Zmenu nesie slimák
Na jednej zo stien je namaľovaný veľký slimák. Ten istý ako v logu Bystra na vonkajšej bráne.
„Slimák je symbol zmenšovania rastu, spomaľovania, v angličtine je na to slovo degrowth,“ vysvetľuje Nicolas. „Ak sa bude ďalej rozširovať ekonomický rast, trvalo udržateľný rozvoj nebude fungovať. Treba nájsť systém, kde nezáleží len na ekonomickom raste. Chceme ukázať, že existuje aj iná cesta než kapitalizmus alebo komunizmus. Nemáme jasnú a správnu odpoveď, ale chceme ukázať, že zmenu treba aspoň začať.“
Bystro, komunitné centrum Zdroj: Michal Smrčok - NMH
„Najskôr treba ukázať, že niečo funguje a potom sa dá na to získať podpora,“ vysvetľuje Michal. Nechodí žobrať o granty. Tie totiž treba vypísať, určiť konkrétny projekt a náklady. Po mesiaci fungovania sú však jediné náklady Bystra iba energie a nájom. Všetko ostatné si dokážu zaobstarať sami a ani jeden z nich neberie za činnosť plat. „Nie som stotožnený s tým, aby som písal do grantov to, čo nerobíme, len preto, aby som dostal peniaze,“ dodáva Michal. Podporu by však uvítali, či už od fyzických osôb, firiem alebo samosprávy. Prostriedky sa snažia získať napríklad aj cez kampaň na ľudiaľudom.sk.
Bystro, komunitné centrum Zdroj: Michal Smrčok - NMH
Podobne, ako chcú ľudia vedieť, čo bude s vecami, ktoré darujú, je to aj s peniazmi. Michal hovorí, že komunikácia je aj v tomto ohľade dôležitá. Spomína koncert, ktorý sa robil formou dobrovoľného vstupného – aby ľudia nedali vopred peniaze za niečo, čo sa im nemusí páčiť.
Dvojica nadšencov má skromné i neskromné ciele zároveň.
„Chceme poskytnúť ľuďom platformu pre rôzne činnosti. Cieľom je, aby bolo Bystro každý deň živé,“ rozmýšľa nahlas Michal nad budúcnosťou projektu.
Nicolas verí, že komunitné centrum pomôže k zmene. Ak budú ľudia niečo potrebovať, nebude prvý reflex ísť do nákupného centra, ale zamyslieť sa a možno navštíviť komunitné centrum. „Snáď urobia ľudia podobné projekty všade na Slovensku, to by bolo skvelé a najmä potrebné,“ uzatvára Nicolas.