Nepotrebujeme nálepku bio
Ekologický duch Bystra sa netýka len snahy dať veciam druhú šancu. Pozitívne ovplyvniť nákupné správanie ľudí sa týka aj idey zbytočne nedovážať zďaleka, ak netreba. Jednoducho, čo sa dá, to priniesť lokálne a ekologicky. V Bystre tak chcú prispieť k znižovaniu množstva skleníkových plynov a zabojovať proti klimatickým zmenám. Zároveň, ako tvrdí Nicolas, takýto koncept môže pomôcť lokálnej ekonomike. Lokálne si aj zháňajú výrobcov občerstvenia v Bystre.
„Nepotrebujeme žiadnu nálepku bio,“ hovorí Michal. Označenia bio či fair trade sú síce pozitívnym trendom doby, no otázne je, nakoľko sú naozaj bio a fair trade,“ zamýšľa sa Michal. „Ak je niečo bio, ale je to z druhej strany sveta, zanechá to podstatnú stopu,“ dodáva s tým, že oveľa radšej by ich potešil kontakt s lokálnymi farmármi.
Aj vďaka tomu v rámci posedenia pri pohári vína môže naliať členom víno z bratislavskej Rače. Cider majú od lokálneho výrobcu, ktorý pestuje jablká. V prípade občerstvenia v Bystre sa nevyhli otázke piva. Bernard síce dovážajú z Českej republiky, no ako Nicolas hovorí, ide o pivo, ktoré pracuje s domácimi surovinami. „Ak budeme príliš závislí od jedla dovezeného z veľkej diaľky, budeme v prípade krízy tí najslabší,“ vysvetľuje Nicolas.
Bystro, komunitné centrum Zdroj: Michal Smrčok - NMH
Ukazuje preto aj na Semienkáreň, malú škatuľku s rôznymi semenami rastlín. Takzvaná „seedbank“ je na Západe bežná vec, záhradkári zdieľajú semienka. „Ak zasadíš jedno semienko, zožneš aj sto. Naša ekonomika nie je schopná takto fungovať, ale príroda áno. Dokáže vyprodukovať viac, ako do nej dáme,“ vysvetľuje Nicolas. Objasňuje, že sa tak snaží podporovať aj biodiverzitu, najmä v období, keď farmárske koncerny preferujú monokultúry.
O škaredom bicykli
Michal sa s Nicolasom poznajú štyri roky. Na otázku, ako sa tvorcovia projektu zoznámili, odpovedal Michal s úsmevom: „Pod mostom!“
„Bicykle sú mojím najväčším hobby. Taký hrozný bicykel, ako mal vtedy Nico, som si nemohol nevšimnúť. Vedel som, že mu ho musím jednoducho opraviť,“ hovorí Michal. Ešte dnes kolegovi pomáha s medzerami v slovenčine. Keď Nicolas občas hľadá správne slovo, Michal ho doplní či opraví.
Michal sa angažuje aj vo white bikes, komunite, ktorá sa venuje zdieľaniu bielych bicyklov naprieč Bratislavou. Jedno zo servisných stanovísk white bikes sa nachádza práve v Bystre. Michal je za to, aby sa dobré know-how zdieľalo ďalej a rád poradí, ak príde nejaký bicyklový nadšenec s otázkou ohľadom servisu. A naučiť sa možno nielen o servise.
Bystro, komunitné centrum Zdroj: Michal Smrčok - NMH
Dvojica spomína nedávny workshop – z použitých bicyklových duší sa spolu s ostatnými učili vyrábať peňaženky.
„Z toho, čo je pre niekoho odpad, sme sa naučili vyrobiť niečo nové. Ľudia boli prekvapení výrobkom, naozaj peknou peňaženkou. Zistili, že recyklovať nie je len klišé,“ hovorí Michal.