Bratislavčan Lukáš Chovan (20), ktorý vystupuje na instagrame pod nickom Chovi Travel, nie je v cestovateľských kruhoch žiadnym nováčikom. Aj keď len nedávno prestal byť ,,násťročným”, precestoval už 42 krajín sveta. Jedným z jeho mnohých ,,druhých domovov” sú Azorské ostrovy. 

Precestoval si už veľa miest. Do niektorých sa vraciaš opakovane. Čo musí podľa teba krajina mať, aby si sa tam znova vrátil? A prečo to Azory majú? 

Cestovanie je ako hľadanie lásky. Niekedy sa prosto človek zamiluje na prvý pohľad. Ja som však cestovateľ, ktorý miluje všetko. Či už je to príroda, jedlá, veľkomestá, architektúra, história, pláže, púšť, luxus, aj chudoba. No niektoré miesta si vás dokážu získať práve tou neopísateľnou atmosférou. 

Azory tieto faktory pre mňa dokonale spĺňajú. Môžete tu vidieť neuveriteľné východy a západy slnka. Okrem toho, že sú len tak pohodené uprostred Atlantiku, je tu obrovský pokoj, panenská príroda, ktorá vám vyrazí dych, vodné športy, úžasné jedlá, ubytovania, ľudia, ako aj parádne fitko. 

Neveľké proporcie
Azorčanov je takmer 300-tisíc. Populáciou sa teda súostrovie približuje k Islandu. Avšak „pospájaním“ všetkých Azorských ostrovov dostaneme rozlohu 2 314 km². To je len o 261 km² viac ako má Bratislavský kraj s počtom obyvateľov viac ako 600-tisíc.

Jednoducho, jedno z najlepších miest na život, kde vám nechýba prakticky nič. Ak chcete mať nejaký nočný život, máte tu bary a nočné kluby. Keď chcete oddych, idete na túry alebo na výlety k vodopádom, vyhliadkam, pozerať veľryby, delfíny, korytnačky, žraloky. Taktiež sa môžete okúpať v oceáne na čiernom vulkanickom piesku s výhľadom na obrovské útesy. Ak vám je zima, zohrejete sa v prírodných termálnych prameňoch. Ak ste hladní, dáte si skvelé morské plody, steaky, šaláty, sendviče, polievky, exotické ovocie, čerstvú zeleninu alebo ešte lepšie koláče. 

Na čo by si odporučil sa zamerať dovolenkárom, ktorí tam idú len na pár dní?

Azory sú predovšetkým zážitková dovolenka. A bola by veľká škoda, keby to ľudia nevyužili a prišli sem len pre oceán a nejakú pláž. V lesoch je doslova džungľa, ale bez hadov a pavúkov, obdivujete tie neuveriteľne výhľady na útesy, všetko je také zelené, potom sa idete kúpať do termálnych prameňov alebo priamo do oceánu. V meste Furnas pod vami stále pracuje naša planéta vplyvom sopiek, a tak vidíte nádhernú geotermálnu zónu s vriacou vodou pod vami a gejzírmi.

Aké sú tam tvoje obľúbené miesta? 

Mňa tu fascinuje asi všetko. Ale určite celý západ ostrova São Miguel, kde máte parádne prírodné termálne pramene priamo v Atlantiku. Viete si predstaviť, že sa kúpete v Atlantiku, ktorý má počas júna až septembra okolo 21 – 24 stupňov a doslova o 5 metrov ďalej z neho vyviera horúca voda? To je fakt niečo neuveriteľné. Rovnako aj akýkoľvek pohľad na oblasť Sete Cidades. Počas leta tam nájdete tzv. Hortenziovú cestu, ale tie sú prakticky všade na ostrove od konca mája do septembra. 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Azory a modré hortenzie doslova všade. Úplne ako nejaká havajská cesta. ❤️😍 Práve teraz počas jari a leta. ❤️ . . 📸 - @martin_palkovic . . #azores #acores #saomiguelisland #flowers #summer #student #dreamdestination #slovakia #dnescestujem #cestovanie #travel #traveling #covid19 #dream #sport #freedom #refreshersk

Príspevok, ktorý zdieľa Lukáš Chovi Chovan (@chovi_travel),

Mosteiros Beach je zase povestná ikonickým západom slnka. Smerom na východ nájdete vulkanické jazero Lagoa do Fogo a najvyššiu vyhliadku nad jazerom. Už to je fascinujúce, že sa kúpete na pláži v Atlantiku a zrazu ste o pár minút vo výške takmer 1 000 m n. m. A máte výhľad na celý ostrov. 

Milujem azorské reštaurácie. Napríklad A Tasca je srdcovka, kde majú neskutočne chutné chobotnice a taký tuniakový steak, že lepší ste zaručene ešte nejedli. 

Čo sa ti naopak na Azorách nepáči, pred čím by si ostatných vyvaroval? 

Mne sa na Azoroch páči úplne všetko. Je to naozaj druhý domov, kde sa cítim neskutočne šťastne. No ak by som mal pred niečím ľudí varovať, tak je to počasie a topánky do vody. Čo sa týka počasia, naozaj je typické azorské. Počas leta je síce najväčšia šanca, že tu bude často slnko a žiadny dážď, no pokojne sa môže stať, že bude pár dní pršať, alebo že bude viac oblačno ako slnečno. Alebo aj to, že na jednej strane ostrova je slnko a na druhej oblaky a hmla. Ale aj kvôli tomuto sú Azory tak krásne a čarovné. 

Súčasná koronakríza zasiahla ľudí po celom svete. Líšia sa Azory v čase pandémie od „života pred“? 

Líšia sa v tom, že na život počas pandémie si ľudia museli zvyknúť. Vláda tu zaviedla veľmi mierne a logické opatrenia. Zamerala sa najmä na nosenie rúšok v interiéri, dezinfikovanie a rozostupy. Rovnako tak vláda vykonáva bezplatné testy na letisku ihneď po prílete, resp. aj na šiesty deň počas vášho pobytu. 

Inými slovami, život tu funguje takmer rovnako ako pred pandémiou, ľudia si viac dávajú pozor na hygienu. Taktiež dodržujú pravidlá nad rámec tých povinných – najmä starší ľudia nosia rúška aj vonku, a tak ani vláda nemá potrebu sprísňovať opatrenia. V tomto však naozaj veľkú úlohu zohráva vláda, ktorá vyhodnocuje situáciu každé dva týždne.

Komunikácia zo strany vlády tu funguje úplne inak ako na Slovensku. Kým u nás každý deň počúvame od všetkých predstaviteľov vlády rôzne vyjadrenia a opatrenia sa menia každý týždeň, resp. rozpráva sa o nich každý deň, tak na Azoroch sa takéto veci vôbec neriešia. Zverejňujú iba opatrenia, ktoré reálne budú v platnosti, nie také, o ktorých sa diskutuje. 

Často cestuješ sám. Čo by si odporučil ľuďom, ktorí sa k tomu nevedia odhodlať?

Sólo cestovanie vám ukáže úplne iný pohľad na cestovanie a život. V prvom rade vás naučí byť samostatným a zodpovedným. Riešiť krízové situácie, spoliehať sa aj sám na seba. Keď cestujem sám, musím sa vedieť začleniť do miestnej komunity. To je niečo, čo pri bežnom cestovaní s partiou ľudí nie je až tak bežné. Čoraz viac sa snažím byť v jednotlivých krajinách či mestách dlhšie, aby som si vyskúšal miestny život. Mojím cieľom je teda nájsť si lokálnu partiu, s ktorou môžem cestovať, chodiť na párty, do kina, na večere. 

Ak ste v nejakom meste 4 – 5 dní, viete si cez cestovateľskú zoznamku Couchsurfing vybrať, či máte záujem u niekoho bezplatne prespať alebo hľadáte niekoho na drink, prechádzku po meste, párty. A keď urobíte prvý krok, potom to už ide postupne samé. Jeden zavolá ďalšiu kamarátku, tá ďalšiu a zrazu ste väčšia partia a spoznáte sa navzájom.

Množstvo ľudí sa bojí cestovať sami preto, lebo nevedia jazyk. Cudzí jazyk nie je problém, ale neochota naučiť sa pár základných fráz, aby ste sa nestratili, to už je problém. S ostatným vám už miestni poradia. 

Je na Azorách viac dlhodobých cestovateľov alebo si skôr unikát? Akí sú Azorčania? 

Azory sú destináciou, kde mnohí ľudia trávia svoj dôchodok. Rovnako sú tam miesta a mestá, kde sa koncentruje viac jednoduchších ľudí, najmä v menších obciach. Azorčanov považujem za veľmi priateľských, no na druhej strane by som podotkol, že nemajú taký temperament ako napríklad ľudia v Ázii. Sami od seba s vami až tak nenadviažu kontakt, ale ak vidia, že sa snažíte na nich trochu hovoriť po portugalsky, tak tú snahu vám oplatia niekoľkonásobne.

Keď som niekde dlhšie, snažím sa učiť základy toho jazyka, pretože napríklad aj na Azoroch anglicky hovorí najmä mladšia generácia a ani to nie je úplne pravidlom. Ja som pochytil už základy, tie som sa snažil používať všade a na základe toho som spoznal úžasných ľudí, ktorí mi so všetkým pomohli a dopriali mi pocit, že práve tam som doma a nie som len obyčajný turista. 

Azorské ostrovy
Zdroj: Lukáš Chovan

Je finančne náročné stráviť dovolenku na Azorách?

Ceny sú tu ako na Slovensku. Aj tu si viete zaplatiť all inclusive s bazénom a výhľad na Atlantik. Azory v sebe skrývajú to, čo v Európe môžeme len veľmi ťažko niekde nájsť. Najmä by som vyzdvihol pomer cena/kvalita + celoročné počasie. Azory viete mať na týždeň so všetkým aj za 300 eur, no aj za tisíc eur. Pochopiteľne, letné obdobie je najlepšie a najdrahšie.

Rovnako tak veľkú úlohu zohráva ubytovanie. Dokonca veľa vecí je zadarmo. Obyčajné espresso tu viete kúpiť v priemere za 50 – 70 centov. Precestoval som už kus Ázie a viem povedať, že na mnohých miestach sa platí za vstup na nejaké vodopády, vyhliadky, parkovanie... A na Azorách? Všetko zadarmo. Za parkovanie platíte iba v centre hlavného mesta, a aj to pár drobných, a za atrakcie platíte maximálne za lepšie termálne kúpele, a aj to 6 – 8 eur za deň. Prosto len si chodíte po ostrove, užívate si zadarmo lagúny, vodopády, prírodné bazény, kde máte dokonca aj na záchodoch toaletný papier... Niečo neuveriteľné.  

Po Azorách si ponúkal partiám cestovateľský sprievod. Ako to prebieha? 

Vzhľadom na to, že tu mám vybudované už nejaké kontakty, tak mi napadlo, že im trochu pomôžem a zorganizujem nejaké také spoločné výlety. U mňa to nie je nič zvláštne, aj počas júla som takto len tak zobral troch ľudí na Azory, alebo ďalších na Sardíniu, kde som bol prvýkrát.

Čo sa týka Azor, snažím sa, aby to tí ľudia mali výrazne lacnejšie, ako keby išli sami. Často sa mi stáva, že ľudia si kúpia drahšie letenky alebo nemajú tak podrobne naštudovaný ten ostrov, takže potom prichádzajú o zážitky na úkor času. Tak ako mne tu veľmi pomohli všetci miestni, tak aj ja sa snažím pomáhať Slovákom, aby z tohto raja mali rovnako skvelý pocit ako ja. :) 

,,Cestovanie ma učí prijať dobro a šíriť dobro medzi ľudí.” Lukáš Chovan

Prvé pravidlo cestovania v roku 2020 znie jasne – dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Druhé pravidlo je – naozaj dodržiavajte prvé pravidlo. Ak sa rozhodneme cestovať, vždy sa riaďte príslušnými nariadeniami. Tie totiž ochraňujú nielen vás, ale aj ľudí vo vašom okolí.