V čase studenej vojny vznikalo množstvo noviel a románov, ktoré prostredníctvom príbehov približovali svet po absolútnej americko-ruskej vojne či atómových útokoch. Išlo o potenciálnu hrozbu, ktorú spisovatelia reflektovali čitateľom, ktorí mali záujem dočítať sa, čo by sa mohlo stať, keby sa hrozba zmenila na realitu. A vzhľadom na vtedajšie aktuálne dianie bol záujem nemalý.
Podobne zvýšený autorský aj čitateľský záujem v súčasnosti môže zažívať tematika cli-fi (climate fiction). Ide o pojem, s ktorým v roku 2008 prišiel novinár a aktivista Dan Bloom, dúfajúc, že všeobecne nudnú a len skromne všímanú záležitosť možno interpretovať podnetnejšie a pre väčšie masy.
Klimatická fikcia označuje knihy s fiktívnym príbehom na pozadí reálnej vedy, týkajúce sa klimatických zmien a jej dôsledkov, vysvetľuje britský portál The Guardian s tým, že ich vplyv na ľudí je efektívnejší ako v prípade neustálej a strohej prezentácie grafov a kriviek s teplotnými rozdielmi.
Ako budíček
Cli-fi má ľuďom pomáhať pochopiť, aké zmeny sa dejú a kam až môžu zájsť – čo bude na Zemi o desaťročia, ak budú priemerné teploty pravidelne narastať, alebo čo sa stane s pobrežnými oblasťami, ľudskými komunitami, (ne)pravidelným dažďom a ako bude vyzerať poľnohospodárstvo.
„Pre mňa je to fiktívny žáner, ktorý by mohol ľuďom pomôcť
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?