Rekreačná oblasť Skalka leží v srdci Kremnických vrchov nad historickým mestom Kremnica. V lete ju vyhľadávajú turisti, v zime najmä lyžiari a bežkári. Názov dali lokalite skalné útvary vysoké niekoľko desiatok metrov, v rámci ktorých už vznikol areál lákajúci návštevníkov na adrenalínové zážitky.
V minulých rokoch vybudovaný systém trás vedúcich v skalných terénoch po zaistených umelých chodníkoch, ferratách, v tomto roku doplnili ďalšie atrakcie a nové úseky. Lokalitu prezentujú pod hlavičkou projektu Via ferratový svet a dnes je najväčším areálom svojho druhu na Slovensku.
Skalné chodníky na výber pre každého
Lokalita s ferratami na jednotlivých úsekoch ponúka záujemcom niekoľko stupňov náročnosti, od najľahších ferrát, označených písmenom A, po najťažšie F-ko. Na svoje si prídu zdatní turisti i „skalolezci“, ale aj rodiny s deťmi, ktoré si môžu počas prechádzky vyskúšať aj najľahšie stupne ferrát. Ferratový okruh vybudovalo mesto Kremnica, pričom ho financovalo kombináciou vlastných zdrojov, z dotácií na cestovný ruch a aj s pomocou sponzorov.
Podľa slov zástupkyne primátora Kremnice Ivety Ceferovej sa len na najnovšie atrakcie na Skalke preinvestovalo 30 480 eur. „Mesto Kremnica zaplatilo geologický prieskum a projektanta vo výške 3 480 eur. Peniaze na realizáciu projektu sa nám podarilo získať prostredníctvom dotácie z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko s podporou Rozvojovej agentúry pre cestovný ruch Banská Bystrica v sume 10-tisíc eur. Podporila nás Nadácia EPH sumou deväťtisíc eur a Oblastná organizácia cestovného ruchu Turiec- Kremnicko sumou 8-tisíc €,“ vysvetľuje.
Most nad priepasťou a lanová sieť
Najväčším lákadlom pre návštevníkov je visutý kovový most natiahnutý medzi dvoma skalami vo výške približne 40 metrov nad korunami stromov. Nie je ťažké ho prejsť, pravda, pokiaľ netrpíte extrémnym strachom z výšok a neprekáža vám, že most sa trochu kolíše. S celkovou dĺžkou 78 metrov je to najdlhší visutý lanový mostík na Slovensku. Odvážlivcom, ktorí sa cezeň vydajú, ponúkne nádherné výhľady na okolité zalesnené kopce.
Ďalšou veľkou atrakciou je lanová sieť s dĺžkou 37 metrov, hodnotená už stupňom obtiažnosti D. Možno po nej vyliezť takmer kolmo nahor na vrchol skaly. Takéto lezenie je už fyzicky náročnejšie. Sieť sa, podobne ako mostík, kolíše, ale v každom prípade poskytuje super adrenalínový zážitok.
Odmenou za námahu sú výhľady
Lákadlami sú aj ostatné ferraty a exponované úseky na Skalke vrátane ďalšieho krátkeho päť metrového lanového mosta na trase ferraty „zostupovky“, ktorá je najľahšia a privádza návštevníkov k tým ťažším. Tými sú najmä ferraty Trubačova veža a Komín s obtiažnosťami B a C. Prvá z nich ponúka krásne výhľady na okolie a po dosiahnutí vrcholu skaly ďalší lanový most visiaci 20-metrov nad zemou. Druhá trasa vás prevedie zdola nahor úzkou skalnou štrbinou, takzvaným ,,komínom“.
V ponuke Skalky je aj lezecká skala s názvom Výzva E, ktorá je už určená len pre skúsených lezcov. Pri celkovej dĺžke 70 metrov je previsnutá 4 metre. Má minimum stúpacích prvkov, lezec sa po nej pohybuje s pomocou lana a zachytáva sa najmä o štrbiny v skale. Na kremnické ferraty sa možno vydať len s ferratovým setom, ktorý si možno priniesť alebo zapožičať na mieste. Natrénovať si lezenie a vyskúšať ferratový set je možné na cvičnej ferrate nad jaskyňou.
Rozvoj lokality
Prevádzkovateľ via ferratových trás postupne rozvíja ich infraštruktúru a pridáva nové prvky, ktoré sú poprepájané viacerými zážitkovými úsekmi ako vtáčie hniezda, kladina, kyvadlo, mosty a rebríky. V auguste tohto roka otvorili nové trasy, pribudol aj nový lanový most s dĺžkou 32 m vo výške 35 m nad zemou. V areáli otvorili vôbec najťažšiu lezeckú trasu a pomenovali ju F-úha.
Cieľom je rozmiestniť rastúci počet návštevníkov na viacero úsekov a atrakcií, ktoré sú v ponuke. ,,Nachádza sa tu pôvodná ferrata s najdlhším visutým mostom na Slovensku. V sezóne ju vyhľadáva naozaj obrovské množstvo návštevníkov a som preto rád, že novootvorený via ferratový svet rozširuje možnosti pre skúsených lezcov, ale aj začiatočníkov, a návštevnosť sa prirodzene rozloží do viacerých bodov,“ povedal výkonný riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko Jiří Pěč.
Obľúbenosť prináša aj problémy
Výhodou ferratového areálu je pomerne ľahká dostupnosť a návštevníkov poteší široký výber a pestrosť trás v lokalite. Ak nemáte so sebou ferratový set, alebo ste si ho pri rýchlom balení vecí zabudli doma, radi vám ho zapožičajú. Za adrenalínovým zážitkom nemusíte dlho šlapať, od parkoviska je to na skok, približne 10 minút.
Odvrátenou stranou Via ferratového sveta je vysoký počet návštevníkov v hlavnej turistickej sezóne či počas víkendov a s tým súvisiaca čakacia doba na ferratách. Niektorí návštevníci sú nedisciplinovaní, areálu by sa zišli koordinátori, ktorí by ich usmerňovali a záujemcom radili s voľbou trasy či spôsobmi lezenia aj priamo na ferratách. Ušetrili by tak aj prácu Horskej záchrannej službe, ktorá tu niekedy musí zasahovať v dôsledku precenenia vlastných schopností a síl niektorými odvážlivcami.