Čachtice - Slovensko
Nad obcou Čachtice na západnom Slovensku sa vypína zrúcanina tajomného hradu v Karpatoch, známeho Čachtického hradu. Ide o bývalé sídlo krvavej grófky Alžbety Báthoryovej, ktorý vznikol v prvej polovici 13. storočia.
Na Slovensku azda neexistuje človek, ktorý by nepoznal bohatú a mocnú ženu, grófku Alžbetu Báthoryovú, ktorú prezývali „krvavá grófka“ a príbeh o jej strachu zo starnutia. Údajne dala zavraždiť niekoľko stoviek mladých dievčat, aby sa mohla kúpať v ich krvi, a tak navždy ostať mladá a krásna.
Kvôli svojim činom bola odsúdená na doživotné domáce väzenie. Báthoryčka, ako sa grófke zvykne hovoriť, vlastnila viacero hradov, no spomínané krvavé skutky sa mali odohrávať v Čachticiach. Zomrela ako 54-ročná a miesto jej posledného odpočinku nie je známe. Podľa niektorých sa jej telo stále nachádza v hrade, pravdepodobne v jednej zo stien. Podľa legiend v zrúcaninách po nociach počuť plač a nárek dievčat umučených čachtickou paňou.
Hrad Houska - Česko
Tajomný hrad Houska neďaleko Máchovho jazera stál údajne už za vlády Václava I., teda v prvej polovici 13. storočia. Gotická architektúra pevnosti a kamenné múry ponúkajú majestátny, ale znepokojujúci pohľad. Nachádza sa v labyrinte pieskovcových skál na mieste bez pitnej vody. Pri pohľade na hrad sa zdá, akoby jeho obranný systém bol zameraný skôr proti vnútornému nepriateľovi.
S tým súvisí aj tunajšia povesť o bráne do pekla a o odsúdencovi, ktorý bol do nej spustený. Vchod do pekla vraj stráži desivý čierny mních bez tváre, ale dodnes sa nevie, kde presne sa táto brána do iného sveta nachádza, uvádza portál kudyznudy.cz. Niekto ju hľadá v miestnej kaplnke, iný zas v hradnej studni. Traduje sa tiež, že v podzemí hradu je množstvo chodieb a priestorov, v ktorých majú byť pochované „isté veci“ a kostry „neľudí.“ Miesto, kadiaľ bolo možné do týchto chodieb vstúpiť, malo byť označené nad dnes už neexistujúcou hradnou bránou. Hrad často navštevujú nadšenci paranormálnych javov a majú pritom tendenciu zdržať sa iba na krátku návštevu. Návštevníci totiž počas návštevy tohto odľahlého miesta hlásia pocit neustáleho sledovania.
Hrad sprístupnili širokej verejnosti až v roku 1999.
Draculov hrad – Rumunsko
Bez zmienky o hrade Bran, viac známom ako Draculov hrad, by bol tento zoznam neúplný. Majestátna pevnosť z 13. storočia leží 25 kilometrov juhozápadne od rumunského mesta Brașov a je spojená so záhadným príbehom upíra.
Hrad celosvetovo preslávila hlavná postava románu írskeho spisovateľa Brama Stokera Dracula. Predlohou bola autorovi s najväčšou pravdepodobnosťou skutočná postava, valašské knieža Vlad Tepeš „Dracula“, ktorý sa zapísal do histórie Rumunska krvavým písmom.
Preslávený panovník sa vyžíval v mučení a popravách, o jeho mučiacich praktikách kolujú legendy. Svojich tureckých nepriateľov, ale aj nepohodlných ľudí zo svojho okolia najčastejšie zabíjal napichnutím na kôl.
Hrad Leap – Írsko
Domovom paranormálnych javov je Hrad Leap v Írsku, ktorý býva označovaný za najstrašidelnejší hrad na svete. Skutočný vek hradu je zahalený tajomstvom, rovnako ako jeho príbeh. Kým niektorí historici tvrdia, že bol postavený v 15. storočí, iní tvrdia, že pevnosť postavili už okolo roku 1250.
Krvavá história tohto miesta naznačuje, že vlastníctvo bolo podmienené tým, kto prežije, ten vládne. Na hrade sa vystriedalo viacero rodov. Najkrutejším bol však rod Draby, ktorý bol známy svojou bezcitnosťou a krviprelievaním. Nikto sa s nimi nechcel dostať do konfliktu a každý sa im zďaleka vyhýbal. Svojich nepriateľov zabíjali a nedali im žiadnu šancu na vysvetlenie. Počas ich éry vznikla v hrade aj hladomorňa. Nielenže v nej ľuďom vôbec nedali jesť, ale na druhej strane miestnosti sa nachádzali ostré drevené ostne, na ktoré sa mali väzni sami napichnúť.
Na hrade podľa legiend blúdi množstvo duchov. Duše ľudí, ktorí boli zavraždení alebo od zúfalstva sami spáchali samovraždu. Návštevníci spomínajú aj ženu, ktorá drží dýku. Súčasťou areálu je aj v súčasnosti neobývaný kňazov dom. V minulosti sa tam vraj odohrali hrozné vec. Podľa zápiskov bývalého pána tam nechcel nikto spávať, pretože hneď ako si večer ľahli do postele, začala na nich padať silná mora, ktorá im nedovolila dýchať a ani pohnúť sa. Navyše tam veľmi často vídavali duchov sporo odetého muža a mnícha s kapucňou.
Väzenský hrad – Dánsko
Hrad Dragsholm v Dánsku bol postavený v 13. storočí a v polovici 16. storočia sa z neho stalo väzenie. Medzi zajatcami boli niektoré významné osobnosti vrátane bývalého majiteľa pevnosti. Táto skutočnosť sama o sebe stačí na to, aby sa návštevníci cítili mierne znepokojení.
Na hrade boli zaznamenané početné správy o pozorovaní troch veľmi strašidelných duchov. Ducha ženy v bielych šatách podľa príbehov často vídať na pozemku. Biela pani, ktorá si rokmi vyslúžila toto pomenovanie, mala šľachtický rod. Svoj ortieľ si podpísala pomerom so sluhom. Jej otca, majiteľa hradu, to natoľko nahnevalo, že ju dal hodiť do hradných žalárov. Podľa historiek už stovky rokov sa jej nepokojný duch túla po hrade. Zaujímavá je však skutočnosť, že v roku 1900, keď došlo k evakuácii hradu bola nájdená ženská kostra v bielych šatách na mieste, kde boli v minulosti žaláre.
Súčasťou dávneho života na hrade bolo vlastníctvo sluhov. Hovorí sa, že služobníci boli mimoriadne lojálni k svojim majiteľom a duch jednej slúžky sa stále potuluje po hrade, aby sa ubezpečil, že všetko funguje tak, ako má.
Hrad Windsor – Anglicko
Hrad Windsor v Anglicku je najstarší a najväčší obývaný hrad na svete. Je oficiálnym sídlom britskej monarchie a kráľovská rodina tam sídli už viac ako 900 rokov. Ani túto majestátnu pevnosť neobchádzajú legendy o duchoch, ktoré hovoria, že jeho chodbami blúdi 25 duchov, vrátane niektorých členov kráľovskej rodiny a ďalších historických osobností.
Henry VIII. je silná historická postava a zdá sa, že aj po smrti chce strážiť trón, ktorý bol kedysi jeho. Mnoho návštevníkov tvrdí, že videli jeho ducha, ako sa vlečie cez chodby. Aj majestátna knižnica hradu Windsor má podľa legiend pravidelného návštevníka. Kráľovná Alžbeta I., dcéra Henricha VIII., bola v knižnici spozorovaná v čiernych šatách a zvuk jej klopania podpätkov po podlahe sa podľa niektorých šíri dodnes, uvádza portál great-castles.com. Aj duch Anny Boleynovej, ktorá bola ďalší člen rodiny Henricha VIII., sa príležitostne objavuje. Kým niektorí tvrdia, že iba stojí v okne, iní tvrdia, že plače.
Medzi neznámych duchov patrí kričiaci chlapec, jazdec na koni, ktorý podľa legiend prechádza cez steny kuchyne.
Hrad Moosham – Rakúsko
Miesto s veľmi zlou aurou, ktorú údajne spôsobujú temné sily. Tak je opisovaný hrad Moosham v Rakúsku, kde v minulosti väznili stovky žien, ktoré upodozrievali z čarodejníctva, uvádza portál thecrazytourist.com. Časť priestorov bola zmenená na mučiarne, v ktorých sa snažili dostať z nevinných žien priznanie, že sa venujú okultizmu. Kvôli tomu je hrad často prezývaný aj hradom čarodejníc.
Väznili tu vyše tisíc nevinných žien. Tie mučili veľmi tvrdým spôsobom. Hneď po príchode im vypálili znak a často im tiež odsekli ruky, aby mučiteľom nemohli počarovať. Keď sa raz do hradu ženy dostali, nemali žiadnu šancu brániť sa. Podľa záznamov v Mooshame takýmto spôsobom týrali ženy, a to dokonca aj v časoch, keď už inde v Európe tento nezmyselný hon na čarodejnice ustal. Cirkevní predstavitelia sa dokonca neštítili uväzniť ich v akomkoľvek veku. Podľa evidenciie tam mučili mladé ženy, ale aj vetché starenky.
Moosham je kvôli nim známy aj ako jeden z najstrašidelnejších hradov v Európe. Dodnes tam vraj môžete stretnúť duše trpiacich žien, ktoré ani po smrti nedokážu nájsť svoj pokoj. Zvláštne svedectvá o kontakte s tajomnými silami podávajú nielen zamestnanci, ale aj návštevníci. Tí na chodbách často vidia duchov, cítia ich energiu alebo sa im stávajú nevysvetliteľné veci. Podľa jednej legendy sa v okolí potuluje aj nenásytný vlkolak.
Tower of London – Anglicko
Tower of London bol najskôr pôsobiskom niekoľkých panovníkov, neskôr sa stal väzením. V súčasnosti je to známa turistická atrakcia v srdci Londýna, ktorá slúži ako kráľovská klenotnica, kde sú uschované britské korunovačné klenoty. Napriek tomu aj za jej hradbami sa podľa povier nachádzajú osoby z druhého sveta.
Hovorí sa, že prvého ducha spozorovali na hrade už počas jeho výstavby v 11. storočí. Podľa legiend sa objavil svätý Tomáš z Canterbury, ktorého dali údajne zavraždiť. Arcibiskupovi však postavili vo veži kaplnku a zdá sa, že to ducha upokojilo natoľko, že ho už nikdy nikto nevidel.
Na Tower of London sa má zjavovať aj nepokojný duch kráľovnej Anny Boelynovej, ktorého je vidieť aj na hrade Windsor. Táto žena zo šľachtického rodu sa stala druhou manželkou Henricha VIII. Neporodila mu však vytúženého syna a tak sa stala nepohodlnou, čo vyústilo do procesu, v ktorom bola obvinená z vlastizrady, cudzoložstva, incestu a hovorí sa aj o obvinení z čarodejníctva. V máji 1536 ju sťali v jednej z veží Tower of London. Dodnes sa hovorí, že jej bezhlavý duch sa túla po tamojších chodbách.
Hrad Dalhousie – Škótsko
Dalhousie je najstarším obývaným hradom v Škótsku a postavili ho v 13. storočí. Tajomný príbeh hradu je založený na legende o opovrhnutej mladej žene. Tú malo zúfalstvo z lásky priviesť až na smrť.
Pred osemsto rokmi bola lady Catherine mladou obyvateľkou hradu. V útlom veku sa zamilovala do muža, ktorý sa staral o panské kone. Keď mala 16 rokov, zakázaná láska bola odhalená. Panstvo hradu ju vyradilo zo spoločnosti a poslalo do hradnej veže. Nešťastná lady Catherine sa vyhladovala na smrť, avšak to očividne ešte nebol jej koniec.
Na hrade, ktorý sa v roku 1972 zmenil na hotel, bolo veľa návštevníkov, ktorí údajne videli záhadnú mladú ženu oblečenú v sivých šatách s nafúknutými rukávmi a špicatými topánkami. Iróniou je, že hotel je obľúbeným miestom na svadby a svadobné cesty. Na fotografiách zo slávností je poľa niektorých vidieť siluetu lady Catherine a objavovať sa má práve na svadbách.
V júni 2004 zachvátil strechu Dalhousie požiar, významnejšie škody však, našťastie, nenapáchal.
Hrad Bardi – Taliansko
Rovnako ako mnohé historické pevnosti, aj hrad Bardi v talianskej Parme je domovom niekoľkých duchov. V tomto hrade sa v minulosti odohrala obdoba príbehu Rómea a Júlie. Hlavnými postavami z 15. storočia však boli rytier Moreollo a mladá žena Soleste, ktorých duchovia sa v hrad objavujú.
Keď odišiel Moreollo do vojny, v jeden deň sa k Soleste doniesli chýry, že milovaný partner padol v boji. Zo žiaľu sa rozhodla radšej skoncovať so svojimn životom – skočila z múrov pevnosti. Moreollovi sa však nič nestalo a keď prišiel domov, dozvedel sa smutné zvesti. Rozhodol sa siahnuť si na život a jeho duch dodnes blúdi priestormi tohto hradu.
Dvaja hľadači paranormálnych javov dokonca tvrdia, že tiene dávnych milencov fotografovali termokamerou.