„Vrak Titanicu videlo oveľa menej ľudí, než koľko ich bolo vo vesmíre alebo vystúpilo na Mount Everest,“ píše cestovná kancelária na svojich internetových stránkach. Okrem Američana Roberta Ballarda, ktorý vrak Titanicu v roku 1985 objavil, a viacerých ďalších vedcov ho videlo aj niekoľko podmorských turistov. V minulosti usporiadala podobné výlety firma Deep Ocean Expeditions, ktorá tak urobila naposledy v roku 2012.

Budúci rok vypraví britská Blue Marble Private špeciálnu ponorku s maximálne deviatimi ľuďmi, ktorá sa v Atlantiku ponorí do hĺbky 3,8 kilometra. Vrak Titanicu leží asi 600 kilometrov od pobrežia kanadskej provincie Newfoundland, kde sa loď potopila po náraze do ľadovca v apríli 1912, štyri dni potom, čo sa vydala na plavbu z anglického Southamptonu do New Yorku. Vo vlnách oceánu zomrelo vtedy vyše 1 500 osôb, viac ako dve tretiny ľudí na palube.

Záujemcovia o exotickú výpravu k vraku kedysi 270 metrov dlhej lode by sa však mali poponáhľať. Podľa vedcov sa vrak v hlbinách oceánu nezadržateľne rozkladá kvôli mikroflóre, slanej vode a korózii.

Tí, ktorí majú strach potopiť sa do veľkej hĺbky, budú môcť zrejme už budúci rok navštíviť v provincii S'-čchuan v strednej Číne repliku Titanicu. Tá bude ukotvená v tamojšej umelej nádrži na rieke Čchi-ťiang a má byť až na jednu výnimku (pripojenie k wifi) vernou kópiou zaoceánskeho parníka, ktorý sa potopil pred 105 rokmi na svojej prvej plavbe. Na lodi bude jedáleň, divadlo, luxusné kabíny aj bazén a návštevníci na nej budú môcť aj prespať.

Vstupenky na čínsku repliku sú podstatne lacnejšie ako cesta ponorkou, vyjdú v prepočte približne na 400 eur za noc. A hoci presný dátum dokončenia repliky nie je zatiaľ istý, objednávky na vstupenky prichádzajú už od roku 2005.

Zábery z potopeného vraku Titanic z roku 2010 Zdroj: SITA / AP