Sú hostia v reštauráciách a hoteloch v súčasnosti dobrodením pre ekonomiku a zamestnanosť, alebo možnou pohromou pre verejné zdravie a tieto miesta potenciálnymi nebezpečnými ohniskami nákazy korona vírusom? Keď porovnávame bezpečnostné opatrenia po otvorení hotelov a reštaurácií na Slovensku a v blízkom zahraničí, tak človek musí mať nevyhnutne dojem, že v zahraničí si myslia prvé, a u nás druhé...
Že tam sa vlády snažia okrem finančnej pomoci vychádzať hotelierom a gastronómom aj v rámci prísnych bezpečnostných opatrení v ústrety, aby sa aspoň trošku začali zviechať z dvojmesačného zatvorenia. U nás sme síce otvorili hotely a reštaurácie skôr ako inde, už začiatkom mája, ale za podmienok, ktoré hostí ako by mali odradiť od návštevy... Nariadenia o dvoch návštevníkoch pri stole, keď všade za hranicami môžu sedieť štyria, pritom stále viac ľudí chodí do práce a stretáva sa, nariadenie 15 štvorcových metroch na hosťa v interiéri, ktoré po týždni a početných upozorneniach našťastie zmenili na dvojmetrový odstup stolov, ešte stále zatvorené hotelové spa a wellness... a tak by sa dalo pokračovať...
Kým u nás asi považujeme každého hosťa hotela a reštaurácie za potenciálne nebezpečenstvo pre šírenie koronavírusu, v Rakúsku na to idú úplne inak.
V Rakúsku inak
Chcú návštevníkov prilákať a chcú im dokázať, že sa tam nemusia ničoho báť – rozhodli sa preto pre zatiaľ ojedinelý krok. Budú pravidelne testovať všetkých zamestnancov hotelov a reštaurácií, ktorí dochádzajú do kontaktu s hosťami, teda najmä ľudí v obsluhe a recepčných. A keď bude dostatok testov, aj pracovníkov v „druhej línii“, napríklad kuchárov. Od začiatku júla by chceli týždenne robiť 65 000 testov. Testy bude robiť súkromné konzorcium, ale platiť ich bude gastronónom a hotelierom štát.
Rakúsky premiér Sebastian Kurz hovoril pri tejto príležitosti o „vynikajúcom koncepte“, ktorý má garantovať, aby sa hostia cítili dobre a bezpečne. „Mohutným testovaním pracovníkov sa má zabrániť tomu, aby sa v prípade nakazenia vírus ďalej šíril,“ povedal na tlačovej konferencii. V Rakúsku sa preto má dovolenkovať tak bezpečne, ako v takmer nijakej inej krajine Európy a sveta.
Ako povedal ďalej rakúsky kancelár, testovanie v horeca segmente sa má stať akýmsi vývesným štítom Rakúska a toto leto jeho konkurenčnou výhodou. „Len vo veľmi málo krajinách môžete povedať, že pracovníci, s ktorými ste dochádzali počas dovolenky do kontaktu, boli pravidelne testovaní. Sú to výdavky, ktoré ale stojí za to vynaložiť,“ povedal S. Kurz na tlačovej besede.
Každého asi zaujíma, čo v prípade, ak bude niekto pozitívny. Pôjde do karantény a ostatné opatrenia budú nastavené tak, aby nemusela prevádzka zatvoriť.
Projekt začne už 29. mája a ako prvé vybrali zariadenia v piatich oblastiach Rakúska - Montafon (Vorarlberg), Wilder Kaiser (Tirolsko), Wachau (Dolné Rakúsko), Spielberg (Štajersko) a Wörthersee (Korutánsko). Vybrané boli podľa geografických a hospodárskych kritérií.
Počet testovaných oblastí by mal postupne narastať a od júla by sa malo testovať plošne, podniky sa preň môžu rozhodnúť dobrovoľne. Otestované podniky majú dostať označenie, aby hostia vedeli, že sú v podniku, ktorého zamestnancov pravidelne na Covid-19 testujú. „Chceme poskytnúť našim hosťom – domácim aj zahraničným, na dovolenke maximum bezpečnosti a potešenia,“ citovali rakúske média svojho kancelára.
Zahraničnú klientelu ale chce Rakúsko prilákať aj inak – rakúska štátna marketingová agentúra Osterreich Werbung, ktorá má na starosti (aj) propagáciu krajiny v zahraničí, dostane zo štátnej pokladnice štedrú dotáciu – k bežnému rozpočtu, ktorý sa pohybuje okolo 55 miliónov ročne (štát prispieva časťou, nie celou sumou), štát priplatí tento rok 40 miliónov eur.