Tribeč

Pohorie Tribeč, nazývané aj Bermudský trojuholník Slovenska, leží medzi Nitrou, Zlatými Moravcami a Partizánskym. Je to miesto, kde údajne za záhadných okolností miznú ľudia bez stopy. Prípady zmiznutí môžu byť zhodou náhod, no tamojšie lesy sú už desiatky rokov zahalené rúškom tajomstva.

Oblasť mala podľa povier pohltiť lesníka A. Samšályho, mladú Máriu Šlajzerovú, manželov Belanovičovcov, či strateného robotníka Waltera Fischera, ktorého v roku 1939 našli po takmer štyroch mesiacoch na desiatky kilometrov vzdialenom mieste živého, no vo veľmi zlom stave, navyše s ťažkými popáleninami. Tajomné miesto zaujalo aj filmárov. Podľa knižnej predlohy Jozefa Kariku tam režisér Peter Bebjak nakrútil mysteriózny triler Trhlina.

Záhadnú stratu orientácie v lesoch Tribeča spomínajú turisti i hubári
Zdroj: Henrich Mišovič/TASR

V minulosti bolo toto pohorie pre ľudí domovom i zdrojom obživy. V lesoch prebiehala ťažba dreva, ale aj zlata a kameňa. V pohorí sa rozvíjala aj turistika. Ľudí najskôr lákala príroda, neskôr však začali byť lákadlom práve tajomstvá o nevysvetlených zmiznutiach. Tie nie sú dopodrobna vysvetlené dodnes.

Portál ekokrajina.com uvádza jedno z možných vysvetlením, ktoré spočíva v tom, že okrem kremencových skaliek sa v pohorí Tribeč nachádzajú aj neprístupné jaskyne, dutiny, prepadliská, aj dávne šachty, štôlne a bane, v ktorých sa kedysi ťažilo zlato. „Je vysoký predpoklad, že práve tie pohltili telá nezvestných osôb. Obzvlášt v zimnom a jesennom období, keď sú tieto lesy prekryté vrstvou opadaného lístia a snehu, môžu byť tieto „otvory v zemi“ pascami, dodáva portál.

Čachtický hrad

Domov Alžbety Bátoryovej, Čachtický hrad, je plný legiend, z ktorých mrazí. Preslávená panovníčka mala podľa povestí vládnuť vo svojom panstve krutou neľudskou rukou a je často označovaná za najznámejšiu masovú vrahyňu Slovenska aj Uhorska. Čachtický hrad mal byť dejiskom týrania, mučenia a zabíjania najmä mladých dievčat, od ktorých mala grófka Bátoryová čerpať energiu a krásu.

Čachtický hrad sa stal väzením pre jednu z najkrutejších žien svetovej histórie.
Zdroj: Ján Dzúr

Z hradu je v súčasnosti už len zrúcanina, čo podčiarkuje hrôzostrašnú atmosféru. Podľa legiend sa jej telo stále nachádza v hrade, pravdepodobne v jednej zo stien. Povesti hovoria, že v zrúcaninách po nociach počuť plač a nárek dievčat umučených čachtickou paňou.