Keď sa dá kúpiť falošný otec
Japonsko je krajina plná bizarností. Jedným z dôkazov je biznis s láskou a súcitom. Peniazmi si nemôžeme kúpiť lásku (aspoň nie tú úprimnú), ale v Japonsku si určite môže kúpiť aspoň jej atrapu. 36-ročný Ishii Yuichi je pohľadný a očarujúci chlapík, ktorý sa môže stať vašim najlepším priateľom, manželom, otcom alebo dokonca prejaviť smútok na pohrebe.
Pred ôsmimi rokmi si založil firmu Family Romance, ktorá poskytuje Japoncom za poplatok profesionálnych hercov, aby plnili akúkoľvek úlohu v osobnom živote klientov. V portfóliu má 800 hercov – od dvojčiat až po staršie osoby. Firma sa pýši tým, že je schopná poskytnúť náhradu na akúkoľvek životnú situáciu, tvrdí v rozhovore pre magazín The Atlantic. „V prvej roli som bol otec jedného chlapca. Jeho matka ho chcela dostať na súkromnú školu, ale odmietali ho, pretože nemal otca. Chcel som tým poukázať na nespravodlivosť japonskej spoločnosti,“ povedal.
V skutočnom živote nie je tento japonský podnikateľ ženatý a nemá deti. Na to, aby sa vcítil do nejakej roly, pozerá veľa filmov. Niektoré úlohy sú dlhodobé. Má klientku, ktorá mu platí za to, aby bol falošným otcom jej dcéry. Chodí s ňou raz do mesiaca do zábavného parku, na nákupy alebo na prechádzky v parku. Jej matka mu za štvorhodinové vychádzky platí 20-tisíc jenov (200 dolárov) plus výdavky. Keď ide so svojou falošnou dcérou von, používa meno jej skutočného otca a ona ani netuší, že ide o objednávku jej matky. „Ona ma ľúbi. Je ľahké cítiť jej lásku. Hovorí o svojom vzťahu s matkou, zdieľa pocity, otvára sa mi,“ tvrdí o pocitoch dievčaťa do značnej miery v bizarnom rozhovore.
In Japan, you can pay an actor to be your fake parent, relative, or spouse, @RocMorin reports https://t.co/p1yn4qBe5k pic.twitter.com/GDg0dUNpd7
— The Atlantic (@TheAtlantic) November 8, 2017
Mafia na Sicílii už nebojuje len zbraňami
Sicília je krajina mafie a dobre si uvedomuje Nino Di Matteo. 56-ročný štátny prokurátor je najohrozenejším mužom v Taliansku. Mafia Cosa Nostra ho chce vidieť mŕtveho. N. Di Matteo má preto už 23 rokoch nepretržitú ochranu a pracuje pre neho 42 dôstojníkov, aby zabezpečili jeho bezpečnosť v Palerme.
So zbraňami na ramenách obklopujú prokurátora všade. Ak chce niekam ísť, bezpečnosť cesty najprv overí jeho ochranka. Cestuje v jednom z troch obrnených vozidiel značky Jeep. Autá majú rušičku, ktorá zamedzuje, aby bola nálož odpálená na diaľku. Prokurátor nemôže otvoril ani dvere svojho domu, aby ich neskontrolovali osobní strážcovia. Šéfovia mafie údajne uzavreli niekoľko zmlúv na zabitie prokurátora a do Palerma za ten čas previezli 150 kilogramov výbušnín.
„Cítim sa, akoby som nemohol dýchať. Tak rád by so šiel na prechádzku sám,“ tvrdí v reportáži týždenníka Der Spiegel. Cíti sa ako zločinec, ktorému nad hlavou visí odmena. Príjmy mafie (po zarátaní príjmov z prostitúcie a drog) sa odhadujú na desatinu HDP krajiny a sila mafiánov je obrovská. Sicílska Cosa Nostra sa usiluje aj o inú stratégiu, ktorá jej zabezpečuje budúcnosť. Namiesto prvoplánového boja proti vláde so zbraňami, investuje peniaze aj do legálneho biznisu a robí si v spoločnosti ďalší priestor. „Mafiu považujem za hlavný problém Talianska, dokonca aj bez mŕtvol,“ hovorí prokurátor. Rozšírením ich metód a peňazí do legálnej ekonomiky „sa poškodzuje naša demokracia“.
Nádherné prostredie Sicílie Zdroj: flickr.com / Bert Kaufmann | cc
Pokračovanie na ďalšej strane