Nedocenená práca: Voskovať nórsky tím lyžiarov

Olympiáda je v plnom prúde a denník The New York Times sa pozrel na profesiu, ktorá vám pri lyžovaní zrejme ako prvá nenapadne. Knut Nystad dohliada na voskovací tím nórskeho tímu lyžiarov. Dohliada na 30 pracovníkov, ktorých úlohou je na každé preteky správne navoskovať lyže. Nejde o rutinu, ale podľa K. Nystada o vedeckovýskumný projekt, ktorý nikdy nekončí. Každý detail je podstatný. V Nórsku, kde je lyžovanie najpopulárnejším a najúspešnejším športom, berú tieto veci až prehnane vážne.

Keď nórski lyžiari vyhrávajú, prácu voskovacieho tímu si nik nevšimne. Problém nastane, keď sa výsledky nedostavia. „Ak niečo skazíme, sme na titulných stranách novín v celom Nórsku. Staneme sa idiotmi v priebehu jedného dňa,“ tvrdí. Ide o skutočne náročnú a nedocenenú prácu. Niečo podobné sa stalo na olympijských hrách v Soči v roku 2014. Nórsko vtedy nezískalo medailu ani v mužskej ani ženskej štafete. Napriek tomu, že krajina pred a po týchto pretekoch získala viac medailí ako ostatné štáty, štafeta bola považovaná za obrovské fiasko.

„Novinári mi povedali, že deväť z desiatich textov bolo o mne,“ spomína K. Nystad. Jeho manželka a deti štafetu pozerali v televízii doma. Kritika po štafete bola všade, preto museli vypnúť televízor. Čo nepočuli v televízii, o tom sa jeho deti dopočuli v škole. „Našťastie mám silné deti a tak ich tieto veci netrápia,“ povedal novinárom The New York Times.

Knut Nystad Zdroj: Knut Nystad

Keď sa lyžuje v garáži

Planica je horská dedinka a kolíska slovinského lyžovania. Pre niekoľkými rokmi sa miestni nevedeli rozhodnúť. Časť miestnych chcela vybudovať v obci podzemné garáže, časť obyvateľov žiadala, aby sa v dedine vybudovala krytá lyžiarska hala. Výsledkom bol kompromis: horská dedinka vybudovala trojposchodové podzemné garáže, ktoré sa od jari do zimy menia na lyžiarsky raj. Práve tam počas letných mesiacov trénovali americkí lyžiari, tvrdí denník The Wall Street Journal.

Celý komplex stál približne 40 miliónov eur. Slovinci dostali sneh do garáži nákladnými autami ešte v zime, keď bol v horách sneh. V garáži je potom udržiavaná stabilná teplota okolo nuly. Garáž je považovaná za pozoruhodnú budovu, ktorá sa stala dôležitým tréningovým centrom nielen pre americký tím lyžiarov pred olympiádou. „Je to ako v obrovskom mraziacom boxe,“ povedal Bryan Fletcher, ktorý je členom amerického tímu.

Garáž je prístupná počas teplejších mesiacov aj pre verejnosť a za deväť eur na dve hodiny poskytuje 800 metrov dlhú bežeckú trať. Športovci môžu trénovať do sýtosti - začínajú na prízemí a postupujú až na tretie poschodie a následne sa spúšťajú dole. Slovinci túto nevšednú halu prezentujú vo svojom reklamnom spote.

Ako vyzerá sexuálne obťažovanie

Amerického herca Davida Schwimmera zrejme poznáte ako Rossa Gallera zo seriálu Priatelia (Friends). Nedávno sa spojil s izraelskou režisérkou Sigal Avin a natočili šesťdielnu sériu krátkometrážnych dokumentov pod názvom That`s Harassment. Venujú sa v nich rôznym odtieňom sexuálneho obťažovania, čím reagujú na hnutie #metoo. Na Youtube sú všetky epizódy k dispozícii

Herec si zahral aj jednu úlohu v epizóde The Boss, kde predstavuje ženatého právnika, ktorý sa snaží presvedčiť svoju asistentku, aby ju zviezol domov. Ona ho slušne odmietne, čo mu nebráni ďalej trápne naliehať, spomínať jej plat a nakoniec ju aj pobozkať. Nakoniec sa snaží celú situáciu zmierniť tým, že asistentku upokojuje, že je vlastne všetko fajn. 

Tip na seriál

Na záver tu máme pre vás tradične tip na seriál. Ešte v roku 2015 vyšla prvá séria seriálu Humans a tento rok má prísť už tretia séria. Seriál sa odohráva v paralelnej súčasnosti, kedy si domácnosti dokážu kúpiť robotov, ktoré sú drahé ako auto. 

Keď sa Joe Hawkins rozhodne investovať do humanoida (v seriáli sa hovorí robotom synth), verí, že tým zlepší napätý vzťah so svojou manželkou a robot tak ušetrí čas, ktorý potrebujú, aby sa ako rodina znova zblížila. Robotický pomocník Anita sa u nich doma stane okamžite hitom - upratuje, stará sa o deti a varí. Na prvý pohľad ideálny pomocník sa mení. Seriál podobne ako Black Mirror rieši, čo sa stane, ak roboti nebudú len kusom železa, ale budú mať city a vedomie.

Tvorcovia si nepriamo kladú logickú otázku: Čo sa stane, ak roboti budú tak dokonalí, že budú rozmýšľať a rozmnožovať sa bez potreby ľudí? V seriáli roboti pracujú nielen v dome, ale v spoločnosti. Upratujú ulice, rozdávajú bezplatné noviny či poskytujú sexuálne potešenie. V podstate britský seriál naráža trošku na imigrantov, ktorí sa tiež zamestnávajú na pracovných pozíciách, ktoré nechcú robiť Briti. Čo sa ale stane, ak budú nahrádzať ľudí na pozíciách ako lekári, právnici či futbalisti? Seriál tak čiastočne vysvetľuje pojem singularita, teda stav, keď umelá inteligencia prekoná ľudskú inteligenciu.