Až si zákazníci v britských supermarketoch kúpia maliny, môžu hádať, či ich zbieral človek alebo Krakenovi podobný štvorruký robot. Do predaja už totiž zamierili prvé plody zbierané pravdepodobne prvým komerčným robotom na svete, ktorý je schopný poradiť si s tvrdým orieškom v podobe jemnej mechaniky potrebnej na zbieranie mäkkého, drobného ovocia, napísal spravodajský server The Guardian.

Nedostatok sezónnych pracovníkov

Dvaja roboti, ktoré vyvinula spoločnosť Fieldwork Robotics, ktorá spadá pod Plymouthskú univerzitu, zbierajú maliny nepretržite z kríkov rastúcich v tunelových riadkoch na poli blízko Odemiry v juhozápadnom Portugalsku. Farmu prevádzkuje spoločnosť Summer Berry Company, ktorá sídli neďaleko Chichestru v západnom Sussexe a je popredným dodávateľom britských supermarketov vrátane M&S, Ocado, Tesco, Sainsbury's a Waitrose.

Roboti začínajú byť využívaní v súvislosti s nedostatkom sezónnych pracovníkov v celej Európe. Britská vláda v decembri uviedla, že v tomto roku vydá 30 000 šesťmesačných pracovných víz pre sezónnych zamestnancov do záhradníckej a pestovateľskej branže; ale profesijné organizácie British Summer Fruits chce ďalších 10 000.

Roboti, ktorých vývoj stál dva milióny libier, sú vysokí 180 centimetrov a každý z nich je vybavený štyrmi plastovými ramenami vytlačenými na 3D tlačiarni, ktoré súčasne zbierajú maliny. Tie patria medzi jedny z najnáročnejších plodov pre robotický zber, pretože sú mäkšie ako iné bobuľoviny a rastú na vysokých kríkoch v rôznej výške.

Pokroky vo vývoji

Keď sa prvá verzia robota pred tromi rokmi skúšala v Británii, mal jedno rameno, ktoré sa opatrne približovalo k plodom a trvalo mu celú minútu, než odtrhlo a uložilo bobuľu do krabičky. Odvtedy bola úplne prepracovaná ako jeho senzorová technológia, tak ramená, aby sa znížili prestoje a skrátila doba zberu.

„Vo vývoji našich zberových robotov robíme skutočné pokroky," povedal Rui Andres, výkonný riaditeľ spoločnosti Fieldwork. „Maliny sú veľmi citlivé, takže sme museli vymyslieť technológiu, ktorá dokáže vyvinúť dostatočný tlak na uvoľnenie plodov zo stopky bez toho, aby ich poškodila. Zároveň sú naše senzory teraz tak pokročilé, že dokážu určiť, či je ovocie pripravené na zber, alebo nie," čo znamená, že sa žne iba to, čo sa dá predať,“ dodal.

Podľa jeho slov zbierajú roboti kilogram ovocia za hodinu a jeho spoločnosť pracuje na zrýchlení tempa na viac ako štyri kilogramy za hodinu. Cieľom firmy je, aby robot denne zožal 25 000 malín, zatiaľ čo človek pracujúci na osemhodinovú smenu ich zožne 15 000.

Záujem poľnohospodárov

Spoločnosť Fieldwork prenajala roboty spoločnosti Summer Berry Company a dúfa, že do konca roka ich bude v prevádzke päť. Na budúci rok by na farmu s rozlohou 130 hektárov blízko Odemiry, kde sa môžu maliny žať celoročne, malo pribudnúť ďalších 40 robotov. Firma navyše každý týždeň dostáva žiadosti od ďalších poľnohospodárov.

Tri štvrtiny malín zozbieraných na farme v Odemire roboty končia v britských supermarketoch, zvyšok putuje do maloobchodov po celej Európe. Britskí poľnohospodári sa už dlho stretávajú s nedostatkom zberačov sezónneho ovocia, ktorý sa ešte zhoršil v dôsledku brexitu. Británia však nie je sama - aj iné krajiny majú problém zohnať dostatok pracovníkov na túto namáhavú prácu.

Ďalšie dôležité správy