Ostrov Hašima, Japonsko

Vo vodách Východočínskeho mora, asi 15 kilometrov Nagasaki, leží ostrov Hašima. Návštevníkov priťahuje obrovskými opustenými budovami, v ktorých pofukuje vietor a spolu s dažďom prispieva k postupnému zániku kedysi prosperujúceho miesta. V roku 1890 ostrov kúpila firma Mitsubishi a chcela pri ňom z morského dna ťažiť uhlie. Spočiatku výnosná ťažba začala naberať trhliny v 60. rokoch 20. storočia, kedy ropa ako palivo z veľkej časti nahradila uhlie. Uhoľné bane na Hašime sa začali zatvárať. V časoch rozkvetu na ostrove žilo vyše 5-tisíc ľudí. Ostrov sa stal miestom nakrúcania bondovky Skyfall.

Kolmanskop, Namíbia

Jedným z najbizarnejších opustených miest sveta sú pozostatky osady Kolmanskop v Namíbii. Leží asi desať kilometrov od prístavného mesta Lüderitz a vznikla v roku 1908. Podnetom bol nález diamantov, ktorý sem okamžite pritiahol ľudí zo širokého okolia. Ľudia ich tam vraj nachádzali v piesku a zbierali po hrstiach. Nemecká vláda, ako koloniálny vládca Namíbie, zareagovala zriadením zakázanej zóny, aby mohli ťažiť drahé kamene bez zásahu iných. V Kolmanskope sa usídlilo asi 700 rodín, postavili tu domy v nemeckom štýle a dokonca tu bol prvý röntgen na južnej pologuli. Počas 2. svetovej vojny však bolo diamantové pole pomaly vyťažené a v roku 1956 mesto opustili poslední obyvatelia. Odvtedy sa do jeho budov zahryzla púšť a v interiéroch vytvára naozaj bizarné scenérie.

Namíbijský Kolmanskop priťahuje dobrodruhov
Zdroj: Damien Du Toit/Wikipedia

Vrak lode City of Adelaide, Austrália

Jedným z najúžasnejších záberov na Instagrame sa v ostatných rokov stal pohľad na stromami a vegetáciou obrastený vrak lode pri austrálskom pobreží. Neďaleko Magnetic Island odpočíva loď City of Adelaide, ktorá sa na svoju prvú plavbu vydala v roku 1863 z Glasgowa. Operovala zväčša okolo austrálskych brehov a z pôvodného parníka ju prestavali na obchodnú loď. V roku 1912 sa na jej palube rozpútalo ohnivé peklo a plamene nemohli uhasiť ani niekoľko dní. Vrak lode sa jej novým majiteľ rozhodol presunúť na Magnetic Island, no počas presunu sa loď potopila, kde leží do dnešných dní.