Portál National Geographic priniesol každoročný zoznam destinácií, ktoré môžu byť inšpiráciou na cestovanie v budúcom roku. Aj pre pandémiu sa nesie pod novým heslom: „Snívaj teraz, choď neskôr.” V rebríčku sú krajiny i miesta rozdelené do piatich kategórií: udržateľnosť, rodina, dobrodružstvo, kultúra a príroda. „Svet je plný zázrakov - aj keď je ťažké ich dosiahnuť,“ uvádzajú tvorcovia zoznamu.
Dobrodružstvo na Aljaške a plávanie s vorvaňom v Karibiku
Národný park Katmai v južnej časti Aljašky je zaujímavý už len tým, že sa tam nedostanete inak než lietadlom či loďou. Park je označovaný ako divočina, ktorej súčasťou je aj najväčšia koncentrácia medveďov hnedých na svete. Na jednom mieste tu nájdete nádherné pláže, tundru, lesy, púšť a aj vulkán. „Katmai je jedinečným práve všetkými týmito typmi krajiny obsiahnutými v jednom parku,“ uviedla archeologička Laura Stelson.
Animals have several strategies to survive winter. Arctic terns migrate. Brown bears at Katmai hibernate. Snowshoe hare change coat color and remain active. Which do you identify with most? Are you a snowbird, a hibernator, or do you adapt? Tell us your winter survival strategy. pic.twitter.com/ULSV7pK19s
— Katmai National Park (@KatmaiNPS) December 27, 2020
Ak preferujete teplejšie počasie, ostrovný štát Dominika v Karibiku môže byť tou správnou voľbou. Nájdete tu dažďové pralesy, 365 riek, deväť aktívnych sopiek, pláže s čiernym pieskom či jazero s teplotou 93,3 °C. Odvážlivci majú aj možnosť zaplávať si s vorvaňom obrovským. V roku 2017 oblasť zasiahol hurikán Maria, ktorý v Dominike spôsobil katastrofické zosuvy pôdy a poškodil veľkú časť infraštruktúry. Vláda sa po tejto smutnej kapitole rozhodla vytvoriť z Dominiky prvú krajinu odolnú voči zmene klímy. Peniaze z turizmu preto investujú do ochrany ostrova pred klimatickými zmenami.
Do kategórie dobrodružstvo sa zaradil aj región Svaneti v západnej časti Gruzínska, ktorý sa nachádza v tieni vrcholov vysokých aj 5 000 metrov nad morom. Región je tak trochu odstrihnutý od krajiny, no zaujme zvykmi a tradíciami, pohostinnosťou a komunitou Ushguli s vlastným jazykom či tradičným strihaním brady. V rovnakej kategórii má svoje zaslúžené miesto aj fascinujúci Národný park Los Glaciares v Argentíne, ktorého viac ako polovicu rozlohy zaberajú ľadovce.
Za hudbou do Španielska a obrazmi do Číny
Mesto Vitoria-Gasteiz v severnom Španielsku bolo kedysi kultúrnou, ale aj obchodnou križovatkou. Hlavné mesto Baskicka preslávil aj významný jazzový festival, ktorý sem každoročne v júli pritiahne mnoho zaujímavých interpretov. Väčšina populácie tu jazdí na bicykli či električkou a nachádza sa tu viac zelene na obyvateľa, ako v ktoromkoľvek inom španielskom meste. Tento fakt pomohol Vitorii-Gasteiz získať v roku 2012 ocenenie European Green Capital. Gurmáni toto mesto a jeho okolie zas považujú za jedno z gastronomických centier južnej Európy.
Čínske mesto Tonglu je častokrát zobrazované nielen v čínskych propagačných materiáloch. Nachádza sa 168 kilometrov juhozápadne od Šanghaja a je zdrojom inšpirácie pre generácie čínskych umelcov a spisovateľov. Na jeseň sa tam mal konať umelecký festival Tonglu Art Triennale, no pre pandémiu koronavírusu museli dátum jeho konania presunúť.
The picturesque countryside of Tonglu has inspired Chinese artists and writers for centuries, including the famed painter Huang Gongwang.
— National Geographic (@NatGeo) December 27, 2020
Read more about amazing places to inspire future journeys: https://t.co/sixbB0VSlH pic.twitter.com/OiV5tsEqG5
National Georaphic z hľadiska kultúry vyzdvihuje aj Nové Mexiko s domorodými kmeňmi, Tulsu ako centrum diskusie o rasách, Guam-najväčší ostrov súostrovia Mariány a kórejské mesto Kjongdžu s množstvom archeologických nálezísk a budhistickým umením.
Brazílska divočina a posledný raj na Zemi
Najväčšia savana v Južnej Amerike Cerrado pokrýva takmer štvrtinu povrchu Brazílie a je mimoriadne biologicky rozmanitá. Pramení tu niekoľko hlavných juhoamerických riek a rastie tu vyše 10-tisíc druhov rastlín, z ktorých polovicu nenájdete nikde inde na Zemi. Pozoruhodná je napríklad obrovská palma zvaná buriti, hniezdo pre viac ako 850 druhov vtákov. Hovorí sa, že táto divočina má najbližšie k Jurskému parku. Aktivity človeka však túto prírodnú nádheru ničia, preto sa úrady aj pomocou rôznych kampaní snažia oblasť čo najviac ochrániť.
Na ostrov Lord Howe v Tasmánskom mori až do 18. storočia nevstúpila ľudská noha. Momentálne sem nesmie prísť viac než 400 ľudí, o niečo viac než je stály počet tunajších obyvateľov. Práve toto obmedzenie pomáha chrániť jeden z najizolovanejších ekosystémov Zeme, ktorý miestni obyvatelia právom nazývajú „posledný raj“. Ostrov je obklopený parkom Lord Howe Island Marine Park, ktorý je domovom najjužnejších koralových útesov na planéte a žije tam viac ako 500 druhov rýb.
Veľký prírodný zážitok ponúka aj kanadské mesto Yellowknife, v ktorom polárna žiara svieti 240 nocí ročne a tiež národný park Isle Royale v Michigane, kde môžete pozorovať túlajúcich sa vlkov a losov.
Nemusíte cestovať ďaleko, navštívte susedné Maďarsko
National Geographic odporúča aj národný park Hortobágy v Maďarsku. Najväčší a najstarší národný park našich južných susedov tvorí pusta a nadchne takmer kovbojskou atmosférou s čikóšmi, pastiermi koní v typickom modrom oblečení. Od roku 1999 je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, ktorý oceňuje jeho najväčšie pôvodné trávnaté porasty v Európe, ako aj pastierske tradície trvajúce už dve tisícročia.
Rumunská Transylvánia je známa najmä z diela Dracula od írskeho autora Brama Stokera, ktorý z regiónu vytvoril „prekliate miesto”. Stoker pritom toto miesto nikdy nevidel, informácie pre svoj román z roku 1897 zhromaždil z kníh britských autorov. Výlet do Transylvánie vám ukáže, že táto oblasť vonkoncom nie je prekliata, práve naopak, má čo ponúknuť.
Spomínané miesta sú prístupné a zaujímavé aj pre deti. V rebríčku sa v kategórií rodina umiestnili aj Space Coast (vesmírne pobrežie) na Floride s Kennedyho vesmírnym centrom NASA, kde sa môžete prechádzať medzi gigantickými raketami. Oplatí sa tiež navštíviť provinciu Indigenous British Columbia v Kanade, ktorá je domovom pre viac ako 200 rôznych národov či úsek England Coast Path v Anglicku, ktorý bude sprístupnený v roku 2021, a stane sa tak najdlhším turistickým chodníkom na svete.
Ponorte sa do starodávneho vraku lode v Grécku
Tajomné pozostatky vraku lode Peristera, ktorú nájdete na gréckom ostrove Alonnisos, nedávno sprístupnili ako prvé podmorské múzeum v Grécku dostupné rekreačným potápačom. Predpokladá sa, že toto miesto obsahuje náklad z veľkej aténskej lode, ktorá sa potopila v piatom storočí pred naším letopočtom.
Medzi 25 top miestami sa umiestnila africká krajina Gabon, ktorú až z 11 percent tvorí národný park aj lagúny Novej Kaledónie, ktoré boli v roku 2008 zapísané do svetového dedičstva UNESCO a predstavujú jeden z najrozsiahlejších útesových systémov na svete. Medzi tzv. zelené mestá patrí Kodaň v Dánsku, Denver v Colorade a Freiburg v Nemecku. Pre všetky je typické, že sa snažia byť čo najviac ekologické, preto využívajú obnoviteľné zdroje energie a obyvatelia preferujú chôdzu či bicyklovanie.
PHOTO | Mads Mikkelsen in bicycle 🚲 for the commercial of Carlsberg 🍻in Nyhavn, Copenhagen Denmark 🇩🇰 on July 2rd, 2020. #MadsMikkelsen #Carlsberg #Advertising photographed by Rodrigo Sylwan. https://t.co/bzTKS45qaV pic.twitter.com/loWtPP67IS
— Mads Mikkelsen France News (@MadsMikkelsenFR) July 2, 2020
Zoznam nemá žiadne poradie, ponúka inšpirácie a príbehy, vďaka ktorým sa možno niektoré zo spomínaných miest dostanú aj na váš cestovateľský zoznam pre rok 2021. „Aj keď pandémia zastavila naše cesty, nezastavila našu zvedavosť,” uvádza podľa CNN George Stone, šéfredaktor časopisu National Geographic Travel.