Ján Záborský

vedúci redaktor TRENDU

Julian Barnes - The Noise of Time (Šum času)

Neviem, ako to J. Barnes dokázal, ale dokonale vystihol atmosféru socialistického dusna. Príbeh je životopisom skladateľa Dmitrija Šostakoviča a jeho peripetií s režimom.

Začína sa tým, ako je po Stalinovej kritike presvedčený o tom, že si poňho prídu tajní, a tak každý večer uloží ženu a deti a celú noc čaká pripravený pri výťahu, že si poňho prídu. Nechce, aby vyrušili jeho rodinu.

Skvelá próza (ako u J. Barnesa vždy), minimum dialógov, zato veľa priestoru na premýšľanie o priestore na slobodu, o voľnosti umelcov a samozrejme o absurdnosti života v diktatúre. Rýchle čítanie, zato dlhé trávenie.

Julian Barnes - The Noise of Time (Šum času) Zdroj: Martinus

John Seabrook - The Song Machine

Čo majú spoločné Ace of Base, Backstreet Boys, Britney Spears a Taylor Swift? Ich hity napísal Švéd s prezývkou Max Martin. Nielen o ňom je kniha o tom, ako sa produkuje moderná populárna hudba.

Jedna z kapitol sa venuje továrenskej produkcii kórejských hviezd štýlu K-Pop, ďalšia zasa Nórom Stargate, ktorí sa prekvapivo uchytili v štýle R&B a sú podpísaní pod hitmi Rihanny, Ne-ya, ale aj Kate Perry či Pink.

Autor nemoralizuje príliš o tom, či by si hviezdy mali alebo nemali písať vlastnú hudbu, skôr vysvetľuje, ako sa za posledné desaťročia, cestou od LP platní cez kazety a cédečka k MP3 a streamingu zmenila podstata vydávania pop music. Výborné čítanie na leto, len si netreba zabudnúť nainštalovať Spotify, aby si človek nemusel spomínané hity len pohmkávať.

John Seabrook - The Song Machine Zdroj: Amazon

Lukáš Kvašnák

redaktor TRENDU

Vivek Wadhwa, Alex Salkever - The Driver in the Driverless Car: How Our Technology Choices Will Create the Future

Samojazdiace auto od Googlu na obálke je v tejto knihe použité ako symbol technologického pokroku, ktorý v posledných rokoch svet zažíva. Umelá inteligencia, drony, 3D tlač orgánov na jednej strane otvárajú možnosti ku kvalitnejšiemu a dlhšiemu životu, no autori zároveň varujú aj pred možnými rizikami. Sú nimi rastúca spoločenská nerovnosť, masová nezamestnanosť či strata súkromia.

Autori knihy argumentujú, že spôsob, ako ľudia a politici pristúpia k týmto technológiam v konečnom dôsledku rozhodne, či bude naša budúcnosť vyzerať harmonicky ako v Start Treku alebo dystopicky ako v Šialenom Maxovi.

Kniha síce miestami pôsobí až príliš technoptimisticky a možno preceňuje rýchlosť nasadenia technológií a ochotu ľudí adaptovať sa. Zároveň však ponúka na jednom mieste fascinujúci pohľad na možnosti, ktoré technológické zmeny môžu priniesť a už dnes sú dostupné.

Vivek Wadhwa, Alex Salkever - The Driver in the Driverless Car Zdroj: Amazon