Romantické filmy ma nijako nalákajú, ale chápem, že pre mnohých je to balzam na dušu počas dlhých chladných večerov. Psychológovia však už dávnejšie varovali, že môžu úplne zničiť skutočné vnímanie vlastného milostného života a do našej mysli vtĺkajú omyly.
Zaujal ma preto článok od novinárky Julie Beck, ktorá sa v magazíne The Atlantic venovala sexuálnemu obťažovaniu v romantických filmoch, ktoré je vykresľované ako očakávaný znak náklonnosti muža voči žene. Ide o filmy a seriály, v ktorých dotieravci, či dokonca násilníci rozvinuli s obeťami partnerský vzťah.
Autorka ponúka pár príkladov: Edward Cullen z Twilightu, Chuck Bass z Gossip Girl či Lloyd Dobler z filmu Povedz niečo. „Všetci nejakým spôsobom prekročili alebo aspoň rozostreli líniu súhlasu [zo strany ženy], agresívne ich prenasledovali s malým alebo žiadnym ohľadom na ich túžby,“ píše v článku.
V čase, keď sa Hollywoodom prepierajú prípady sexuálneho obťažovania herečiek, sa novou optikou hľadí aj na niektoré filmy a seriály. Príkladom je vampír Edward z Twilightu, ktorý Bellu ešte predtým, než s ňou začne chodiť, prenasleduje a sleduje v spánku. Alebo jej neskôr zámerne pokazí auto, aby nemohla odísť z domu. Diváci to berú ako romantické gesto, pretože ju miluje a chráni.
V slovenských telkách bežal seriál Klinika Grace (Grey’s Anatomy), kde sa rozvinul milostný vzťah medzi Meredith a Derekom. „Fakt by ma zaujímalo, prečo so mnou chceš tak tvrdohlavo ísť von. Vieš dobre, že si môj šéf a je to proti pravidlám. Opakovane ti hovorím nie,“ povedala stážistka na chirurgii.
Derek na to šibalsky odpovedal: „A nie je to sranda?“ Kým diváci sledovali romantickú zápletku, v reálnom živote by šlo o obťažovanie na pracovisku. Ďalší seriál na dereši je Buffy, premožiteľka upírov, kde sa upír Spike pokúsi znásilniť Buffy, aby jej dokázal svoju lásku.
Autorka článku tvrdí, že väčšina romantických filmov prispieva k stereotypnému názoru, že romantika si vyžaduje, aby muž prejavil svoju túžbu voči žene, ale túžba zo strany ženy už nie je podstatná. Muž je ten, čo posúva vzťah, dobiedza a v niektorých prípadoch je úplne normálne, že prekročí hranicu intimity a súkromia ženy. Pre ženu je vo filmoch zobrazená romantika tak, že je žiadaná mužom – to pre ňu úplne stačí. Akoby na jej názore ani nezáležalo.
Lloyd Dobler (zahral si ho herec John Cusack) vo filme Povedz niečo predviedol čosi podobné. Keď k nemu príde dievča, ktoré ho odmietla, spýta sa ho: „Jedna otázka. Si tu, pretože niekoho potrebuješ, alebo potrebuješ mňa?“ Dievča sa na chvíľu odmlčí a keď chce odpovedať, Lloyd reaguje vášnivým bozkom a slovami: „Zabudni. Je to jedno.“
Nejde len o filmy, ale aj muziku, kde láska v slovách zohráva dôležitú úlohu. „Chlapci sa už v mladom veku učia z popovej kultúry, od starších a rovesníkov, že je normálne, že musia presvedčiť ženu, aby s nimi mala sex - a to opakovaným a nepatrným porušovaním jej hraníc,“ tvrdí autorka článku.