História, tradície, originálna chuť a majstrovské spracovanie. Kým na západe nájdeme dobré červené, na východe zase pestujú a vyrábajú skvelé biele. Informuje portál záhradkár.pluska.sk .
Skalický rubín
Bratislavčania majú celkom blízko k oblasti Záhoria a Skalice, ktorá je známa najmä najväčším počtom vinohradov na jedného obyvateľa. Tie zdobia domčeky, zvané búdy, slúžiace na spracovanie a uskladnenie vína.
Západnú oblasť preslávilo najmä červené víno. Skalický rubín je zmesou odrôd Skalickej frankovky, Svätovavrineckého vína a Modrého portugalu. Kvalitu a originalitu oblasti podčiarkuje aj pôsobnosť slávnych vinárov, ktorí sa v pivničkách radi pochvália svojimi klenotmi.
Modranské vinobranie
Ešte bližšie než Skalica leží mesto Modra, ktoré je slávne najmä pre svoje bohaté Modranské vinobranie, kde každoročne prídu tisícky ľudí. A nielen to.
Mestečko je podľa webového portálu perlou Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. O vinič rastúci na svahoch sa starajú celé generácie vinárov a vinohradníkov.
Pre návštevníkov sú lákavé aj ochutnávky vín, návštevy pivníc aj vinohradov, kde doteraz nájdu tzv. kamenice. Ide o pásy kameňov, ktoré nanosili vinohradníci počas obrábania vinice a niekedy do nich aj zapúšťali hájenky, teda drevené alebo kamenné vinohradnícke búdy.
Sebechlebskí hudci a skryté pivnice
Obce Sebechleby a Stará Hora sú skryté medzi kopcami zaliatymi slnkom. Kto by nepoznal príbeh o sebechlebských hudcoch, ktorí prešli cez rozum Turkom. Pred ich nájazdmi sa schovávali práve v pivniciach vytesaných do tufového podložia.
O storočie neskôr zmenili lesné stráne na vinohrady a začali pestovať hrozno. V 18. storočí stred osady so 140 vinohradníckymi domčekmi zdobila Kaplnka svätého Urbana. Miestni vinári sa radi pochvália svojim starohorským samorodým vínom.
Tokaj a cibéby
Na mierne ďalekom východe v Košickom kraji je možné zažiť Tokajskú vinohradnícku oblasť. Svojou rozlohou 907 hektárov je najmenšia na Slovensku a aj v Európe. Ďalšou zaujímavosťou je to, že miestni vinári môžu pestovať iba tri odrody, a to Muškát žltý, Lipovinu a Furmint.
Len tie majú podľa webovej stránky skvelú vlastnosť vytvárať takzvané cibéby, v ktorých sa nahromadí cukor, a vďaka tomu je sladké tokajské víno to najlepšie.
Keďže ide o vzdialenejšiu oblasť, tak o cestovný ruch sa stará združenie Tokajská vínna cesta, ktorá okrem dobrého vína láka aj nevídanou raritou. Tokajské pivnice pochádzajúce ešte zo stredoveku sú vytesané do sopečných tufových hornín.