Počet zahraničných turistov v Japonsku vlani pre pandémiu klesol o 87,1 percenta, čo je najvýraznejší prepad od roku 1964, odkedy sú k dispozícii porovnateľné údaje. Celkovo krajinu navštívilo 4,12 milióna turistov, najmenej za 22 rokov.

S odvolaním sa na japonský úrad pre cestovný ruch o tom informovala agentúra Kjódó. Predvlani počet turistov v Japonsku vystúpil na rekordných 31,88 milióna. Pôvodne bolo cieľom vlády prilákať za rok 2020 zo zahraničia 40 miliónov turistov, namiesto rastu na rekord však prišiel rekordný pád.

Pandémia choroby Covid-19 zasiahla cestovný ruch po celom svete, pretože obmedzila pohyb ľudí a mnoho vlád zaviedlo obmedzenie vstupu do krajiny. Japonská vláda na konci minulého mesiaca zakázala vstup väčšine cudzincov a minulý týždeň dočasne zakázala vstup do krajiny všetkým cestujúcim, ktorí v Japonsku nemajú trvalý pobyt.

Japonsko vlani malo organizovať letné olympijské hry, tie ale boli pre pandémiu odložené na tento rok. Konať sa majú na prelome júla a augusta. Stále ale nie je isté, či ich bude Japonsko organizovať. Rozhodnutie vláda pravdepodobne urobí koncom marca.

Podľa údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa, ktorá sleduje vývoj pandémie globálne, zaznamenali v Japonsku viac než 343-tisíc prípadov choroby Covid-19. Vyše 4 700 ľudí tam s touto chorobou zomrelo.