Najprestížnejšia kuchárska súťaž „kuchársky Oscar“, Bocuse d’Or, ktorá sa konala 24. novembra 2021 v Bratislave, pozná svojho víťaza.

Národné kolo Bocuse d’Or, zorganizoval Slovenský zväz kuchárov a cukrárov. Súťaž je vo svete považovaná za kuchársku olympiádu či svetový kuchársky šampionát.

Tradíciu kuchárskej súťaže Bocuse d’Or započal pred 34 rokmi v Lyone  Paul Bocuse. Na dychberúcej show vo varení sa odvtedy stretávajú účastníci z viac ako šesťdesiatich krajín z piatich kontinentov.

Bocuse d’Or je miestom, kde sa odhaľujú nové talenty, techniky varenia a zdieľajú sa kulinárske dedičstvá jednotlivých krajín.

Nie pre každého

„Nie je to však súťaž pre každého šéfkuchára. Mal by byť vytrvalý, pedantný a najmä odolný stresu. A súťaži by mal podriadiť všetko- i čas a zamestnanie.

Jeho zamestnaním sa stáva účasť na Bocuse d’Or”, tvrdí Jaroslav Žídek, prezident súťaže Bocuse d’Or na Slovensku. Tú, kvôli nesmiernej finančnej záťaži, znovu obnovili až po 11 rokoch.

servírovanie súťažného jedla
Zdroj: Sirha Bocuse d 'Or Slovakia 2021

 

Len samotné nevyhnutné náklady mimo “drobností” ako catering, či vybavenie pre kuchárov, sa pohybujú medzi 80-tisíc až 100-tisíc eur.

Maratón varenia a dve základné suroviny

Slovenské kolo začalo v priestoroch Refinery Gallery v skorých ranných hodinách prípravami tímov na varenie a následne sa začal zvádzať boj o kreatívne kombinácie chutí, vôní a vizuálov jedál.

Medzi zúčastenými šéfkuchármi a ich tímami bolo cítiť vášeň pre jedlo, doprevádzané excelentnými zručnosťami a  výnimočnými surovinami.

Súťažiaci kuchári bojovali takmer šesť hodín. Vo svojich kuchyniach pripravovali dva jedlá – hlavné jedlo z jesetera a teľacieho mäsa, ktoré následne ochutnávala deväťčlenná profesionálna porota a trojčlenná laická porota.

servírovania štyroch súťažiacich tímov
Zdroj: Sirha Bocuse d 'Or Slovakia 2021

 

Ryby – jestery do súťaže dodal kvalitný dodávateľ biorybník zo Stupavy, mäso v požadovanej kvalite žiaľ bolo zo zahraničia.

Ambície uspieť

„Viem porovnať kuchárov, ktorý sa zúčastnili súťaže pred jednástimi rokmi a dnes. Dnes boli na oveľa lepšej úrovni, vedeli do čoho idú, poctivo trénovali a mali ambície uspieť,“ hovoríJaroslav Žídek, prezident Bocuse d’Or  Slovakia.

„Dnes som mal úplné zimomriavky z toho, čo sa nám podarilo. Klobúk dolu pred fantastickou organizáciou, všetkými súťažiacimi, žiakmi, ktorí nás obsluhovali. Spolu to vytvorilo jedinečnú atmosféru, ktorou som si pripomenul našu účasť na európskom kole v Ženeve pred jedenástimi rokmi,“ so zápalom vysvetľuje Jaroslav Žídek.

sútažná misa na degustáciu pre porotcov
Zdroj: Sirha Bocuse d 'Or Slovakia 2021

 

„Nebol to len môj pocit, ale s porotcami sme sa zhodli, že to bola najväčšia gastronomická udalosť na Slovensku za posledné roky, len škoda, že to kvôli pandemickým opatreniam nemohla vidieť široká verejnosť,“ dopĺňa Židek.

„Táto súťaž nie je len o prestíži, ale je hlavne príležitosťou povzniesť gastronómiu na Slovensku a to sa dnes podľa môjho názoru aj podarilo,“ dodáva Vojtech Artz, prezident Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov na Slovensku, ktorá organizačne zastrešila celú prípravu podujatia.

Víťazom Slovák z Viedne

Víťazom  sa stal Peter Duranský, ktorý šéfuje reštaurácii Das Loft vo Viedni. Začínal v reštaurácii Le Mond v Bratislave, varil v Hoteli Albrecht a reštaurácii Camouflage. Vo Viedni otváral reštauráciu pre Medusa group.

víťaz slovenského kola Bocuse d´Or - Peter Duranský
Zdroj: Sirha Bocuse d´Or Slovakia 2021

 

V roku 2010 sa zúčastnil prvého národného kola súťaže Bocuse d'Or v Bratislave, kde skončil na druhom mieste. Je zatiaľ jediným Slovákom, ktorý získal michelinskú hviezdu práve v reštaurácii Das Loft. Súťažil spolu s asistentom Márkom Janákom.

Peter Duranský s Márkom Janákom získali cenu laickej poroty a cenu za najlepšiu misu.

Cenu za najlepšieho asistenta získal Sebastián Tóth z Hotelovej akadémie v Košiciach.

Pocity víťaza

„Bol to neuveriteľný deň. Začínali sme skoro ráno, pred nami bolo náročné varenie naplánované do poslednej minúty.

Zo začiatku to bol pre mňa veľký stres, ale časom som začal vnímať atmosféru, ktorá tam bola. Vypol som, začal som si užívať energiu miesta, podujatia a skvelej hudby“, jedným dychom začína opisovať atmosféru súťažného dňa víťaz Peter Duranský.

servírovanie pred porotou
Zdroj: Sirha Bocuse d 'Or Slovakia 2021

 

„Pri vyhlasovaní výsledkov som cítil obrovský pocit zadosťučinenia. V roku 2010 som skončil druhý a teraz som chcel vyhrať. Tvrdo som trénoval, pracoval na sebe a podarilo sa to. Ešte úplne nenachádzam správne slová, tie však prídu, ak sa trochu upokojím. Je to neuveriteľný pocit šťastia“.

Čaká nás európske kolo

Najlepší team z národného kola postupuje do európskeho kola súťaže. Z európskeho finále potom postúpi dvanásť krajín do svetového kola súťaže, kam sa každý druhý rok prebojuje dvadsaťštyri najlepších tímov z celého sveta.

Svetové kolo sa každý druhý rok koná vo francúzskom Lyone. Slovensko sa kvalifikovalo na európske kolo a víťaz národného kola súťaže bude reprezentovať našu krajinu budúci rok na jar v Maďarsku.

„Víťazovi na jednej strane tak trochu závidím a na druhej strane ho ľutujem. Čaká ho skutočne veľa práce, tvrdého tréningu a pevné nervy. Máme na to. Som o tom presvedčený, že môžeme uspieť.

porota
Zdroj: Sirha Bocuse d 'Or Slovakia 2021

Slovensko na svetovej gastromape

Peter Duranský môže byť ten, kto nám otvorí dvere a svet si nás všimne,“ dodáva Jaroslav Žídek a znovu upriamuje pozornosť na obrovský dosah našej účasti na európskom kole kuchárskej súťaže Bocuse d'Or 2022 pre celú krajinu.

Jaroslav Žídek a Vojtech Artz sa netaja ambíciami dostať sa čo najďalej, aj keď si na druhej strane obaja zhodne uvedomujú, že okrem šikovnosti a schopností kuchára, je to aj vec rozpočtu.

O tom vedia svoje, keďže dlhých jedenásť rokov v organizácii súťaže nepokračovali. Ich cieľom teraz je organizovaním národného kola súťaže propagovať gastronómiu celej krajiny.

Organizátori veria, že sa im podarí získať podporu štátnych inštitúcií a ďalších partnerov. „Vyrazme do sveta a dostaňme Slovensko na jeho gastromapu“ dodávajú na záver.

prichystané kulinárske skvosty na degustáciu
Zdroj: Sirha Bocuse d 'Or Slovakia 2021

 

Národného kola kuchárskej súťaže Bocuse d'Or Slovakia 2021 sa zúčastnili

Peter Duranský – šéfkuchár reštaurácie Das Loft vo Viedni. Začínal v reštaurácii Le Mond v Bratislave, varil v Hoteli Albrecht a reštaurácii Camouflage. Vo Viedni otváral reštauráciu pre Medusa group. V roku 2010 sa zúčastnil prvého národného kola súťaže Bocuse d'Or v Bratislave. Je zatiaľ jediným Slovákom, ktorý získal michelinskú hviezdu práve v reštaurácii Das Loft.

Jozef Hromják – šéfkuchár reštaurácie Villa Sandy City Park Resort v Košiciach. Pôsobil ako šéfkuchár v reštaurácii Olive Tree v Double Tree by Hilton v Košiciach. Reprezentoval mesto Košice počas Týždňa slovenskej kultúry v Marseille 2013. Pôsobí ako kapitán národného tímu a reprezentoval Slovensko na podujatiach Villeroy et Boch Culinary World Cup 2014, 2018 a tiež na IKA Culinary Olympics 2016.

František Plavý – člen Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov. Pracuje ako majster odbornej výchovy na Hotelovej akadémii v Žiline. V roku 2018 sa jeho tím stal Majstrami Českej republiky v studenej kuchyni, zúčastnil sa svetovej súťaže v Erfurte a Stuttgarte, kde získal bronz a v Luxembursku striebornú medailu.

Andrej Syč – sous-chef v košickej reštaurácii Kaviareň Slávia. Svoju kuchársku kariéru začínal v reštaurácii hotela Grand Hotel Kempinski. Je členom Gourmet clubu, podieľal sa n a príprave deputačnej večer počas summitu OECD v Bratislave. Absolvoval stáž v reštaurácii Tian v Viedni.

Degustačná porota národného kola súťaže Bocuse d'Or Slovakia 2021

Vojtech Artz, prezident Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov

Jaroslav Žídek, prezident Bocuse d'Or Slovakia

Jozef Breza, Gašperov mlyn

Lukáš Hesko, pripravovaná reštaurácia Irin

Michal Konrád, Bao Brothers

Branislav Križan, viceprezident Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov

Ádám Pohner, Maďarsko, účastník Európskeho kola Bocuse d'Or v Turíne v roku 2019

Marek Raditsch, Česká republika, prezident Bocuse d’Or Česká republika

Geir Skeie, Nórsko, víťaz európskeho kola Bocuse d'Or 2008 a víťaz svetového finále Bocuse d'Or 2009

Degustačná porota
Zdroj: Sirha Bocuse d 'Or Slovakia 2021

 Laická porota národného kola súťaže Bocuse d'Or Slovakia 2021

Károly Szalai, generálny riaditeľ METRO Cash & Carry SR

Radislav Nackin, Gurmán na Slovensku

Milan Junior Zimnýkoval, moderátor relácie Pečie celé Slovensko a ďalších programov o varení