Hrad McDermott, Írsko

Zrúcanina hradu sa nachádza na ostrovčeku s rozlohou iba 0,23 hektára na jazere Lough Key. Toto jazero, v írčine Loch Cé, je pomenované podľa mytologickej bytosti menom Cé. Podľa kroník tu hrad stál už v roku 1184. V roku 2018 bol hrad McDermott ponúkaný na predaj za 80-tisíc eur. Ponuka však bola neskôr zrušená a hrad sa vrátil do vlastníctva štátu.

Psychiatrická liečebňa na ostrove Poveglia, Taliansko

Naozaj bizarné scenérie ponúkajú ruiny a opustené kúty nemocnice na malom ostrove Poveglia ležiacom medzi Benátkami a Lidom v Benátskej lagúne. Malý kanál pritom ostrov rozdeľuje na dve časti. Od roku 1776 bol po celé jedno stáročie ostrov využívaný ako karanténna stanica pre ľudí, nakazených morom a ďalšími chorobami, neskôr ako psychiatrická liečebňa. Tú uzavreli v roku 1968 a odvtedy chátra a priťahuje milovníkov strašidelných miest. V roku 2015 sa súkromná skupina usilovala vyzbierať sumu 25-30 miliónov eur na výstavbu verejného parku, maríny, reštaurácie, hostela a študijného centra, no neuspeli.

Maják Aniva, Rusko

Najznámejší maják na ruskom ostrove Sachalin. Nájdete ho na malom skalnom útese Sivuča vyčnievajúcom pri myse Aniva a je dostupný len člnom. Hmla, vlny a silné prúdy tu spôsobili mnohé lodné tragédie a preto sa Japonci, ktorým toto územie vtedy patrilo, rozhodli postaviť tu maják. Poverili tým inžiniera Miuru Šinobu a práce dokončili v októbri 1939. Veža majáka vyrástla do výšky 31 metrov, svetlo sa nachádza vo výške 40 metrov nad morom. Veža má deväť poschodí a spočiatku v nej bývali štyria pracovníci obsluhujúci celý maják s obyčajným dieselovým generátorom. Neskôr sa maják dostal do ruského vlastníctva a bol prebudovaný na maják s miniatúrnym atómovým reaktorom. Fungoval do roku 2006, kedy palivo došlo a odvtedy chátra.

Burj Al Babas, Turecko

Neďaleko tureckého mesta Mudurnu ohlásili pred niekoľký mi rokmi megalomanský rezidenčný projekt Burj Al Babas. Mal zahŕňať stovky domčekov pripomínajúcich miniatúrne zámočky. Uprostred mala vyrásť veľká kupolovitá stavba s obchodmi, kinom a ďalšími zariadeniami pre rezidentov. S výstavbou začali v roku 2014. Predaje domov však začali stagnovať a developer musel vyhlásiť bankrot. Pokles cien ropy a nestabilita v Turecku sa spomínajú ako príčiny poklesu predaja v tomto projekte. Žiaden z plánovaných 732 domov nebol k januáru 2019 dokončený.

Burj Al Babas v Turecku
Zdroj: Getty Images