Každoročný úbytok ľadu zaznamenávajú speleológovia v Silickej ľadnici v Rožňavskom okrese, najnižšie situovanej klasickej ľadovej jaskyni do 50 stupňov severnej zemepisnej šírky mierneho klimatického pásma. TASR o tom informoval Ľudovít Gaál zo Štátnej ochrany prírody SR - Správy slovenských jaskýň (SSJ). „Ľad posledné roky stopercentne ubúda. Ja som tam bol prvýkrát v roku 1972 a celá jaskyňa bola zaľadnená, boli v nej ľadové stalagmity a stalaktity, ľadopády. Odvtedy v nej ľad jasne ubúda," konštatoval Gaál.

Odborníci zo SSJ podľa neho najprv uvažovali, či nie je dôvodom teplý vzduch, preto v 90. rokoch hermeticky uzatvorili priechod medzi horným, zaľadneným priestorom jaskyne a dolným, kde ľadová výplň nie je. „Napriek tomu ľad rok čo rok očividne ubúda," podotkol s tým, že hlavným dôvodom nie je ani tak oteplenie ako chýbajúci sneh v zime. „Ten sa totiž zosúva dole a práve to podchladí podzemný priestor. Následne prídu studené jarné dažde a presakujúca voda v ňom zamŕza, a takto vlastne vzniká ľadová výplň," vysvetlil Gaál.

S podobným problémom však podľa neho zápasia i v neďalekej jaskyni Domica, kde vysychajú podzemné jazerá či potok. „Úplne rovnaký problém ako v Silickej ľadnici máme v Dobšinskej ľadovej jaskyni a Demänovskej ľadovej jaskyni. Tam už dokonca musíme nosiť sneh dole, aby sa ten priestor ako-tak podchladil," doplnil Gaál.

O podobnom riešení uvažovali aj v Silickej ľadnici, minulý rok to však podľa neho nebolo možné realizovať, keďže v jej okolí napadlo iba niekoľko centimetrov snehu, ktorý sa rýchlo roztopil. "Hrozí, že raz bude táto jaskyňa úplne bez ľadu. Samozrejme, ak by v blízkej budúcnosti bola lepšia zima, tak sa to trochu napraví. Veľmi však nie, pretože globálne otepľovanie sa naozaj prejavuje," konštatoval Gaál.

Silická ľadnica nie je verejnosti prístupná, k jej vstupnej portálovej časti však vedie odbočka zo žlto značkovaného turistického chodníka. „Z upravenej terasy návštevníci môžu nazrieť do chladných útrob jaskyne, pričom uvidia aj menšie útvary ľadovej výplne. Pohyb mimo chodníka a terasy je zakázaný a nebezpečný," uvádza SSJ na svojej webovej stránke.

Najrýchlejší prístup k tejto 1 100 metrov dlhej jaskyni je z odpočívadla pri ceste pred Silicou, odkiaľ k ľadnici takisto vedie jedna vetva žltej turistickej značky. Ide o nenáročnú trasu s miernym prevýšením, ktorú zvládnu aj rodiny s deťmi a vedie popri vchode do ďalšej jaskyne Babská diera. Medzi turistické zaujímavosti v okolí patrí opevnený neskororománsky kostol v Silici, prírodné jazierko Farárova jama či verejnosti prístupná Gombasecká jaskyňa s neďalekým archeoparkom.