Etické nakupovanie sa môže týkať aj hotela, v ktorom chcete stráviť dovolenku. Len o ňom musíte vedieť viac - poznať meno skutočného vlastníka, alebo mať informáciu, či firma netají uzávierku, prevádzkovateľa, prípadne nemá dlhy a nedoplatky.

V cestovnom ruchu sa premelú milióny a (odhliadnuc od pandémie) je to biznis, v ktorom peniaze doslova tečú. Každý zákazník prispeje svojou troškou... Lenže nie každému stačí relaxovať v pohodlnom hoteli.

Medzi nami sú ľudia, ktorí chcú poznať pozadie zariadenia, kde nechajú svoje peniaze. Práve pre nich - zvedavých a nekompromisných - je určený projekt Transparency International Slovensko (TIS), ktorého súčasťou je stránka ktovlastni.transparency.sk.

Odozva verejnosti

V súčasnosti sa pre silnú odozvu verejnosti projekt rozširuje. Okrem hotelov sa bude týkať tiež akvaparkov, kúpeľov, ski areálov, či ďalších projektov. Tam všade sa totiž môžu prepierať aj špinavé peniaze. Nemusí to tak byť, ale všetci vieme, že nie všetci oligarchovia získali majetok iba poctivou prácou.

TIS na svojej zaujímavej webovej stránke rozkrýva vlastnícke pozadie vyše 600 hotelov na Slovensku. Pri hodnotení vychádza z viacerých kritérií - z možnosti spoznať na webe prevádzkovateľa, alebo či túto informáciu boli zariadenia ochotné poskytnúť.

Body môžu hotely získať tiež na základe toho, či je možné dopátrať sa ku skutočnému vlastníkovi, v súvislosti s účtovnou uzávierkou, alebo s dlhmi a nedoplatkami. Hodnotí päťčlenná komisia.

Členmi komisie sú v novinárskom prostredí dobre známe mená investigatívcov - Adam Valček, Martin Turček, Konštantín Čikovský, Dušan Karolyi a Gabriel Šípoš, bývalý riaditeľ TIS. Je na každom jednotlivcovi (a jeho nastavení), či ich hodnotenie bude považovať za objektívne a relevantné.

Kauzy a etické kontroverzie

A čo berie komisia do úvahy? Zaujíma ju najmä výskyt v kauzách a etických kontroverziách, spôsob nadobudnutia majetku, spolupodnikanie s kontroverznými osobami, ale aj porušenie zákonov.

Výsledkom úsilia je šesťstupňové hodnotenie, ktoré záujemcovi jasne napovie, v akom prostredí sa rozhodol stráviť dovolenku. Stupnica hodnotí zariadenia od výborných až po problémové, čo je vyjadrené percentuálne.

Plusom projektu je aj mapa Slovenska so sieťou hotelov a prehľadné vyhľadávanie podľa názvu hotela, adresy, vlastníka či prevádzkovateľa. Hravo sa dopracujete k hodnoteniu prevádzky. Potom je už zavisí od konkrétneho zákazníka, ako sa rozhodne.

Priekopníci myšlienky svoj projekt spustili, aby sa posilnilo fungovanie protischránkového zákona, nového globálneho nástroja boja proti korupcii. Chcú tému zrozumiteľne priniesť občanom, pretože transparentnosť vlastníctva firiem je novou dôležitou súčasťou protikorupčného boja, mieni TIS.

Kroky k transparentnosti

Téma etického nakupovania nie je ničím novým, riešime ju pri tovaroch vyrábaných za ponižujúcich podmienok v krajinách tretieho sveta. Môžeme ju však uplatniť aj tak povediac za rohom, pri dovolenke na Slovensku, ktorá je teraz „in“.

Podľa údajov TIS by až 60 percent ľudí do svojich obľúbených reštaurácií či hotelov chodilo menej alebo vôbec, ak by sa dozvedeli o korupcii ich majiteľov. Prieskum uskutočnila agentúra Focus v roku 2019.

Takže zaujímavý nástroj boja proti korupcii či praniu špinavých peňazí je k dispozícii. TIS vyzýva ľudí, aby sa „nekúpali v korupcii a neoddychovali v schránkach“. Stránku pravidelne aktualizuje, a hoci pandémia mohla so zbieranými údajmi trochu zamávať, najbližšia aktualizácia je naplánovaná v treťom kvartáli 2021.

Mapa hotelov človeka vtiahne priamo do deja v cestovnom ruchu, ozrejmí predtým netušené súvislosti, web prinesie nové informácie. Ozaj, vedeli ste, že k najväčším vlastníkom hotelov na Slovensku patria František Hodorovský a Igor Rattaj? A hotely s najhorším hodnotením? Nájdete ich priamo v Bratislave...