Bratislavská mestská časť Rusovce sa v júni stala jednou z prvých obcí so zónami bez pesticídov a deklarovala svoj negatívny postoj voči používaniu chemických postrekov. Oficiálne to samospráva deklarovala v piatok podpisom zmluvy s občianskym združením Zóny bez pesticídov .

Miestny poslanec Vladimír Mokráň to vníma ako dôležitý krok na ceste k „dedine“ šetrnej k prírode. „Pesticídy sú pre človeka potenciálne karcinogénne a pre biodiverzitu zničujúce. Dúfam, že budeme inšpiráciou aj pre ďalšie mestské časti či obce,“ podotkol.

Občianske združenie Zóny bez pesticídov umožňuje obciam a verejnoprávnym zariadeniam zapojiť sa aktívne do procesu znižovania chemických zásahov pri údržbe zelene a komunikácií.

Založil ho študent biológie a chémie Ivan Iľko, ktorý robil diplomovú prácu o glyfosátoch, účinnej látke v prípravkoch proti burine. Zdravotnícka organizácia ho označila možný karcinogén a predpokladalo sa, že ho v roku 2017 Európska únia zakáže. Povolila ho však na ďalších päť rokov.

Verejné zóny bez pesticídov majú napríklad aj v Trnave - v šiestich verejných parkoch plus na jednom sídlisku a v Nových Zámkoch.

Vyčistili more a vytvorili rekord

Guinessov rekord môžete získať aj za nezmyselné veci ako drvenie melóna stehnami alebo vyfukovanie cukríkov marshmallow z nosnej dierky do úst. Na Floride však vznikol jeden z tých, ktoré zároveň urobili svet krajším. Na pláži Deerfield na Floride sa minulý týždeň zišlo 633 potápačov, aby vyčistili morské dno od odpadkov.

Aby vytvorili rekord, museli byť potápači pod vodou minimálne 15 minút. Prišiel aj oficiálny kontrolór Michael Empric, ktorý stál na brehu v oficiálnom obleku a odpočítaval. Na pláži bolo v tom čase 35 stupňov.

Aj keď na oficiálne výsledky sa ešte čaká, podľa portálu Independent potápači z mora vyzdvihli viac ako 725 kilogramov olovených rybárskych závaží.

Jarmoky bez jednorazového plastu

Čo si dať

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa