Flámska železnica v Nórsku
Železničná trať sa nachádza v Nórsku a patrí medzi najkrajšie na svete. Cesta trvá iba hodinu a dá sa absolvovať jednosmerne z oboch strán alebo aj spiatočne. Zaujímavá je aj tým, že patrí k najstrmším tratiam v Európe – jej prevýšenie je 863,5 metra. Aj preto týmto náročným úsekom prechádzajú iba súpravy s dvoma alebo aj viacerými lokomotívami, ktoré majú špeciálny brzdový systém.
Trasa sa začína v dedine Flåm a cieľovou destináciou je horská stanica Myrdal. Nórsko je známe krásnou prírodou a táto železničná trať to len potvrdzuje. Prechádza roklinami, desiatkami vodopádov a inými prírodnými krásami. Milovníci tunelov budú očarení, lebo cestou je ich až dvadsať, k tomu štyri vodné tunely.
Bernina Express vo Švajčiarsku a Taliansku
Táto železnica bola otvorená v roku 1904 a niektoré jej časti sú zapísané v Zozname svetového kultúreneho a prírodného dedičstva UNESCO. Spája švajčiarsky Chur a mesto Tirano v Taliansku, ktoré leží len pár metrov za hranicami. Asi preto je mottom Bernina Expressu „od ľadovcov k palmám“. Za štyri hodiny sa dostanete zo zimy do tepla a vymeníte tak výhľad na švajčiarske Alpy za rovinu posiatu palmami.
Okrem Álp prechádza červený vlak cez mesto St. Moritz, ktoré je lyžiarskym strediskom a ľudia si tam preto často urobia zastávku. Trasa vedie aj cez viadukt Landwasser, ktorý je vysoký takmer 65 metrov a pozostáva zo šiestich zakrivených vápencových oblúkov. Pokračuje tunelom Albula, ktorý je tiež zapísaný v zozname UNESCO. Táto železničná trať prechádza dokopy cez 55 tunelov a 196 mostov.
Glacier Express vo Švajčiarsku
Vo Švajčiarsku ostaneme, pretože ďalším železničným skvostom je najpomalší rýchlik sveta, ktorý o popularitu súperí s vyššie uvedeným Bernina expresom. Jeho trasa trvá osem hodín a spája horské mestá St. Moritz a Zermatt. Dĺžka trate je 291 km, ktoré si turisti môžu spríjemniť krásnym výhľadom z panoramatických okien.
Vlak ide cez hory, najvyšší bod dosahuje trať v nadmorskej výške 2 033 m v priesmyku Oberalppass. Okrem toho prechádza okolo hôr Piz Bernina až po Matterhorn, ktorý je jedným z najvyšších vrcholov v Alpách. Nachýbajú ani vodopády či horské pastviny.
Cinque Terre v Taliansku
Cinque Terre je skalnatá pobrežná oblasť na talianskej riviére na severozápade Talianska a zahŕňa celkovo päť dedín, ktoré sú súčasťou zoznamu UNESCO. Práve cez tie premáva malý miestny vlak každých 15 minút. Vlak ide cez nádherné pobrežie a vedie pozdĺž strmých útesov a Stredozemného mora.
Vychádza z mesta La Spezia, slávneho prímorského mesta, ktoré bolo kedysi domovom talianskej námornej flotily. Pokračuje do Cinque Terre, ktoré tvorí päť oficiálnych farebných mestečiek Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso s Levantom. Trať je dlhá len 20 kilometrov, no ponúka výhľad na obrovské útesy, vinice aj Ligúrske more.
West Highland v Škótsku
Ďalšia zo zaujímavých tratí je jednoznačne linka West Highland, vďaka ktorej uvidíte najkrajšie škótske scenérie. Linka vyráža z najväčšieho mesta Škótska Glasgowa. Mesto rýchlo vystriedajú zelené lesy, zálivy a pekné jazerá.
Smerujúc na sever prechádza linka West Highland odľahlou divočinou Rannoch Moor, potom obchádza aj Ben Nevis, najvyššiu horu Veľkej Británie. Najslávnejší je ale viadukt Glenfinnan, ktorý sa objavil napríklad vo filmoch Harry Potter. Vlak sa tam niekedy zastaví, aby turistom doprial čas na fotografovanie.
Royal Gorge Route v USA
Royal George, kaňon v Colorade, môžete zažiť aj pomerne adrenalínovou jazdou vlakom, ktorý tadiaľ premáva od roku 1999. Vlak prechádza okolo skalnatých vrchov tak blízko, až máte pocit, že sa ich môžete dotknúť.
Cesta sa začína v Canon City a vedie do Parkdale. V jednom okamihu sa skalnatá roklina zužuje na deväť metrov, pretože medzi skalnými stenami preteká rieka Arkansan. Nad riekou sa nachádza most Royal Gorge, ktorý je najvyšším mostom v Spojených štátoch. Vlak zvykne pod mostom zastaviť, aby si turisti mohli nafotiť zaujímavé zábery. Dvojhodinová jazda zahŕňa zážitky z scenérie, labužnícke jedlo a možnosť vychutnať si cestovanie vlakom v štýle 50. rokov.
TranzAlpine na Novom Zélande
Jazda južným Novým Zélandom ponúka kontrastnú scenériu, asi preto je považovaná za jednu z najkrajších železničných trás na svete. Päťhodinová cesta ponúka rôzne zemepisné zázraky: rieky, krajinné pasienky, kopce, hory aj subtropický prales. Cesta sa začína v meste Christchurch a pokračuje k bývalému centru ťažby uhlia a zlata, mestu Greymouth.
Vlaky sú navrhnuté tak, aby cestujúcim nič neprekážalo vo výhľade. Veľké okná a sedačky poskytnú príjemnú cestu so skvelým výhľadom. Vlak ponúka aj otvorený vozeň, kde sa cestujúci môžu ísť nadýchať čerstvého vzduchu.
Rocky Mountaineer v Kanade
Dvojdňový výlet vlakom naprieč Kanadou začína vo Vancouveri a končí v historickom meste Banff alebo v národnom parku Jasper. Na výber sú štyri trasy. Najpopulárnejšia je trasa s názvom „Prvá cesta na západ”.
Výhľad na prírodu a hory je fascinujúci. Prispieva k tomu aj to, že vlak má panoramatické okná a namiesto strechy a bočných stien je sklenená kupola. Každý vozeň má kapacitu 72 ľudí a sú v ňom sklápateľné sedadlá, takže cestujúci si môžu výhľad vychutnávať aj poležiačky. Vlak dokonca ponúka aj vyhliadkovú plošinu.
The Ghan v Austrálii
Legendárny vlak The Ghan prechádza z Adelaide, zastaví sa v Alice Springs, kde leží aj Uluru, najslávnejší monolit na svete a pokračuje do Darwinu. Cesta má okolo 3-tisíc kilometrov a trvá štyri dni.
Vlak počas jazdy niekoľkokrát zastavuje, aby cestujúci mohli ísť na exkurziu po okolí. Výhoda je, že vďaka jazde uvidíte rozmanitosť krajiny, ktorá sa mení každým kilometrom. Cesta vlakom je však oproti ceste lietadlom do konkrétnych miest oveľa dlhšia a drahšia.
Transsibírska magistrála v Rusku
Na záver asi najslávnejšia a najepickejšia vlaková trasa na svete. Železnica prekonáva celkom 9 288 kilometrov a 16 časových pásiem. Prechádza 80-timi mestami a vedie ponad 16 veľkých riek. Nielenže trasa vedie cez najväčšiu krajinu sveta, prejde aj cez oblasti, ktoré nie sú tak ľahko dostupné.
Trasa vedie cez rieku Ob v meste Novosibirsk a na Sibír až po krajinu v okolí Bajkalského jazera. Dostať sa ňou je však možné až do Pekingu. Vedie cez najvýznamnejšie ruské mestá a neobchádza ani Čínsky múr.