Sitno
Sitno spája vo svojom názve hneď dve záhadné miesta. Prvým je hrad Sitno, druhým je samotný vrch. Na Slovensku sa nachádza množstvo hradov, no zrúcanina Sitno je však preslávená záhadami a povesťami ako žiadna iná. Stredovekému hradu z 13. storočia predchádzalo opevnené hradisko, neskôr sa však pevnosť ocitla v ruinách. Legenda hovorí, že sitnianski rytieri tam prebývajú dodnes a ak sa obyvateľstvo ocitne v núdzi, vrch Sitno sa otvorí a rytieri mu prídu na pomoc. Iní označovali Sitno za pekelnú bránu, domov nenarodených duší, strážcu zlatého pokladu či obdobu antického Olympu obývaného bohmi.
Spojitosť s peklom pramení z povestí, ktoré hovoria, že sa na tomto vrchole nachádza brána do pekla a to možno preto, že vrchol v minulosti slúžil ako pohrebisko či miesto rôznych obetných rituálov.
Val obrov
Val, ktorý siaha od vrchu Sitno až po rieku Ipeľ a pokračuje do Maďarska má viacero pomenovaní. Je známy ako Val obrov, Slovenský čínsky múr či Čertov múr. Má aj latinský názov Fossa giganteum. Tento 60 kilometrov dlhý, 15 metrov široký a až 4 metre vysoký val je tajomným kúskom histórie našej krajiny. Tajomný je jeho pôvod aj samotná stavba.
Napriek záujmu historikov i verejnosti sa dodnes nevie kto, kedy a prečo vlastne túto stavbu postavil. Podľa legiend sú za jeho staviteľov označovaní obri, čerti, Kelti, Rimania, Germáni, niektorí ho dokonca pripisujú mimozemskej civilizácii. Val študoval aj archeológ, geológ a botanik Andrej Kmeť a ten jeho priebeh v roku 1900 predĺžil až ku Zvolenu.
Kamenné gule Megoňky
Slovenská prírodná pamiatka Megoňky je prírodný úkaz, ktorý pozostáva z niekoľkých desiatok netradičných gúľ z kameňa. Nálezisko je najväčším svojho druhu a nachádza sa neďaleko Čadce, v lokalite Megoňky.
Niektoré kamenné gule sa môžu zdať nevýrazné, iné z nich dosahujú až priemer 2,6 metra a všetky majú pravidelný okrúhly tvar. Pôvod obrovských pieskovcových gúľ nie je dodnes úplne známy. Väčšine ľudí je jasné, že ide o unikátny výtvor prírody, existujú však aj teórie o mimozemskom pôvode. Jednou z vedeckých teórií je, že Megoňky sú rovnako staré ako pieskovce, ktoré sa v lokalite nachádzajú a do guľatého tvaru ich vymodelovala v praveku podmorská voda.
Hrad Sklabiňa
Hrad, ktorý je situovaný v Kantorskej doline vo Veľkej Fatre, je opradený legendami. Pôvodne na jeho mieste stálo drevené hradisko, v 13. storočí ho vystriedal hrad, Miesto prešlo rôznymi premenami, terajšia podoba hradu je zachovaná do zrúcaniny so zachovanými základmi a zvyškami kaplnky.
Legendy hovoria, že počas búrok tam vídavať tmavého rytiera, počuť tajomné hlasy a rinčanie reťazí. Podzemné priestory podľa legiend obýva obrovský had, ktorý sa živí vínom a krvou. Vďaka svojim záhadám Sklabiňa odjakživa priťahovala priaznivcov čiernej mágie a okultistov. Miesto má byť aj obľúbeným bodom okultistov a milovníkov čiernej mágie.
Slovenský Stonehenge
Slovenský Stonehenge, ako ho mnohí nazývajú, je tajomný komplex obrovských balvanov v Holíči. Megality v sebe nesú staroveké rytiny, ktorých autori sú neznámi. Prvenstvom sa môžu pýšiť tým, že sú najvýchodnejšie lokalizovanou megalitickou stavbou v Strednej Európe. Najväčší megalit meria takmer sedem metrov.
Skupinka 22 kameňov s kultovým významom bola objavená v roku 1988 pri výstavbe sídliska a následne bola prenesená na súčasné miesto. Je usporiadané do tvaru, aký mohla mať v čase doby železnej, kedy boli pravdepodobne tieto megality postavené. Dodnes sa nepodarilo objasniť kto, kedy a za prečo stavbu postavil.