfa, že budú môcť svoj mimoriadny výrobok ponúknuť milovníkom saké aj inde na svete.