Našej knižnej ankety sa zúčastnili siedmi členovia redakcie: Oliver Brunovský, Zuzana Petková, Michal Lehuta, Lukáš Kvašňák, Ján Záborský, Adrián Berecz a Jozef Tvardzík.

Oliver Brunovský

šéfredaktor týždenníka TREND

Jonas Jonasson - Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Pred krátkou dovolenkou v Škandinávii mi priateľ doniesol túto šarmantnú knižku. Našťastie som jej sfilmovanie nevidel, pretože inak by mi ju nenapadlo čítať. Zaujal ma skôr jazyk ako prvé okamihy deja. Ak má človek rád Forresta Gumpa alebo Svěrákove Vratné láhve, vníma viac svojskú poetiku a humor ako dejovú líniu.

Po niekoľkých kapitolách som si však už neveriacky chytal čelo práve pre dej a tesne pred koncom som sa už nahlas smial. Neviem, či táto oddychovka sadne každému. Ja som si povedal, že sú to trochu skratkovité dejiny 20. storočia.

No komu by bolo málo, porozumie aspoň svetu starého človeka, ktorý je schopný zachraňovať sa pred oslavou vlastných stých narodenín hoci aj vykročením z okna.

Jonas Jonasson - Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol Zdroj: Martinus

Zuzana Petková

zástupkyňa šéfredaktora TRENDU

Arpád Soltész - Mäso

Kto ešte nečítal, dajte si. Krvavá realita Slovenska 90. rokov podaná napriek obsahu s vtipom až iróniou, ktorej dobre rozumieme nielen my, východniari. Najmä občania narodení na východe však ocenia, že A. Soltész, novinár, ktorý pochádza z Košíc, využíva v jazyku aj miestny slang a text ním dobre korení.

„Čajočku“ unesú obchodníci s bielym mäsom, ale jej sa podarí ujsť. Na stopách gangu je novinár a jeho kamarát policajt. A hoci skorumpovaný systém, kde si mafia podáva ruky s politikmi, nedostane páchateľa pred súd, román sa pre neho neskončí dobre. Umrie naozaj kurióznym spôsobom a bude s tým mať čosi spoločné jedna erotická pomôcka.

Komu by sa Mäso páčilo, môže sa tešiť na Soltészovu ďalšiu knihu, ktorá vyjde na jeseň. Mala som tú česť čítať rukopis a je to ešte väčšie mäso. Je totiž o súčasnosti. Vymyslený príbeh je nápadne podobný udalostiam, ktoré zrejme stáli život investigatívneho novinára Jána Kuciaka.

Arpád Soltész - Mäso Zdroj: Martinus

Michael Wolff - Fire and Fury (Oheň a síra)

Je to kniha pre tých, ktorých zaujíma politický marketing. Novinár a spisovateľ M. Wolff opísal zákulisie kampane prezidentských volieb v USA a zostavovanie tímu nového prezidenta. Priniesol pomerne verný obraz dnešnej doby, keď vyhrať voľby môže aj človek, ktorý tomu ani sám neveril a možno víťazstvo ani nechcel.

M. Wolff sa dostal do blízkosti prezidenta a jeho štábu podľa svojich slov aj vďaka chaosu, čo nastal po víťazstve, na ktoré nebol Trumpov tím podľa všetkého až tak pripravený. „Každý z vplyvnejších členov štábu si od prvých dní novej vlády vymedzoval vlastný piesoček, v Bielom dome sa nenašiel nikto, kto by ma dal vyhodiť,“ píše.

Skúsenosti, ktoré dal M. Wolff na papier, určite nie sú pre Donalda Trumpa a jeho ľudí lichotivé. Naznačuje, že aj jeho okolie o ňom uvažuje ako o náladovom idiotovi. Zároveň potvrdzuje mrazivé poznanie, že získať moc a ovládať vplyvné krajiny môžu dnes viac ako inokedy aj populisti bez kompetencií. Stačí sa za pomoci sociálnych sietí a niekedy aj hoaxov trafiť do nálad spoločnosti.

Michael Wolff - Fire and Fury (Oheň a síra) Zdroj: Martinus

Haruki Murakami - Slon mizne

Môj obľúbený japonský autor. Mám slabosť na literatúru, ktoré má v sebe niečo mystické, magické a tajomné. Na začiatku svojich čitateľských zážitkov som tento typ textov objavila cez španielskych autorov, najmä najznámejšieho Gabriela Garcíu Marquéza.

H. Murakami je modernejší, ale často záhadnejší. Niektoré príbehy sú prozaické, no zároveň absurdné - ako keď manželská dvojica prepadne kvôli nočnému hladu McDonald's. Pri iných zase nie je jasné, kde je hranica reality a absurdna. Je to zbierka poviedok, ktoré akoby sa vám vynárali z podvedomia.

Haruki Murakami - Slon mizne Zdroj: Martinus