Zriedkavý sud jednosladovej škótskej whisky sa predal za rekordných 16 miliónov libier. Informuje spravodajský server BBC. Paliareň Ardbeg uviedla, že „sud číslo tri" kúpila nemenovaná zberateľka z Ázie cez súkromný predaj. Zaplatená čiastka podľa odborníkov prekonala doterajšie aukčné rekordy za sud jednosladovej whisky.

Postupné stáčanie

Minulý mesiac sa za milión libier v aukcii predal sud škótskej whisky The Macallan 1988, ktorý bol zakúpený pred 34 rokmi za 5 000 libier.

Whisky Ardbeg, ktorá bola destilovaná v roku 1975, pôvodne zrela v dvoch oddelených sudoch, než bola v roku 2014 stočená do suda po sherry. Jeho obsah vystačí na 440 fliaš, každá z nich bude mať cenu 36 000 libier.

Podľa pálenice Ardbeg, ktorá sídli na ostrove Islay, bude sud pre novú majiteľku stáčaný postupne v nasledujúcich piatich rokoch, pričom každý rok dostane 88 fliaš.

Najstarší predaný sud

Sud je najstarší, aký kedy spoločnosť Ardbeg predala, píše BBC. Podnik bol v 80. a 90. rokoch minulého storočia dvakrát uzavretý, kým ho v roku 1997 kúpila spoločnosť Glenmorangie. Spoločnosť sľúbila, že v nasledujúcich piatich rokoch venuje z výťažku z predaja milión libier na podporu miestnej komunity.

Degustačné poznámky k whisky uvádzajú, že nápoj vonia po „para orechoch v karameli, nasleduje ľanový olej, náznak kvitúcich čiernych ríbezlí, sladký aromatický rašelinový dym a nádych tabaku".

Šéf spoločnosti Thomas Moradpour poznamenal, že všetci zamestnanci sú na predaj vzácneho suda hrdí. „Ešte pred 25 rokmi bol Ardbeg na pokraji zániku, ale dnes je jednou z najvyhľadávanejších whisky na svete," povedal.

Ďalšie dôležité správy