Ako cestovná kancelária zastávate filozofiu o zodpovednom cestovaní, ktoré sa čoraz viac dostáva do povedomia ľudí. Čo to značí a ako sa to prejavuje v praxi?
Zodpovedné cestovanie si vieme vyložiť rôznym spôsobom. Snažíme sa napríklad podporovať lokálnych producentov, uprednostňujeme majiteľov menších miestnych hotelov a väčšinou sa stránime veľkých stredísk, ktoré vlastnia nadnárodné spoločnosti. Vyhýbame sa jazdeniu na slonoch, ktoré napríklad mnohé iné cestovné kancelárie zahŕňajú do svojich programov, ale aj iným turistickým pasciam a „zážitkom“, ktoré ubližujú nielen zvieratám, ale aj miestnym.
Okrem toho, v Afrike na safari máme v jednotlivých krajinách vždy svojich ľudí – v Keni Hassana, v Tanzánii Jacsksona, o ktorých vieme, že sú skvelí a ľudskí profesionáli. Financie, ktoré im za ich služby dáme, idú priamo im. Snažíme sa podporovať miestnych a odchádzať z miest nielen s fotografiami, ale aj pocitom ľudskosti bez toho, aby sme to prezentovali ako okázalú charitu.
Prejavuje sa to aj v tom, v akom počte cestujete?
Cestujeme vždy v malých skupinách, čo bolo fajn aj v kontexte s minuloročnou a tohtoročnou epidemiologickou situáciou. Aj počas tohto obdobia nás bolo na cestách len niekoľko a stretávali sme len málo ľudí aj v rámci opatrení v daných krajinách. Napríklad v Škótsku alebo na Islande sme vždy maximálne deviati v jednej skupine. Je to o prírode, turistike, ochutnávkach, ktoré sa najlepšie vychutnávajú práve v malých skupinkách. Preto pokojne nazvem zodpovedným cestovaním aj fakt, že osem ľudí má u nás komfortne jedného sprievodcu, pričom v porovnaní s inými cestovnými kanceláriami, kde býva na jedného sprievodcu často až 35 ľudí. Aj v tomto kontexte to volám zodpovedný prístup k zvereným financiám od zákazníkov.
Môžete uviesť príklady, aký vplyv má zodpovedné cestovanie na životné prostredie?
Príkladov je mnoho. Za základ považujem dopĺňanie pitnej vody namiesto kupovania nových PET fliaš. Čo sa týka ochrany zvierat, minulý rok sme na Zanzibare chodievali pozorovať delfíny. V decembri tam však začali vo veľkom lietať Rusi. Plávanie s delfínmi sa razom zmenilo na skákanie delfínom na chrbát z motorových člnov a morskú naháňačku. Hneď sme sa preto rozhodli aktivitu zrušiť. Ďalším príkladom môže byť, že osobne na Islande neodporučím reštauráciu, kde servírujú veľryby. „Kedy, keď nie teraz,“ je dosť významnou hybnou silou pri rozhodovaní klienta, čo bude jesť a čo bude na zájazde robiť. Na to si dávame pozor. Ďalším zo zážitkov, ktorým v našom portfóliu nenájdete, je jazda na slonoch či fotografovanie sa s namaľovanými opicami či opicami v plienkach priviazanými o reťaz v Maroku.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?