Spotrebitelia budú môcť nakupovať slovenskú zeleninu a ovocie stabilnejšie. Tvrdí to agrorezort s tým, že podporí slovenských poľnohospodárov z Programu rozvoja vidieka (PRV) sumou 15 miliónov eur.

„Chceme, aby mohli slovenskí spotrebitelia siahnuť po slovenskej zelenine a ovocí čo najdlhšie počas celého roka. Podporíme skladovanie plodín špeciálnej rastlinnej výroby z domácich polí ako napríklad rajčiaky, paprika, uhorky, cesnak, koreňová zelenina, špargľa, ale aj ovocie ako melóny, jahody, jablká či marhule a mnohé iné,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS).

V rámci výzvy na výstavbu, rekonštrukciu a modernizáciu skladovacích kapacít sú oprávnené len investície súvisiace so skladovaním plodín špeciálnej rastlinnej výroby mierneho pásma, uvedených v prílohe výzvy.

Okrem už spomenutých plodín ide napríklad o zemiaky, kapustu, cibuľu, mrkvu, karfiol, brokolicu, šalát, zeler, petržlen, reďkovku, kukuricu cukrovú či tekvice. Z ovocia sú to napríklad hrušky, slivky, ringloty, broskyne, čerešne, višne či ríbezle.

Súčasťou výstavby skladu môže byť aj výstavba bezprostredných vonkajších plôch, týkajúcich sa skladu a prípadné riešenie energetického hospodárstva, bezprostredne súvisiaceho s prevádzkou skladu.

Do výzvy sa budú môcť zapojiť fyzické a právnické osoby podnikajúce v poľnohospodárskej prvovýrobe – pestovatelia plodín špeciálnej rastlinnej výroby. Indikatívna výška finančných prostriedkov vo výzve je 15 miliónov eur. Podávať a prijímať samotné žiadosti o nenávratný finančný príspevok na PPA bude možné od 1. do 17. októbra 2019.

Spotify Zdroj: SITA / AP

Bezplatná skúšobná doba

Celkom zadarmo, napríklad na mesiac. Do tejto pasce padáme všetci v nádeji, že si o mesiac alebo rok skutočne spomenieme a službu zrušíme. Lenže keď je limitovaných ponúk viac, stane sa, že nám niektorá ujde a na výpise z banky nájdeme nepríjemné prekvapenie. Dvadsaťdvaročný Joshua Browder prešiel systému cez rozum a vytvoril 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa