Michal Lehuta

redaktor TRENDU

Hans, Ola a Anna Roslingovci - Factfulness: Ten Reasons We're Wrong About the World - and Why Things Are Better Than You Think

Vlani zosnulého švédskeho zdravotníka a štatistika Hansa Roslinga možno poznáte z internetových videí. To je ten s tými farebnými animovanými bublinovými grafmi krajín a miliardami obyvateľov sveta zosobnených v siedmich plastových krabiciach z TEDu či Youtubu.

Keď mu zistili rakovinu v nezvratnom štádiu, vrhol sa spolu so svojím synom a jeho nevestou do písania knihy, ktorá sumarizuje jeho najdôležitejšie faktické zistenia o svete. Ale robí aj oveľa viac: analyzuje príčiny toho, prečo ľudia o situácii na planéte vedia veľmi málo. A ponúka návody, ako rozumne pomáhať svetu i sebe samým.

Jeden populárny mýtus za všetky: delenie krajín sveta na rozvinuté a rozvojové už desiatky rokov neplatí, skutočné rozdelenie pripomína skôr typickú „zvonovú“ distribúciu s najviac ľuďmi niekde v strede. To hovorí o enormnom progrese, najmä v Ázii. Vedeli ste napríklad, že Čína už počte v zdravých rokov života prekonala USA a že Malajzia už v príjmoch na hlavu i dĺžke života predbehla susedné Maďarsko?

Hans, Olaf a Anna Rosling - Factfulness Zdroj: Amazon

Adrián Berecz

redaktor a editor TREND.sk

Jennie Dielemans - Vitajte v raji: Reportáž o turistickom priemysle

Pred odletom na vytúženú dovolenku ideálne pokrytecké čítanie. Autorka približuje fungovanie a odvrátenú tvár turistického biznisu ako z pohľadu márnotratných dovolenkárov hladných po „autentických“ zážitkoch, rovnako tak očami nemajetných miestnych sleduje postupnú ekonomickú, ekologickú, sociálnu, ale aj morálnu zmenu a degradáciu vyplývajúcu z návalu západných turistov.

Jennie Dielemans - Vitajte v raji: Reportáž o turistickom priemysle Zdroj: Martinus

Jozef Tvardzík

redaktor TRENDU

Sheelah Kolhatkar - Black Edge

Fantastická kniha, ktorú som dočítal len pred pár dňami. Opisuje život miliardára Stevena Cohena, ktorý viedol na Wall Streete jeden z najúspešnejších hedgových fondov, SAC Capital Advisors. Tento finančný žralok dokázal investorom dvadsať rokov zhodnocovať majetok v priemere o 25 percent ročne

Portfóliá, ktorá osobne spravoval, nikdy neskončili v strate. Lenže fond o svoju reputáciu prišiel, keď sa zistilo, že roky obchodoval s dôvernými informáciami, ktoré bežne zneužíval pri tradingu.

Prípad inside tradingu vyšetrovala FBI v spolupráci s Americkou Komisiou pre cenné papiere a burzy. Firma nakoniec musela zaplatiť odškodné vo výške takmer dve miliardy dolárov, ale samotný S. Cohen nikdy nebol obvinený a opäť začal verejne obchodovať začiatkom tohto roka. Kniha poskytuje verný obraz Wall Streetu a zákulisia vyšetrovania celého prípadu.

Sheelah Kolhatkar - Black Edge Zdroj: Amazon

Emily Chang - Brotopia

Autorka v knihe sonduje život milionárov technologických firiem v Silicon Valley. Ide o prostredie, v ktorom vládne testosterón, ego a biznis sa uzatvára v baroch či striptízových kluboch. Kniha rešpektovanej reportérky televízie Bloomberg vyvolala oprávnený ohlas, keďže nazrela za oponu firiem, ktoré ovládajú náš každodenný život.

Najväčší rozruch spôsobila tým, že detailne opísala sexuálne a drogové večierky miliardárov, swingers party a uvoľnené mravy, ktoré sú len príznakom oveľa hlbšieho problému, ktorý má technologický priemysel v Silicon Valley: zaobchádzanie so ženami.

Emily Chang - Brotopia Zdroj: Amazon

Kto by nemal dosť tipov, odporúčame kliknúť na rubriku Knihožrút, v ktorej pravidelne zverejňujeme recenzie najnovších kníh.